Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματικός Προσανατολισμός-πώς μπορώ?


respecttheo7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 χρόνια μετανάστης-φοιτητής στο ελλαδισταν δεν νομίζω ότι θα είναι ακριβότερα από τα 3 ή 5 στο εξωτερικό όπου θα έχει πολύ καλύτερη ποιότητα σπουδών.

να νομίζεις... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είναι υποχρεωτικό οι απόφοιτοι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί να ασφαλιστούν στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Εγώ βλέπω  2-3 φίλους μηχανικούς ασφαλισμένους στο ΤΣΜΕΔΕ,

οι οποίοι πρέπει να το πληρώνουν ακόμη και αν είναι άνεργοι..

Αν, εκ των προτέρων, είχαν και άλλη επιλογή φορέα ασφαλισης δεν ξέρω..

 

Νομιζα οτι το ΤΣΜΕΔΕ ηταν καλο ταμειο, δεν ειναι?

Είναι υγιές αλλά υφίσταται διπλό κούρεμα και διατρέχει τον κίνδυνο να χαθεί μεγάλος όγκος των διαθεσίμων του.

Το έχουν βάλει και στο μάτι προκειμένου μέσα από αυτό να βουλώσουν τρύπες άλλων ταμείων.

 

να νομίζεις... ;)

 

Εννοείς ότι η φοίτηση σε προηγμένες χώρες του εξωτερικού είναι πιο φθηνή από τις σπουδές στην Ελλάδα;

Μπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω  2-3 φίλους μηχανικούς ασφαλισμένους στο ΤΣΜΕΔΕ,

οι οποίοι πρέπει να το πληρώνουν ακόμη και αν είναι άνεργοι..

Αν, εκ των προτέρων, είχαν και άλλη επιλογή φορέα ασφαλισης δεν ξέρω..

 

Για να υπογράφεις έργα ώς μηχανικός πρέπει να γραφτείς στο ΤΕΕ, οπότε και αυτομάτως εγγράφεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ. Δέν χρειάζονται όλες οι εργασίες το δικαίωμα αυτό, εγώ πχ έχω δουλέψει με ΤΕΒΕ και με ΙΚΑ κανονικότατα. Ευτυχώς είχα το μυαλό να το κάνω απο το 2004 αλλιώς αντί να έχω βάλει 5 δεκάρες στην άκρη θα ήμουνα χρεωμένος. Είναι κρίμα που υπάρχει τέτοια έλειψη πληροφόρησης και θεωρείται αυτονόητο ότι πρέπει να ασφαλιστείς εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι η φοίτηση σε προηγμένες χώρες του εξωτερικού είναι πιο φθηνή από τις σπουδές στην Ελλάδα;

Μπα...

Eννοώ ότι είναι 2 και 3 φορές πιο ακριβή...σε προηγμένες χώρες του εξωτερικού

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι η φοίτηση σε προηγμένες χώρες του εξωτερικού είναι πιο φθηνή από τις σπουδές στην Ελλάδα;

Μπα...

Και όμως.

Υπό προϋποθέσεις.

Αμα συγκρίνεις σπουδές σε σχολή στην πόλη που μένουν οι γονείς στη Ελλάδα σε σχέση με Παρίσι, Λονδίνο, Ν. Υόρκη, Μόναχο, Τόκυο, Μιλάνο κλπ. μάλλον όχι.

Αν όμως συγκρίνεις με Αθήνα (ενώ μένεις Άρτα) με "επαρχιακές" πόλεις της προηγμένης (ότι και να εννοείς με αυτό, υποπτευόμενος ότι πιθανόν να αδικείς μερικές καλές σχολές σε χώρες που δεν είναι και πολύ marketable -στο εξωτερικό-  ;) ), και προσέχεις τα έξοδά σου, μπορεί και ναι.

 

Τα μεταπτυχιακά, παρεμπιπτόντως, στην Μ.Β. είναι ένα χρόνο.

Και χωρίζονται στα ειδικότητας και conversion. Το οποίο παίζει ρόλο για την εκεί αγορά

αλλά ελάχιστο για την (όποια είναι) εδώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοώ ότι είναι 2 και 3 φορές πιο ακριβή...σε προηγμένες χώρες του εξωτερικού

 

Ο.κ. Παρανόησα.

 

Αν όμως συγκρίνεις με Αθήνα (ενώ μένεις Άρτα) με "επαρχιακές" πόλεις της προηγμένης (ότι και να εννοείς με αυτό, υποπτευόμενος ότι πιθανόν να αδικείς μερικές καλές σχολές σε χώρες που δεν είναι και πολύ marketable -στο εξωτερικό-  ;) ), και προσέχεις τα έξοδά σου, μπορεί και ναι.

 

Ήμουν αυτό που περιγράφεις.Επαρχιώτης που σπούδασα Αθήνα,αποφοίτησα το 2006.

Το κόστος διαβίωσής μου δεν θα το συνέκρινα με άτομα που σπούδασαν Αγγλία ή Γερμανία.

Μόνο τα δίδακτρα να βάλεις,νομίζω ότι δεν υπάρχει σύγκριση.

 

Υ.Γ.Τόνισα το προηγμένη γιατί έχω σοβαρούς λόγους να είμαι προκατειλημμένος με οποιοδήποτε πτυχίο, Βουλγαρορουμανογιουγκο προελεύσεως.Και στη δουλειά μου έχουμε πληρώσει πολύ ακριβά την ύπαρξη τέτοιων αλεξιπτωτιστών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν αυτό που περιγράφεις.Επαρχιώτης που σπούδασα Αθήνα,αποφοίτησα το 2006.

Το κόστος διαβίωσής μου δεν θα το συνέκρινα με άτομα που σπούδασαν Αγγλία ή Γερμανία.

Μόνο τα δίδακτρα να βάλεις,νομίζω ότι δεν υπάρχει σύγκριση.

Αν υπολογίσεις ότι όμως ότι (όταν τουλάχιστον ήμουν εγώ) δεν υπήρχαν δίδακτρα (ούτε απαραίτητα αγορά βιβλίων) και το νοίκι ήταν χαμηλότερο σε αντίστοιχο της Αθήνας και οι τιμές για ψώνια χαμηλότερες....... ;)

 

Υ.Γ.Τόνισα το προηγμένη γιατί έχω σοβαρούς λόγους να είμαι προκατειλημμένος με οποιοδήποτε πτυχίο, Βουλγαρορουμανογιουγκο προελεύσεως.Και στη δουλειά μου έχουμε πληρώσει πολύ ακριβά την ύπαρξη τέτοιων αλεξιπτωτιστών...

Με βρίσκεις σύμφωνο. Απλώς λέω ότι υπάρχουν και σοβαρές σχολές στο πρώην Ανατολικό μπλοκ.

Όσο για αλεξιπτωτιστές, στο επάγγελμα που ξεκίνησα (πληροφορική), και εμείς είμασταν γεμάτοι από αυτούς. Ιθαγενείς και μη....  ;)

 

Να μην πω ψέματα βέβαια, και εγώ είμαι αρνητικά διακείμενος (λόγω - ίσως λανθασμένης;- προκατάλειψης) εάν ο γιατρός που επισκεφθώ έχει ανηρτημένο σε περίοπτη θέση το πτυχίο του από Βουλγαρορουμανοαλβανίες.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπολογίσεις ότι όμως ότι (όταν τουλάχιστον ήμουν εγώ) δεν υπήρχαν δίδακτρα (ούτε απαραίτητα αγορά βιβλίων) και το νοίκι ήταν χαμηλότερο σε αντίστοιχο της Αθήνας και οι τιμές για ψώνια χαμηλότερες....... ;)

Δεν ήξερα ότι μπορεί κάποιος να σπουδάσει π.χ.Αγγλία χωρίς δίδακτρα.

Πάντως από φίλους που σπούδαζαν έξω παράλληλα με εμενα,

ήξερα ότι τους έστελναν τουλάχιστον τα 2πλάσια λεφτά από όσα χρειαζόμουν εγώ στην Αθήνα.Μάλιστα για νοίκι έδιναν τα διπλάσια από εμένα και συγκατοικούσαν με άλλους κιόλας..

 

 

Με βρίσκεις σύμφωνο. Απλώς λέω ότι υπάρχουν και σοβαρές σχολές στο πρώην Ανατολικό μπλοκ.

Όσο για αλεξιπτωτιστές, στο επάγγελμα που ξεκίνησα (πληροφορική), είμασταν γεμάτοι από αυτούς. Ιθαγενείς και μη....  ;)

Εγώ είμαι αναπληρωτής,σε μουσικό Λύκειο.

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί καθόμουν και διάβαζα πανελλήνιες ενώ κάποιοι μαθητές κάτω της βάσης πήγαιναν στη Βουλγαρία και γύριζαν και έμπαιναν στον ίδιο πίνακα με εμένα.

Ειδικά με κάτι περιπτώσεις που ο μαθητης του 20 που περνουσε Ελλάδα Ιατρική,κατέληγε στην ίδια μοίρα με κάποιον που με τον παρά του και μόνο,γύριζε γιατρός από τη Βουλγαρία,φρίττω..

 

Εδώ πήραν χαμπάρι ακόμη και οι οι γείτονες..

Η Τουρκία σταματά να αναγνωρίζει τα πτυχία από τα ΑΕΙ της Βουλγαρίας

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=154574&catid=7

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι μπορεί κάποιος να σπουδάσει π.χ.Αγγλία χωρίς δίδακτρα.

Πάντως από φίλους που σπούδαζαν έξω παράλληλα με εμενα,

ήξερα ότι τους έστελναν τουλάχιστον τα 2πλάσια λεφτά από όσα χρειαζόμουν εγώ στην Αθήνα.Μάλιστα για νοίκι έδιναν τα διπλάσια από εμένα και συγκατοικούσαν με άλλους κιόλας..

Προ εικοσιπενταετίας δεν υπήρχαν.

Ούτε σήμερα στη Σκωτία από όσο ξέρω.

Συμφορουμίτες μπορούν να μας διαφωτίσουν για την υπόλοιπη Ευρώπη.

Τωρα για το νοίκι και τα υπόλοιπα τα είπαμε.

Εξαρτάται που σπουδάζεις, που αποφασίζεις να μείνεις και τι ζωή να κάνεις.  ;)

Εγώ υιοθέτησα τον Βρεττανικό φοιτητικό τρόπο ζωής και πέρασα υπέροχα στερημένα και λιτά (αλλά και έκλυτα  ;) ;D) φοιτητικά χρόνια. But that's only me.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου