Προς το περιεχόμενο

Εσωτερικός διακόπτης σε ebs multicomp


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγκίνηση και τιμή...

Το πρώτο μου θέμα στο Bass and Amps

Πάμε λοιπόν...

Είμαι κάτοχος ενός ebs multicomp με το γνωστό εσωτερικό switch για active ή passive μπάσα.

Επαίζα σταθερά με active μπάσα έτσι δεν είχα κάποιο θέμα αλλά έτσι όπως τα έφερε η ζωή τώρα είμαι κάτοχος και ενός passive που έχει κερδίσει με την αξία του την δευτερή θέση στα όργανα μου.

Το ένα μου μπάσο λοιπόν φοράει μια 18v obp3 ενώ το άλλο είναι αγνό παρθένο passive.

Κάθως ο κομπρέσορας βρίσκεται σε pedalboard και δεν μπορώ να τον ρυθμίζω συνέχεια καθώς παίζω και με τα 2 μπάσα,το ένα είναι άταστο,που μου προτείνεται να τον έχω ρυθμισμένο,γιατί και τι ακριβώς κάνει το συγκεκριμένο switch

Να αναφέρω επίσης ότι χρησιμοποιώ το gain knob του κομπρέσορα για να ελεγχώ την διαφορά έντασης ανάμεσα στα 2 μπάσα και ο κομπρέσορας είναι συνέχεια ανοικτός...

Άντε θα ανεβάσω και μια φωτό...

Φχαριστώ και καλημέρα!!!

251537_4645993392696_895354627_n.jpg.3c366a8396e9837d35fdaf65d60cab68.jpg

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είχα ένα «συναφές» πρόβλημα- όχι με κομπρέσορα, αλλά με το TC chorus που έχω στη πεταλιέρα μου.

 

Το είχα ρυθμίσει σε πιο σολιστικό ήχο- και αυτή είναι βασική του χρήση- αλλά ήθελα και έναν ήχο πιο «συνοδευτικό».

 

Δεν μπορούσα να είμαι σκυμμένος στο petalboard για να αλλάζω ρυθμίσεις, οπότε...

 

Το έλυσα, βάζοντας και ένα δεύτερο chorus  ;D ;D

 

Βέβαια δύο κομπρέσορες  ::) θέλει πολύ σκέψη το ζήτημα...

 

Η πιο πρακτική (και χωρίς κόστος) λύση, είναι να γκρουπάρεις τα κομμάτια που παίζεις, έτσι ώστε το ένα σετ να είναι με το ένα μπάσο, το άλλο με το δεύτερο και να σκύβεις μόνο μια φορά για να αλλάξεις την ρύθμιση  ;D

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βέβαια δύο κομπρέσορες  ::) θέλει πολύ σκέψη το ζήτημα...

 

Η πιο πρακτική (και χωρίς κόστος) λύση, είναι να γκρουπάρεις τα κομμάτια που παίζεις, έτσι ώστε το ένα σετ να είναι με το ένα μπάσο, το άλλο με το δεύτερο και να σκύβεις μόνο μια φορά για να αλλάξεις την ρύθμιση  ;D

 

 

 

Μην το γελάς...Το passive θα σήκωνε και δευτερό κομπρέσορα  ;D για κάποιο λόγο,μάλλον οι J του

 

 

Η πιο πρακτική (και χωρίς κόστος) λύση, είναι να γκρουπάρεις τα κομμάτια που παίζεις, έτσι ώστε το ένα σετ να είναι με το ένα μπάσο, το άλλο με το δεύτερο και να σκύβεις μόνο μια φορά για να αλλάξεις την ρύθμιση  ;D

 

Ε τώρα αυτό...Καταλαβαίνεις είναι λίγο απίθανο να γίνει :p

Μην σου πώ ότι στα άμεσα σχέδια είναι ενα A/B box για να είναι και τα 2 μπάσα ετοιμοπόλεμα...

Το θέμα είναι με δεδομένο ότι το ένα είναι passive και το άλλο active σε πιο mode είναι καλύτερα να είναι το πετάλι και γιατί

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μην το γελάς...Το passive θα σήκωνε και δευτερό κομπρέσορα  ;D για κάποιο λόγο,μάλλον οι J του

Ε τώρα αυτό...Καταλαβαίνεις είναι λίγο απίθανο να γίνει :p

Μην σου πώ ότι στα άμεσα σχέδια είναι ενα A/B box για να είναι και τα 2 μπάσα ετοιμοπόλεμα...

Το θέμα είναι με δεδομένο ότι το ένα είναι passive και το άλλο active σε πιο mode είναι καλύτερα να είναι το πετάλι και γιατί

 

 

Δεν το γελάω καθόλου. Αν είχα αυτό το θέμα, αυτό και θα έκανα (δεύτερο πετάλι)  ;D

 

Το Α/Β box είναι ότι καλύτερο σε ένα petalboard για ποικιλία λόγων- προσωπικά την δική μου την έχω στήσει έτσι. 

 

Πάντως δεν ξέρω για το mode του ulticomp- παίζω με τον compressore και 99,9% με passive, οπότε δεν έχω τέτοια ζητήματα.

 

Εδώ πρέπει να κάτσεις με τα όργανα βύσμα- βύσμα και να βρεις μια optimal ρύθμιση που να σου ακούγεται καλά.   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβώς κάνει το συγκεκριμένο switch

 

Προφανώς οτι και στο input της οποιασδήποτε  προενίσχυσης  ,να κόβει ,μείον... τόσα...  db

Οπότε  μάλλον θα πρέπει να βρεις πιο σημείο  στο gain εξυπηρετεί τις  ανάγκες σου .

 

Παρεμπιπτόντως στο δικό μου ebs  το   switch  ειναι απόξω  ;D

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ενώνεις τον διακόπτη με ένα εξωτερικό footswitch ούτως ώστε να έχεις την επιλογή στα πόδια σου?

!!!!!!!!!Τι είπες τώρα ρε θηρίο?Αν γίνεται και δεν μου κοστίσει όσο ένας καινούριος κομπρέσορας τότε με 1000!!!!!

 

Προφανώς οτι και στο input της οποιασδήποτε  προενίσχυσης  ,να κόβει ,μείον... τόσα...  db

Οπότε  μάλλον θα πρέπει να βρεις πιο σημείο  στο gain εξυπηρετεί τις  ανάγκες σου .

 

Παρεμπιπτόντως στο δικό μου ebs  το  switch  ειναι απόξω  ;D

 

Αυτό λέει η λογική ναι..Αλλά δεν ξέρω αν αλλάζει και η συμπεριφορά του πεταλιού στις συχνότητες που κόβει και στο κομπρεσάρισμα σε active/passive...Αν και δεν νομίζω

Οσο για το αλλό...

 

Εμείς είμαστε vintage κύριε!!!  ;D  ;D  ;D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό που λένε τα αγόρια έχει βάση- αλλά δεν ξέρω αν θα λύνει το ζήτημα του gain.

 

Λογικά η ένταση θα αυξομειώνεται από passive σε active. Εδώ κοτσάρεις μια «παντόφλα»  ;D βέβαια και το έφερες  ;D

 

ΥΓ: Οι προτάσεις μου ως είθισται είναι οικονομικά ασύμφορες    ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά η ένταση θα αυξομειώνεται από passive σε active. Εδώ κοτσάρεις μια «παντόφλα»  ;D βέβαια και το έφερες  ;D

 

Κοίτα..Αν είναι θέμα έντασης τότε είμαστε κομπλέ γιατί το πεταλάκι και έχει gain και περνάει απο προενίσχηση με volume πρίν και έχει και volume το μπάσο και έχει και split ο humbucker και έχει και volume o ενισχυτής και και και...

Νοιώθω τόσα όμορφα να τα λέω όλα αυτά στο δικό μας κομμάτι του forum χωρίς κράξιμο απ τους κιθαρίστες του στύλ "βάλε το μπάσο στο ενισχυτή και παίξε!!!""Μπάσο παίζεις όχι κιθάρα"

 

Τώρα αν αυτό το switch πειράζει με κάποιο τρόπο τις συχνότητες ή(και) το threshold κλπ τότε εκεί είναι το πρόβλημα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοιώθω τόσα όμορφα να τα λέω όλα αυτά στο δικό μας κομμάτι του forum χωρίς κράξιμο απ τους κιθαρίστες του στύλ "βάλε το μπάσο στο ενισχυτή και παίξε!!!""Μπάσο παίζεις όχι κιθάρα"

 

ετσι όμως...δυνατά

;) ;D ;D ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου