Προς το περιεχόμενο

Tο αιώνιο πρόβλημα της αγοράς ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον δικό μου πάντως μετά από 1 ώρα παιξίματος, τηγανίζεις άνετα αυγό (χωρίς πλάκα)...

Επειδή έχει και powder-coated αλουμινένιο περίβλημα, είναι το απόλυτο λαμπάτο αντικολλητικό τηγάνι  ;D

 

Sorry για το off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χμμμμ να πω και εγώ τη γνώμη μου..

 

Έχω δουλέψει με αρκετά εφφέ (πεταλιέρες, πεταλάκια, software και hardware). Έχω πάνω από 5 ενισχυτές και έχω αλλάξει άλλους τόσους. Τελικά παίζω με ένα Boss GT Pro κουμπωμένο πάνω σε αυτοενισχυόμενα Behringer και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Εγώ με τα χρήματά σου θα έκανα αυτό:

 

Θα αγόραζα ένα Boss GTpro (το πουλάει γνωστό κατάστημα Αθηναϊκό, γύρω στα 330 ευρώ καινούργιο, από εκεί το αγόρασα εγώ!), θα αγόραζα ένα λαμπάτο stereo τελικό rack μεταχειρισμένο από τις αγγελίες όπου παίζουν φοβερές τιμές κατά καιρούς, μία καμπινούλα στερεο ή δύο μονοφωνικές 1Χ12, όπου επίσης από τις αγγελίες θα μπορούσες να βρεις  (αγόρασα με 250 ευρώ  2 1Χ12). Τέλος ένα midi footswitch, και αν έπαιζε και τίποτα αργότερα θα έπαιρνα και μία προενίσχυση ώστε να μπορώ να κάνω ότι συνδυασμό θέλω. Πάμε να κάνουμε σούμα.

 

Boss GT Pro - 330

Stereo Rack τελικός - 500

Καμπίνα/καμπίνες - 300-400 (μπορείς και με λιγότερα επέλεξα μία μέση τιμή)

Midi footswich - 100-200 ευρώ

 

Γενικά είμαι την άποψης να στραφείς σε rack εξοπλισμό, γιατί πολύ απλά μπορείς αργότερα να συμπληρώσεις κομμάτια να μεγαλώσεις το σετ σου, και ανάλογα με την συνδεσμολογία μπορείς να έχεις πολλά διαφορετικά και ενδιαφέρον αποτελέσματα. Νομίζω ότι αν θες να πετύχεις πολλούς διαφορετικούς ήχους, να συνδυάσεις ενισχυτές και προενισχυτές κτλ θα το κάνει μόνο με rack. Όμορφα εύκολα και απλά, επίσης είναι πιο οικονομικό να αγοράσεις μία προενίσχυση (είδα να παίζουν Marshall και Engl στα 300-350 ευρώ στις αγγελίες, τις οποίες προενισχύσεις έχω και είναι τρομερές JPM1 και 530 αντίστοιχα)και να την κουμπώσεις στον τελικό σου (που θα έχεις ήδη) παρά να αγοράσεις μία κεφαλή. Μεγάλο συν το stereo και αν παίξεις και με τα εφφέ της boss, ειδικά chorus κάποια delay και reverb (μέχρι εκεί έψαξα εγώ δλδ), μπορείς να πάρεις φοβερά αποτελέσματα.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το Axe FX απο όσο έψαξα κοστίζει μεταχειρισμένο αρκετά πάνω απο χίλια ευρώ ενώ εγώ διαθέτω 1600 συνολικα.

 

Θα ήθελα μια άποψη και για το VoodooValve της Rocktron

 

 

Ο τελικός είναι ένας fryette 2x50, η λάμπα δίνει πολύ ζουμί στο pod

Ο μονος λαμπατος τελικός που είναι μεσα στο Budget μου ειναι ο Marshall 20/20. Ειναι τόσο ανώτερος του Velocity 300 που να δικιολογεί την υπερδιπλάσια τιμή? Το θέμα είναι πως αν πάρω αυτόν θα πρέπει να κόψω από την καμπίνα και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο: μέτριος τελικός με καλή καμπίνα η καλός τελικός με μέτρια καμπίνα?

 

Τελικά μάλλον κλείνω προς rack μεριά. Stavros_F το Boss GT Pro θα το κοιτάξω. Φοβάμαι όμως να μπω στη διαδικασία να ψάχνω για μεταχειρισμένο τελικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι όμως να μπω στη διαδικασία να ψάχνω για μεταχειρισμένο τελικό.

 

Αυτό είναι το τελευταίο που θα πρέπει να φοβάσαι. Για την ακρίβεια, θα σου έλεγα πρώτα να ψάχνεις στα μεταχειρισμένα και μετά για καινούργιο. Και λεφτά θα γλυτώσεις (πολλά λεφτά) και την δουλειά σου θα κάνεις και μια χαρά μηχανήματα θα πάρεις (το παλιό, κακομεταχειρισμένο πράγμα στις περισσότερες των περιπτώσεων φαίνεται, οπότε μην σκάς).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον κλείνω προς rack μεριά. Stavros_F το Boss GT Pro θα το κοιτάξω. Φοβάμαι όμως να μπω στη διαδικασία να ψάχνω για μεταχειρισμένο τελικό.

 

Τι να σου πω, έχω τρείς (Ένα Marshall EL34 50/50, ένα Mesa Boogie 20/20, και ένα Engl E850, τους πήρα όλους μεταχειρισμένους από παιδιά από τις αγγελίες του Noiz) και όλοι δουλεύουν άριστα και είναι και σε καταπληκτική κατάσταση. Κατά την άποψή μου δεν αξίζει να αγοράσεις καινούργιο τελικό, είναι πολλά τα λεφτά.. Η rocktron βγάζει κάποιους τελικούς σε καλές τιμές, αλλά και πάλι που είδα παίζουν στις αγγελίες ακόμα χαμηλότερα. Τι έχεις βάλει στο μάτι εσύ; Από ότι είδα ο Marshall 20/20 στο Musicstore παίζει κάπου στα 780

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απεφευγα ολα τα Rocktron (εκτος του Prophesy σε μεταχειρισμενο). Ειναι τιμια μηχανηματα αλλα ειναι τεχνολογια δεκαετιας '90 και εχουν βγει πολυ καλυτερα σε αυτον τον τομεα. Η ιδανικη λυση για μενα αφου θελεις πολλους διαφορετικους ηχους ειναι:

 

Κemper προ

Ενας τελικος απο εδω http://matrixguitaramplification.com/products/

Καμπινες & μεγαφωνα απο εδω http://www.tube-town.net/ttstore/index.php/cat/c380_TTC-Guitar-Cabinets.html

 

Ο προ ειναι στα χρηματα που διαθετεις και μπορεις να αρχισεις να παιζεις μεσω ακουστικων, υπολογιστη ή ενεργων ηχειων. Αργοτερα μπορεις να προσθεσεις τελικο κα καμπινες/μεγαφωνα της επιλογης σου. Δε χρειαζεσαι λαμπατο τελικο, για modeling προ θεωρω ιδανικη λυση τους Μatrix, γι αυτο το σκοπο εχουν κατασκευαστει. Η τιμη τους ειναι χαμηλοτερη απο λαμπατους και ηδη εχουν πολυ καλες κριτικες.

 

Αν δε θες να περιμενεις να μαζεψεις εξτρα χρηματα θα κοιταγα ενα λαμπατο κεφαλι πρωτα και μετα πεταλια ή πεταλιερα. Δε θα σου δωσει ομως τοσους ηχους οσους ο Kemper.

 

EVH 50

Diezel Einstein 50

Mesa Boogie Mark V

 

Μερικοι all around ενισχυτες που μπορουν να καλυψουν αρκετους ηχους και με ψαξιμο σε ebay και Ευρωπαικα μαγαζια μπορεις να τους βρεις μεταχειρισμενους. Ο Μark V ηταν για βδομαδες στα 1900 ευρω σε online μαγαζι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KostasP το έχεις το kemper, ή το έχεις δουλέψει μόνο; Είναι εύκολο στη χρήση; Δώσε μερικές info γιατί το σκέφtομαι να επενδύσω πάνω του...

 

*Για τον Matrix εγκρίνω εγώ, μου άρεσε αυτό που διάβασα, και όπως είπε και ο KostasP για modeling πρέπει να είναι ότι πρέπει και με τιμή super!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω και δεν εχω την υπομονη πια να δουλεψω μηχανηματα με μενου, διαβαζω ομως και ενημερωνομαι. Θεωρειται κορυφη, ειναι νεοτερο και αρκετα φθηνοτερο του AXE-FX II. Υπαρχουν πολλα clips για να ακουσεις. Απ' οσο εχω καταλαβει η ποιοτητα των ηχων και των δυο ειναι σε επιπεδο κορυφαιων λαμπατων ενισχυτων. Το θεμα ειναι να εχουν και το ιδιο feel οταν παιζεις. Πριν δεκα χρονια περιπου που επαιζα με το POD II σε αυτο το θεμα επασχε παρα πολυ και το παρατησα. Απ' οτι διαβαζω και σε αυτο το θεμα τα μηχανηματα εχουν εξελιχθει.

 

Για μενα το Κemper ειναι ευκαιρια για καποιον που διαθετει τα χρηματα να αγορασει κορυφαιο μηχανημα της εποχης του. Αν δεν εχεις κολλημα να αγοραζεις και να πουλας μπορεις να το δουλεψεις μια ζωη...

 

Εδω μπορεις να διαβασεις ενα test για Kemper + Matrix http://www.hugeracksinc.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=84261

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακούσει πρίν καιρό αυτό το Kemper σ'ένα live,και μου άρεσε πάρα πολύ,φοβερός modelling ενισχυτής.

Υπάρχει και αντίστοιχο θέμα εδώ στο Noiz:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=182981.0

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου