Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματικός Προσανατολισμός-πώς μπορώ?


respecttheo7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Το παιδί όμως δεν είναι κρίμα(για ελλάδα)να πάει σ'ένα Τ.Ε.Ι από τη στιγμή που μπορεί να πάει στο πολυτεχνείο και σε καλύτερο τμήμα?

Μπορείτε να μου πείτε ποιο ακριβώς τμήμα του πολυτεχνείου είναι?

 

το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων (το γνωστο ΗΜΜΥ) του Πολυτεχνειου υπαρχει Αθηνα,Θεσσαλονικη, Ξανθη και νομιζω και Πατρα (και αν δεν ειναι ΗΜΜΥ στην Πατρα ειναι κατι εξισου καλο με παρομοιο ονομα). Επισης στα Χανια εχει Ηλεκτρονικους μηχανικους και μηχανικους υπολογιστων (ΗΜΜΥ).

 

Τα παραπανω τμηματα, εχουν στοχο μεσω του προγραμματος σπουδων τους να σε κανουν να γνωρισεις καλα τον υπολογιστη απο τη φυσικη του (ηλεκτρομαγνητισμος, τρανζιστορ, πυκνωτες κτλ ) μεχρι την αλλη πλευρα που ειναι ας πουμε ο προγραμματισμος υψηλου επιπεδου.

 

Φυσικα εχουν και μαθηματα (πολλα κιολας, μιας και ειναι ολοκληρο department σε αυτες τις σχολες) τηλεποικοινωνιων οπως ψηφιακη επεξεργασια σηματος, σηματα και συστηματα κτλ που σου δινουν πολυ καλες θεωρητικες γνωσεις του σηματος (αναλυση συχνοτητων, fourier και δε ξερω γω τι αλλο)

 

Ετσι μπορει ο φιλος σου να ασχοληθει με τους ενισχυτες και τα πεταλια/εφφε ,και στον αναλογικο τομεα και στον ψηφιακο, οταν βγει απο κει.

 

Υπαρχουν απ οσο ξερω και αρκετες εργασιες φοιτητων σ αυτα τα ιδρυματα με θεμα μια ψηφιακη πεταλιερα, η εναν απλοικο ενισχυτακι η κατι τετοιο.

 

Απλα οπως λενε καποιοι πανω, το σημαντικοτερο ειναι ποσο θα ασχοληθεις κανεις μ ολα αυτα και οχι τοσο η σχολη αν και οι παραπανω σχολες σου προσφερουν αυτο που θες.

 

Και επισης αν ειναι σιγουρος οτι θελει να ασχοληθει με αυτο που λες, θα ηταν μεγαλη θυσια χρονου και χρηματος και μεγαλη κουραση το να τελειωσει μια τετοια σχολη που εχει ως αντικειμενο και αλλα πραγματα (εκτος απ αυτο που θελει) αλλα αμα εχει ορεξη... η μορφωση δε παει χαμενη ποτε... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Είναι ιδιαίτερα σημαντική η θεωρητική γνώση γύρω από τη Φυσική και τα Μαθηματικά για την ενασχόληση με οποιοδήποτε "τεχνικό" αντικείμενο. (Επιτρέψτε μου να πω και με μη-τεχνικό αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση  :) ).

 

Η γνώμη μου είναι ότι οι γνώση ηλεκτρονικών που απαιτείται για τη σχεδίαση/τροποποίηση/μετατροπή εφφέ και ενισχυτών είναι πολύ περιορισμένη και δεν απαιτείται να "εγκλωβιστεί" κανείς σε επακριβώς αντίστοιχες σπουδές προκειμένου να είναι σε θέση να δραστηριοποιηθεί επαγγελματικά σ' αυτό το χώρο.

 

Η πρότασή μου θα ήταν να ακολουθήσει κάποιες πολύ γενικές βασικές σπουδές όπως για παράδειγμα Φυσική (μπορεί πάντα να παίρνει μαθήματα επιλογής με περιεχόμενο τα ηλεκτρονικά, την ψηφιακή σχεδίαση κλπ) και να ασχοληθεί σε μεταπτυχιακό επίπεδο με κάτι που θα του δώσει πλεονέκτημα στο χώρο της μουσικής τεχνολογίας όπως η ακουστική η ψυχοακουστική κλπ.

 

Παράλληλα, μπορεί να ασχολείται με τις κιθαροπατέντες. Ένα πάγκο και λίγα εξαρτήματα χρειάζεται. (Με 2-3 ειδικά μαθήματα στο Πανεπιστήμιο και 1-2 βιβλία θα είναι ΟΚ για να ξεκινήσει- δεδομένου ότι θα λαμβάνει και ένα σύνολο παρεμφερών γενικών γνώσεων).

 

Το σημαντικότερο εξάλλου στην κιθαρολογία, είναι να διαμορφώσει προσωπική άποψη (συμβατή με τον υπόλοιπο κόσμο  ;D ) ως προς την αισθητική των εφφέ (τι είναι αυτό που ακούγεται "καλά" και τι όχι). Αυτό είναι το δύσκολο μέρος και δεν γνωρίζω κάποιο τμήμα που να το διδάσκει ακριβώς με αυτό τον τρόπο. Το να φτιάξεις ένα κύκλωμα ψαλιδισμού ή ένα φίλτρο είναι το εύκολο μέρος και δεν χρειάζεται να αφιερώσει όλα του τα χρόνια σε εξειδικευμένες σπουδές.

 

Εξάλλου, οι "γενικές" σπουδές του αφήνουν περιθώριο ελιγμών αν σε 3-4 χρόνια διαπιστώσει ότι κάποια άλλη δουλειά τον ενδιαφέρει περισσότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων (το γνωστο ΗΜΜΥ) του Πολυτεχνειου υπαρχει Αθηνα,Θεσσαλονικη, Ξανθη και νομιζω και Πατρα (και αν δεν ειναι ΗΜΜΥ στην Πατρα ειναι κατι εξισου καλο με παρομοιο ονομα). Επισης στα Χανια εχει Ηλεκτρονικους μηχανικους και μηχανικους υπολογιστων (ΗΜΜΥ).

 

Τα παραπανω τμηματα, εχουν στοχο μεσω του προγραμματος σπουδων τους να σε κανουν να γνωρισεις καλα τον υπολογιστη απο τη φυσικη του (ηλεκτρομαγνητισμος, τρανζιστορ, πυκνωτες κτλ ) μεχρι την αλλη πλευρα που ειναι ας πουμε ο προγραμματισμος υψηλου επιπεδου.

 

Φυσικα εχουν και μαθηματα (πολλα κιολας, μιας και ειναι ολοκληρο department σε αυτες τις σχολες) τηλεποικοινωνιων οπως ψηφιακη επεξεργασια σηματος, σηματα και συστηματα κτλ που σου δινουν πολυ καλες θεωρητικες γνωσεις του σηματος (αναλυση συχνοτητων, fourier και δε ξερω γω τι αλλο)

 

 

 

Και επισης αν ειναι σιγουρος οτι θελει να ασχοληθει με αυτο που λες, θα ηταν μεγαλη θυσια χρονου και χρηματος και μεγαλη κουραση το να τελειωσει μια τετοια σχολη που εχει ως αντικειμενο και αλλα πραγματα (εκτος απ αυτο που θελει) αλλα αμα εχει ορεξη... η μορφωση δε παει χαμενη ποτε... :)

 

 

Φαντάζει πολύ καλή λύση...(γιατι θυσία χρήματος?χρόνου καταλαβαίνω...)

Είναι ιδιαίτερα σημαντική η θεωρητική γνώση γύρω από τη Φυσική και τα Μαθηματικά για την ενασχόληση με οποιοδήποτε "τεχνικό" αντικείμενο. (Επιτρέψτε μου να πω και με μη-τεχνικό αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση  :) ).

 

Η γνώμη μου είναι ότι οι γνώση ηλεκτρονικών που απαιτείται για τη σχεδίαση/τροποποίηση/μετατροπή εφφέ και ενισχυτών είναι πολύ περιορισμένη και δεν απαιτείται να "εγκλωβιστεί" κανείς σε επακριβώς αντίστοιχες σπουδές προκειμένου να είναι σε θέση να δραστηριοποιηθεί επαγγελματικά σ' αυτό το χώρο.

 

Η πρότασή μου θα ήταν να ακολουθήσει κάποιες πολύ γενικές βασικές σπουδές όπως για παράδειγμα Φυσική (μπορεί πάντα να παίρνει μαθήματα επιλογής με περιεχόμενο τα ηλεκτρονικά, την ψηφιακή σχεδίαση κλπ) και να ασχοληθεί σε μεταπτυχιακό επίπεδο με κάτι που θα του δώσει πλεονέκτημα στο χώρο της μουσικής τεχνολογίας όπως η ακουστική η ψυχοακουστική κλπ.

 

Παράλληλα, μπορεί να ασχολείται με τις κιθαροπατέντες. Ένα πάγκο και λίγα εξαρτήματα χρειάζεται. (Με 2-3 ειδικά μαθήματα στο Πανεπιστήμιο και 1-2 βιβλία θα είναι ΟΚ για να ξεκινήσει- δεδομένου ότι θα λαμβάνει και ένα σύνολο παρεμφερών γενικών γνώσεων).

 

 

 

Εξάλλου, οι "γενικές" σπουδές του αφήνουν περιθώριο ελιγμών αν σε 3-4 χρόνια διαπιστώσει ότι κάποια άλλη δουλειά τον ενδιαφέρει περισσότερο.

 

 

Τελειώνωντας ένα τέτοιο ΕΜΜΥ δεν ανοίγονται νέοι δρόμοι για το παιδί?Εννοώ πολλά αντικείμενα...Μπορεί να ασχοληθεί με υπολογιστές με λογισμικά με κατασκευές...χίλια δυο μπορεί...Σίγουρα η επιλογή τμήματος όπως φυσικού ή μαθηματικου ανοίγει πόρτες παρά κλείνει αλλά το ΕΜΜΥ και να αλλάξει άποψη σε αυτό που θέλε(ενασχόλυση με ενισχυτές κτλ.)θα έχει ένα ισχυρό χαρτί και θα μπορεί να ασχοληθεί και με άλλα αντικείμενα που πουλάνε αρκετά στις μέρες μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άσε που αν γίνει μηχανικός θα μπλέξει και με το ΤΣΜΕΔΕ..

 

 

Δεν είναι υποχρεωτικό οι απόφοιτοι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί να ασφαλιστούν στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω ένα απλό παράδειγμα για το πόσο "πασπαρτού" είναι οι συναφείς επιστήμες: έχω έναν καλό φίλο που έχει τελειώσει το Φυσικό της Θεσσαλονίκης (αιώνιος φοιτητής), έκανε ένα master στο Digital Signal Processing στο Λονδίνο και από κομπλίτ ρεμπεσκές βρέθηκε πριν από πολλά χρόνια στα κεντρικά της Marshall στο Milton Keynes (μικρή πόλη με πολλά γραφεία κοντά στο Λονδίνο, στην οποία έχω βρεθεί κι εγώ), από όπου του έκαναν πρόταση να ασχοληθεί με την μοντελοποίηση ενισχυτών κι εφφέ προς χρήση στους ενισχυτές τους α λα Line 6. (Tελικά την απέρριψε, και η Marshall φαίνεται πως απογοητεύτηκε τόσο που δεν προχώρησε ποτέ στην κίνηση αυτή. ;D ;D :P )

 

Τι εννοώ? Πέρα από αυτά του Χαριλατρόνιου που είναι σωστά 110%, ας επισημάνω κι εγώ πως οι γνώσεις που θα αποκτήσει θα είναι έτη φωτός υπεράνω από τα στοιχειώδη που απαιτούν οι ενισχυτές και τα πεταλάκια, και θα αποτελέσουν εισιτήριο εισόδου σε οποιαδήποτε κατεύθυνση τον γοητεύσει την στιγμή που θα έχει δει πού παν τα τέσσερα και θα αποφασίζει για την μετέπειτα σταδιοδρομία του, ίσως πχ. για το DSP. Σημειωτέον πως αυτό είναι ήδη περιζήτητο σε άπειρους τομείς, ένας εξ αυτών και η βιομηχανία μουσικού εξοπλισμού, αλλά σε καμία περίπτωση ο μόνος ή ο κύριος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φαντάζει πολύ καλή λύση...(γιατι θυσία χρήματος?χρόνου καταλαβαίνω...)

Τελειώνωντας ένα τέτοιο ΕΜΜΥ δεν ανοίγονται νέοι δρόμοι για το παιδί?Εννοώ πολλά αντικείμενα...Μπορεί να ασχοληθεί με υπολογιστές με λογισμικά με κατασκευές...χίλια δυο μπορεί...Σίγουρα η επιλογή τμήματος όπως φυσικού ή μαθηματικου ανοίγει πόρτες παρά κλείνει αλλά το ΕΜΜΥ και να αλλάξει άποψη σε αυτό που θέλε(ενασχόλυση με ενισχυτές κτλ.)θα έχει ένα ισχυρό χαρτί και θα μπορεί να ασχοληθεί και με άλλα αντικείμενα που πουλάνε αρκετά στις μέρες μας..

Δεν διαφωνώ. Οι "ηλεκτρολόγοι" είναι σοβαρές σχολές (νομίζω όλες), έχουν αρκετά ευρύ πεδίο και -πράγματι- κάπως πιο καλά προστατευμένα επαγγελματικά δικαιώματα από τους Φυσικούς. Άλλωστε, ένα πρώτο πτυχίο από το Πολυτεχνείο δεν τον περιορίζει αν αποφασίσει μελλοντικά να ασχοληθεί με κάτι τελείως διαφορετικό.

 

Το ιδιαίτερο σημείο της πρότασής μου όμως ήταν ως προς το ότι κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται πολύ εξειδικευμένες σπουδές προκειμένου να ασχοληθεί με την "κιθαρολογία" οπότε δεδομένου ότι είναι και καλός μαθητής ας σπουδάσει κάτι γενικό για να αποκτήσει ευρύτερους ορίζοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το σημαντικότερο εξάλλου στην κιθαρολογία, είναι να διαμορφώσει προσωπική άποψη (συμβατή με τον υπόλοιπο κόσμο  ;D ) ως προς την αισθητική των εφφέ (τι είναι αυτό που ακούγεται "καλά" και τι όχι). Αυτό είναι το δύσκολο μέρος

+1000

 

Από την άλλη για να πω την αμαρτία μου, θα ήθελα να έχω τελειώσει ηλεκτρολόγων μηχανικών. Ωραίο αντικείμενο. Και πετάλια φτιάνζ, και της Παναγιάς τα μάτια άμα θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όσα λέγονται και όσον αφορά τους ΗΜΜΥ, είναι σε κάθε πόλη το ίδιο καλά τμήματα.  Στο πολυτεχνείο μαθαίνεις πολλά τα οποία για να τα εφαρμόσεις πρέπει να ασχοληθείς μόνος σου κυρίως γιατί τα πράγματα είναι αρκετά θεωρητικά.  Συνήθως μετά τον 3-4 χρόνο έχουν καταλήξει οι περισσότεροι στο πεδίο που τους ενδιαφέρει ενώ πριν μπουν στη σχολή δεν έχουν συναίσθηση του τι θα μάθουν.  Αυτά τα πολλά όμως που μαθαίνει κάποιος απαιτούν το ανάλογο διάβασμα (για να μπεις στη σχολή αλλά περισσότερο στο να βγεις από αυτή).  Καλό θα ήταν να μιλήσει ο ίδιος με ηλεκτρολόγους μηχανικούς, ηλεκτρονικούς, φυσικούς κλπ για να σχηματίσει μια γνώμη.

 

Αν το παιδί έχει όρεξη για διάβασμα, βρει τη σχολή που τον αντιπροσωπεύει (πέρα από το να πιάσει κολλητήρι να φτιάξει ένα πετάλι) και καταφέρει να μπει, μπορεί έπειτα είτε σαν κύρια είτε σαν δευτερεύουσα δουλειά να ασχοληθεί με τα κιθαριστικά.  Όσες αναφέρθηκαν καλές σχολές είναι κατε με, με την κάθεμια να εστιάζει σε άλλους τομείς. Από όλες μπορεί κάποιος να βρει τον κλάδο που θα ασχοληθεί με κυκλώματα, ενισχυτές κλπ.

 

Τέλος θα ψήφιζα με χίλια για εξωτερικό.  Τα αντίστοιχα πολυτεχνεία απ όσο ξέρω είναι σπαστά, 3ετούς φοίτησης από όπου φεύγεις με bachelor +2χρόνια για να φτάσεις στο μάστερ όπως εδώ.  5 χρόνια μετανάστης-φοιτητής στο ελλαδισταν δεν νομίζω ότι θα είναι ακριβότερα από τα 3 ή 5 στο εξωτερικό όπου θα έχει πολύ καλύτερη ποιότητα σπουδών.  Δεν μιλάω για σήμερα αλλά για μετά από 7 χρόνια που είναι το ελάχιστο που θα κάνει το παιδί να πάρει το πτυχίο.  Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει με συγγράματα δίδακτρα κλπ εδώ αλλά το σίγουρο είναι ότι όπως όλο το δημόσιο, έτσι και τα πανεπιστήμια δεν θα αλλάξουν.  Αν επιβιώσει ως φοιτητής στην ελλάδα, απλά θα θέλει να φύγει μετά οπότε σκεφτείτε το μήπως τώρα είναι καλύτερα από το να φύγει σε 7 χρόνια ;D  -(αυτή ήταν μια πολύ αισιόδοξη παράγραφος  :-X)

 

Μακάρι να βρει και να κάνει αυτό που πραγματικά του αρέσει.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου