Προς το περιεχόμενο

ορχηστρική ή instrumental;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιζω κυριως ορχηστρικη μουσικη (προσπαθω τουλαχιστον) στιλ σατριανι βαι μπεκερ αλλα και heavy power καταστασεις οποτε καταλαβαινετε περιπου τι ηχους θελω να βγαλω..

 

δε λέγεται ορχηστρική αυτή η μουσική αλλά instrumental :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

δε λέγεται ορχηστρική αυτή η μουσική αλλά instrumental :)

Are you serious?  :D

 

Θες να μας εξηγήσεις εσύ την διαφορά;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μας εξηγήσεις εσύ την διαφορά;

instrumental θεωρώ τη μουσική (στυλ vai, satriani κτλ) που δεν περιέχει φωνητικά, ενώ ορχηστρική μόνο όταν περιέχει ορχήστρα με τη γνωστή έννοια του όρου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

instrumental θεωρώ...

Οκ λοιπόν σωστά το λες. Αλλά επειδή εσύ θεωρείς μη διορθώνεις και τους άλλους γιατί η εξήγηση σου είναι αυθαίρετη.  ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ λοιπόν σωστά το λες. Αλλά επειδή εσύ θεωρείς μη διορθώνεις και τους άλλους γιατί η εξήγηση σου είναι αυθαίρετη.  ;)

δηλαδή αν πατήσεις στο google "ορχηστρική μουσική" υπάρχει περίπτωση να σου βγάλει:

 

στιλ σατριανι βαι μπεκερ αλλα και heavy power καταστασεις

ή, έστω, θα περιέγραφες ποτέ εσύ, με την πολυετή εμπειρία σου σαν μουσικός, αυτούς τους καλλιτέχνες σαν "ορχηστρική μουσική"?

 

μπορεί με κάποια πιο ακριβή μετάφραση η instrumental να εμπεριέχει και μουσική από ορχήστρες...ή μια ροκ backing μπάντα να θεωρείται "ορχήστρα"....

 

αλλά εδώ, νόμιζα, μιλάμε λίγο πιο informal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως η πιο ακριβής μετάφραση του instrumental να είναι το οργανική μουσική. Βέβαια μου φέρνει σε χημεία το θέμα... Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι hot_sauce ότι ασχολήθηκες πολύ με την κυριολεκτική έννοια των λέξεων...

 

Άραγε, όταν πηγαίνεις σε συναυλίες,  αναρωτήθηκες ποτέ που είναι οι αυλοί που "συναυλίζονται"? Πολλές λέξεις, θέλω να πω, χρησιμοποιούνται στην καθημερινότητα με ελαφρώς διαφορετικό τρόπο... ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι hot_sauce ότι ασχολήθηκες πολύ με την κυριολεκτική έννοια των λέξεων...

εγώ ένα σχόλιο έκανα σε ένα θέμα....δεν σκόπευα να αναλυθεί τόσο σε συζήτηση...

 

παρ'όλ'αυτά δεν κατάλαβα αν έχω λάθος και γιατί είναι αυθαίρετη εξήγηση....

(δεν το λέω ειρωνικά ή επιθετικά προς το yameth, αλλά θα θελα να ξέρω αν γνωρίζω κάτι λάθος)

 

Άραγε, όταν πηγαίνεις σε συναυλίες,  αναρωτήθηκες ποτέ που είναι οι αυλοί που "συναυλίζονται"?

όχι, την έχω δεχτεί αυτούσια τη λέξη! ;D

αλλά σκέφτομαι τις ετυμολογίες σε διάφορες λέξεις κατά καιρούς!

 

Πολλές λέξεις, θέλω να πω, χρησιμοποιούνται στην καθημερινότητα με ελαφρώς διαφορετικό τρόπο... ;) ;)

αυτό ήταν και το πνέυμα του πρώτου ποστ...πως μπορεί να υπάρχει κάποια άλλη ακριβής ετυμολογική εξήγηση...αλλά έτσι, θεωρώ, έχουν επικρατήσει τα νοήματα τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα πως όταν λέμε ορχήστρα αναφερόμαστε σε ένα μουσικό σύνολο.

 

Την χαρακτηρίζουν κατα καποιο τρόπο τα υποσύνολα που περιέχει και το μέγεθος και παίρνει ονομασίες όπως, Φιλαρμονική, Δωματίου, Τζαζ, κ.α. αλλά παραμένει... Ορχήστρα. Στην Αγγλική βέβαια υπάρχει ο διαχωρισμός instrumental απο orchestral. Με το orchestral αναφέρονται σε εκτελέσεις απο μεγάλες ορχήστρες... ίσως θα'πρεπε να κάνουμε και εμείς το αντίστοιχο με τους Εγγλέζους και τότε θα έπρεπε να λέμε Οργανική την instrumental...

 

Aλλά επειδή ο όρος ορχήστρα είναι ελληνικός και είπαμε τι σημαίνει ...Μπερδεύτηκα κι εγώ... κανας γλωσσολόγος στην παρέα; :D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου