Προς το περιεχόμενο

Εσωτερικός διακόπτης σε ebs multicomp


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε συ το κύκλωμα υπάρχει ήδη σωστά? Πάρε ένα footswitch (3 ευρώ κάνει), άνοιξε μιά τρύπα στο κουτί και ένωσε τα καλώδια... Ακόμα και να μην πιάνουν τα χέρια σου ένας ηλεκτρονικός θα στο κάνει σχεδόν τζάμπα!!! Και δεν θα επηρεαστεί τίποτα... Το ήδη υπάρχον κύκλωμα θα χρησιμοποιήσεις...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοίτα..Αν είναι θέμα έντασης τότε είμαστε κομπλέ γιατί το πεταλάκι και έχει gain και περνάει απο προενίσχηση με volume πρίν και έχει και volume το μπάσο και έχει και split ο humbucker και έχει και volume o ενισχυτής και και και...

Νοιώθω τόσα όμορφα να τα λέω όλα αυτά στο δικό μας κομμάτι του forum χωρίς κράξιμο απ τους κιθαρίστες του στύλ "βάλε το μπάσο στο ενισχυτή και παίξε!!!""Μπάσο παίζεις όχι κιθάρα"

 

Τώρα αν αυτό το switch πειράζει με κάποιο τρόπο τις συχνότητες ή(και) το threshold κλπ τότε εκεί είναι το πρόβλημα...

 

;D ;D ;D ;D

 

Ναι ωραία είναι...

 

Τώρα αν δεν υπάρχει θέμα ανέβα-κατέβα στην ένταση από όργανο σε όργανο- αυτά είναι καλά νέα.

 

Απλά αν ήταν έντονη η διαφορά έντασης, με μια παντόφλα- η μία θέση ρυθμισμένη για το active ή άλλη για το passive, με ίδιο gain στην έξοδο- θα ήταν υπόθεση ενός πατήματος.  

 

Αν το switch αλλάζει τις συχνότητες, αυτό μόνο δια της εμπειρικής οδού θα το μάθεις.  :) Πρέπει να βάλεις swich (σε foot swich εκδοχή θέλω να ελπίζω) και να πειραματιστείς.

 

Ο Her Igbesios που το έχει έτσι τι ακούει;    

 

ΥΓ: Φυσικά υπάρχει πάντα και η οδός του δεύτερου κομπρέσορα  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ το κύκλωμα υπάρχει ήδη σωστά? Πάρε ένα footswitch (3 ευρώ κάνει), άνοιξε μιά τρύπα στο κουτί και ένωσε τα καλώδια... Ακόμα και να μην πιάνουν τα χέρια σου ένας ηλεκτρονικός θα στο κάνει σχεδόν τζάμπα!!! Και δεν θα επηρεαστεί τίποτα... Το ήδη υπάρχον κύκλωμα θα χρησιμοποιήσεις...

Παιδιά με βλέπω για footswitch.Αφού μπορώ να το κάνω και είναι ευκολό δεν βρίσκω λόγο να μην το πράξω.Για πείτε info επειδή είμαι χοντρό-άσχετος μ αυτά,αν και δεν έχω σκοπό να το κάνω μόνος μου να πω του μάστορα τι ακριβώς θέλω

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε το πετάλι και πες του "θέλω αυτό το εσωτερικό κύκλωμα να βγάλει ένα εξωτερικό footswitch"... Θα σου πει αυτός μετά τι και πως ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε το πετάλι και πες του "θέλω αυτό το εσωτερικό κύκλωμα να βγάλει ένα εξωτερικό footswitch"... Θα σου πει αυτός μετά τι και πως ;)

Και τι τιμή να περιμένω?Σε ηλεκτρονικό πάω φαντάζομαι...Νοιώθω σαν 12χρονό που θέλει αυτή την μεγάλη κιθάρα με τις τέσσερις χορδές  ;D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί με το footswitch να σου πάρει κάνα 15ευρω λογικά...

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ....Αυτά είναι τα ωραία ρε φίλε..Όπως και να χεί οι μπασίστες για κάποιο περιέργο λόγο συνεννοούμαστε καλύτερα μεταξύ μας...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Her lgbesios που το έχει έτσι τι ακούει;    

 

Θα  το  τσεκάρω  γιατι  το εχω στην θέση  passive  εξαρχής,  λογικά όμως δεν νομίζω  να επηρεάζει  ουτε  to threshold  ούτε τις συχνότητες

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά με το gain έχει να κάνει πάντως, συνήθως πετάλια/ενισχυτές με active/passive switch αλλάζουν τα επίπεδα του gain, γιατί κάποια active στέλνουν σήμα με ήδη αρκετό gain οπότε κόβει λίγο το πετάλι/ενισχυτής στην active είσοδο. Απ'όσο ξέρω αυτά, μπορεί να λέω και π@παριές ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου