Προς το περιεχόμενο

Tο αιώνιο πρόβλημα της αγοράς ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους, παρακολουθώ το φόρουμ χρόνια αλλά μόλις έγινα μέλος καθώς έχω ανάγκη απο τις συμβουλές σας. Το θέμα έχει ως εξής: εδώ και 2 με 3 χρόνια μαζεύω χρήματα για έναν καλό ενισχυτή και έφτασα επιτέλους στο επιθυμητό ποσό των 1500 με 1600 ευρώ. Λέω εντάξει το δυσκολότερο πέρασε, πάμε τώρα για έρευνα αγοράς. Αμ δε. Το πρόβλημα δεν είναι απλά η επιλογή του ενισχυτή, το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω τι ηχο θελω. Η μαλλον για να το θέσω καλύτερα μου αρέσουν τα πάντα. Απο τα καθάρα που παίζουν αυτοί με τις στρατοκαστερ στα μπουζουκτσίδικα μεχρι τα υπερκτηνώδη distortion των Nevermore και των Suffocation. Επίσης μου αρέσει πολύ να ψάχνομαι με εφφε και να πειραματίζομαι με διάφορους ήχους.

Ετσι λοιπόν περνάει από το μυαλο μου η λύση του πολυεφφέ. Τωρα όμως δημιουργούνται άλλα ερωτήματα. Αν πάρω πολυεφφέ που θα το βάλω?(Να λείπει η προφανής απάντηση ;D)

Αν το βάλω σε ενισχυτή ερχόμαστε πάλι στο αρχικό ερώτημα, ΤΙ ΕΝΙΣΧΥΤΗ. Και μήπως καλύτερα να το βάλω στο effects loop του ενισχυτη ωστε να μην χρωματίζεται με τις τυχων ιδιαιτερότητες του? (Ειπαμε οτι θέλω να ψαχτώ με διάφορους ήχους οπότε θα πρεπει να εχει καλη συμπεριφορά σε οτι κι αν του βάλω να παίξει). Τότε όμως δε θα πάρω τζάμπα ολόκληρο ενισχυτή? Μήπως να πάρω καλύτερα τελικό και καμπίνα?

Με αυτήν τη λογική λοιπόν, η οποία μπορεί να είναι και τελείως λάθος κατέληξα στον συνδιασμό πολυεφφε-τελικος-καμπίνα. Δυο σετάκια που σκέφτηκα στα χρήματα που διαθέτω είναι αυτά:

 

1 Line6 Pod HD Pro-Rocktron Velocity 300-Engl 2x12

2 Line6 Pod HD 500-Marshall el84 20/20-Harley Benton 2x12 Vintage

 

Τι λέτε? Πράγματικά έχω πελαγώσει και κάθε συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και κάνα μεταχειρισμένο AxeFx θα ήταν πολύ καλή λύση! Προσωπικά με τέτοιο budget δεν θα πήγαινα για pod hd pro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Θα μεταφερω την προσωπικη μου εμπειρια/αποψη με τα χρονια ψαξιματος με μηχανηματα και ισως στα γραφομενα μου να βρεις κατι που μπορει να σε βοηθησει.

 

Εχω ενα pod xt live απτο 2006, αγορασα ενισχυτη πριν 2 χρονια και το μετανιωσα γιατι δεν χρησιμοποιω την προενισχυση του. Ηταν μια βιαστικη και λαθος κινηση τοτε.

 

Ολα αυτα τα χρονια επαιξα σε διαφορες μπαντες απο μεταλ, χαρντ ροκ, ελληνικο ροκ, ρεγκε, λιγο φανκ κλπ και η πεταλιερα με καλυψε 95% σε ολα.

 

Πλεον αν ξαναξεκινουσα απτην αρχη θα επαιρνα εναν Mesa boogie mark V (3000ευρω) ο οποιος παιζει τα παντα και ειναι προσωπικο απωθημενο.

 

ΟΜΩΣ μια ρεαλιστικη αποψη ειναι να παρεις εναν τελικο με μια καμπινα και ενα εφε τυπου axe fx (το οποιο ομως δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα)  ή καποιο αλλο οποιοδηποτε εφε/προενισχυτη.

Δεν σου κανει και θες κανονικο ενισχυτη? αγοραζεις μια προενισχυση. Αλλαζουν τα γουστα σου με τα χρονια? (πραγμα που θα γινει)  αλλαζεις μονο την προενισχυση.

Ετσι λοιπον εχεις ενα rig που ο βασικος κορμος του ειναι ετοιμος και κανεις μικρες αλλαγες με τα χρονια.

 

Βασικο μειονεκτημα ο ογκος του και η δυσκολια μεταφορας. Βασικο πλεονεκτημα οτι οσο και να αλλαξουν τα γουστα σου παντα θα μπορεις με λιγα χρηματα να παρεις αυτο που θες απο ηχο.

 

Τελος μια σημαντικη συμβουλη, οτι ενισχυτη και να παρεις (ειτε κεφαλή-καμπινα, ειτε κομπο ειτε προενισχυση) να μπορεις να το ελεγχεις μεσω MIDI γιατι αφου θελεις να ψαχτεις με εφε θα σου λυσει τα χερια (και τα ποδια κυριως)

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-λέω να πάρω αυτοκίνητο

-τότε πρέπει να πάρεις Ferrari

 

έκανα την μετάβαση από κεφάλι-καμπίνα (marshall λαμπάτο), σε τελικό-pod hd πριν μερικούς μήνες. Μάλλον κουράστηκα τα κουβαλήματα και τα καλώδια παντού (άλλα εφφε μπροστά, άλλα στην λούπα, midi controller κλπκλπ). Ο τελικός είναι ένας fryette 2x50, η λάμπα δίνει πολύ ζουμί στο pod, τα κουβαλήματα μειώθηκαν, Κύριος... Ο περιοριστικός παράγοντας είναι το pod. όχι επειδή δεν είναι καλό, ίσα ίσα το modelling έχει ξεφύγει (σκέψου να πάρεις ferr...εεεε AxeFX). Απλά θέλει πολύ ψάξιμο για να καταλήξεις σε ήχους που να δικαιολογούν την μετάβαση. Όπως επίσης θέλει και ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια το να σταματήσεις να ψάχνεις να βελτιώσεις τους ήχους που έχεις φτιάξει... Πρόταση: καμία. Συμβουλή: μην τσιγκουνευτείς στην καμπίνα...

 

υγ: εγώ θέλω εναν road king

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/engl_screamer_50_roehrencombo_e330.htm

 

το προτείνω γιατι...

 

1) πολυ καλα...εως clinical...καθαρα...

2) ελεεινα καλα βρομικα...και οχι λαμακιες απο preamp MODELING καποιου πολυεφφε...btw και 3 καναλος φουτσουιτσαμπλ...

3) ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ...ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ...(ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ...)

4) σου μενουν και 400ε για καμια καλη πεταλιερα για την λουπα...και 100ε για να μου στείλεις για την πολύτιμη συμβουλή που σου έδωσα! :)

 

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου επισης πολυ καλα λογια για το Kemper. Τσεκαρε το στον θωμα. Μη σου πω και καλυτερα απτο Axe fx. Και ειναι πολυ φθηνοτερο.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/engl_screamer_50_roehrencombo_e330.htm

 

το προτείνω γιατι...

 

1) πολυ καλα...εως clinical...καθαρα...

2) ελεεινα καλα βρομικα...και οχι λαμακιες απο preamp MODELING καποιου πολυεφφε...btw και 3 καναλος φουτσουιτσαμπλ...

3) ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ...ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ...(ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ...)

4) σου μενουν και 400ε για καμια καλη πεταλιερα για την λουπα...και 100ε για να μου στείλεις για την πολύτιμη συμβουλή που σου έδωσα! :)

 

 

 

 

τελειο παραδειγμα!

ακριβως αυτον να ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ!

για τον λογο που σου εγραψα πιο πανω,

θελεις εφε,

θες να παιξεις τα παντα

 

αρα θελεις επιλογες, με αυτον τον ενισχυτη που ΔΕΝ ΕΧΕΙ MIDI αρα θα σου κοψει επιλογες οσον αφορα την συνδεσμολογια και τον τροπο ελεγχου.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη less μπλιμπλικια=more tone

 

http://www.thomann.de/gr/evh_5150_iii_50_watt_head_ivr.htm

http://www.thomann.de/gr/evh_5150_iii_2x12_straight_cab_bk.htm

 

3 καναλια το ενα καλυτερο απο το αλλο

 

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_gmajor_2.htm

η βρες ενα gmajor1 στις αγγελιες...

 

Ο ενισχυτης εχει και midi...

μονο αυγο δε τηγανιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο αυγο δε τηγανιζει...

 

Δοκίμασες να βάλεις ένα στην λάμπα; Μια ιδέα απλά  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου