Προς το περιεχόμενο

Bogner Ecstacy Emulator DYI


full shred

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Εφτιαξά ένα καινουριο πετάλι και είμαι πολυ χαρούμενος για το αποτέλεσμα.

Θα ήθελά να το μοιραστώ μαζι σας.

 

 

Το συγκεκριμένο ειναι εξομοιωση με jfet του bogner ecstacy.

Περιλαμβάνει boost με τον δεύτερο ποδοδιακόπτη.

Τα ποτς είναι πανω σειρα bass mid tre press και απο κάτω vol και gain.

Oi δυο διακοπτες ειναι ενα structure που δινει η αφαιρει gain και το άλλο είναι ενα mod που έκανα για να αλλαζει την αντισταση  R17 για αλλαγη και αυτό στο gain αλλα απο οτι ειδα το λασπώνει πιο πολύ ενω το structure κάνει δουλεια.

 

Η κατασκευη ηταν σχετικα δυσκολη λογω ποσοτητας καλωδιων και biasing των jfets.

Το αποτελεσμα βγηκε παντως αρκετα αθόρυβο και δεν βουιζει οταν ειναι τερμα και δεν παιζεις οποτε εμεινα ευχαριστημενος.

 

Ο ήχος είναι απο σχετικο crunch μέχρι high gain μπουκωμα σε στυλ ρεκτο αλλα οχι τοσο gain. Δεν το δοκιμασα διεξοδικα ακομα.

 

Ακολουθουν φοτος.

DSC_0053_1024x576.thumb.jpg.8532dfb83106be8bbba2eabba56dd616.jpg

DSC_0055_1024x576.thumb.jpg.7b72f3eccc687282930dccf8b5cd26f8.jpg

DSC_0063_1024x576.thumb.jpg.3faf4fa3a2aafe8a22bfadee7487617c.jpg

DSC_0064_1024x576.thumb.jpg.49683c04fef5fedc981949bd51cee21c.jpg

DSC_0067_1024x576.thumb.jpg.24fca5367804ce97ade58a89cae9e9d8.jpg

DSC_0070_1024x576.thumb.jpg.5d76f87df798bdc7a444600263e9581e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος.

Δώσε schematics και links στον λαό.

:)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και νοικοκυρεμένη δουλειά.

Μπράβο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.sabrotone.com/?attachment_id=609

 

Aυτο ειναι το σχημα με την διαφορα οτι η r17 με τον διακοπτη απο 10κ γίνεται 1M.

 

Κατι αλλο που χρησιμοποιησα πρώτη φορα ειναι η ροδελα για τις γειωσεις. Μαζετηκαν πολλές και τισ κολησα ολες μαζι και αντε δρομο...καθε φορα μου σπανε τα νευρα >:( ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα δεν ξερω καναλι μαλλον ειναι στο πιο γκαζωμενο. Δεν εχω παιξει ποτε με τον xtc...ειναι δυσευρετος ασε που τι να ακουστει μεσα απο τον μινι κυβο που τον δοκιμασα. Θα παω να τον δοκιμασω με εναν καλο ενισχυτη για να δω τι ψαρια πιανει.

 

Ετσι οπως ακουστηκε παντως μου μοιαζει σαν να βγαζει πολυ ογκο. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε αδερφέ καλόπαιχτο και πάντα τέτοια!

 

Όσο για τα καλώδια που είπες και μένα μου σπάνε τα νεύρα καλύτερα 5 παραπάνω εξαρτήματα παρά τα καλώδια.

 

Και γω έχω φτιάξει από τον sabro και είμαι ευχαριστημένος.

 

Έχω κάνει  το guv'nor περίμενα να έχει θοόρυβο στα πολλά gain αλλά έχει πολύ λίγο :D

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=194845.0

 

Με τα κόκκινα κουμπιά είναι το guv'nor και με τα μαύρα είναι το dod 250 έβαλα για δοκιμή γιατί την θέση του θα πάρει το tubescreamer 808 το οποίο όταν βρω χρόνο θα το κοιτάξω γιατί εκεί που έπαιζε καπούτ  :P.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια! θα σας κανω και κλιπακια μολις αλλαξω χορδες γτ με εχει φαει αυτη ι δουλεια.

 

Βασιλη πολυ καλο το κουτι σου...και εχω και προσβαση σε στραντζα :D :D. Inox ειναι?

 

Ειχα κανει και τον jcm800 emulator ο οποιος ειναι ακριβως η ιδια προενισχυση για jfets παλι.  Ειχα παθει ερωτα με τον ηχο. Το συγκεκριμενο πεταλι ειναι σχετικα αγνωστο αλλα ειναι πολυ καλο και θα κανω και για εκεινο καποια κλιπακια :D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια! θα σας κανω και κλιπακια μολις αλλαξω χορδες γτ με εχει φαει αυτη ι δουλεια.

 

Βασιλη πολυ καλο το κουτι σου...και εχω και προσβαση σε στραντζα :D :D. Inox ειναι?

 

Ειχα κανει και τον jcm800 emulator ο οποιος ειναι ακριβως η ιδια προενισχυση για jfets παλι.  Ειχα παθει ερωτα με τον ηχο. Το συγκεκριμενο πεταλι ειναι σχετικα αγνωστο αλλα ειναι πολυ καλο και θα κανω και για εκεινο καποια κλιπακια :D ;D

 

Σ'ευχαριστώ.

Δεν είναι inox ούτε αλουμίνιο είναι απλό σίδερο απλά έφαγε καλή μπογιά για νε μην σκουριάζει και εκεί που ακουμπάνε τα jacks την έξυσα για να κάνει σώμα και πρέπει να θυμιθώ να βάλω κάτι ώστε να μην σκουριάσει και να κάνει και επαφή.

 

Μια λύση είναι το γράσο αλλά θα βρωμοκοπάει,τώρα που το σκέφτηκα το σπρέι για ποτενσιόμετρα είναί μια χαρά.

 

Το αρχικό σχέδιο ήταν να γίνει από αλουμίνιο που δεν ευκαίρισα να βρω.

 

Βρίκα κομμάτι ορθογώνιου σιδεέρου 4 χ 8(4χ10 ακόμα καλύτερο θα ήταν) και απλά έκοψα το μήκος που ήθελα και αφέρεσα μα τον τροχό ένα κομμάτι από την μέση αφήνοντας 1 πόντο για τις βίδες.

 

Με αλουμίνιο θα το έκανα όλο τσραντζαριστό.

 

Εκεί που έχω το δάχτυλο θα μπει και τρίτο swicth και πάνω από κάθε swicth τα led.

Περιμένω μπας και βάλει κανείς παραγγελία για να πάρω footswicth.

 

Kάθε πετάλι και swicth και το μεσέο θα τα ανοίγει-κλείνει και τα δύο μαζί όταν χρειαστεί.

 

Η ροδέλα με τις γειώσεις ωραίο σχέδιο εγώ έκανα παρόμοιο με κομμάτι από πλακέτα vero.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου