Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση trussrod - take 2


panix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Panix γίνεσαι εριστικός, ειρωνικός και χανεις το οποιο δικιο μπορει να εχεις. Δεν μπορω να καταλάβω γιατι το εχεις παρει τοσο προσωπικά. Το τελευταιο σου ποστ περα απο προσβλητικο να ξερεις οτι πρεπει να το διαβασεις πρωτα εσυ....

 

Τελος παντων εγω κουραστικα με το θεμα και δεν βλεπω καποιο κερδος στην πληροφορηση την οποια αναζητω....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εκτος απο πεισματαρης εισαι και τυφλος ή κουφος.. ;D...ΠΑΡΙΟ ποσταρα ,τον Νταλλαρα δεν τον μπορω... ;D

 

;D

 

τωρα ο Panix κολλησε με ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ (ΛΕΚΤΙΚΟ παιχνιδι για το τι ακριβως επηρεαζει η βεργα..το action ή το relief που επηρεαζει και το action.. ::)) και μια σπανιωτατη  ΥΠΟΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που εχεσθην η φορας εις το αλωνιον για το αν ισχυει ή αν δεν ισχυει μια και ειναι τοσο ΣΠΑΝΙΑ.  

 

1- Δεν λεκτικό παιγνίδι από μέρους μου, δεν έχω ούτε χρόνο ούτε όρεξη για παιγνίδια, σε προκάλεσα να μου δείξεις ΑΚΡΙΒΩΣ την πρότασή σου και την λέξη σου που παραμόρφωσα/παρερμήνευσα και ακόμα απάντηση δεν πήρα

2- Το relief (ή η απουσία του straight ή και back-bow) ΕΠΗΡΕΖΕΙ το action σε όλο το μήκος της ταστιέρας. Η περίπτωση που αυτό δεν συμβαίνει αφορά κιθάρες ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΕΣ για τα σκουπίδια. (με "Hump" profile)

3- Superfunk φίλε μου.... το να μειώσεις relief και αυτό να οδηγήσει ΕΥΘΕΩΣ σε μείωση του buzz στα υψηλά τάστα... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!! δεν είναι οριακή περίπτωση όπως λες!! απλά δεν έχει καμία λογική αυτό να συμβαίνει!

 

 

 

Το πλεον τραγικο ειναι οτι με διαφορα ...σχηματα προσπαθει να μας εξηγησει τα..ανεξηγητα αγνοωντας ολη την βιβλιογραφια γυρω απο το θεμα,ΟΛΑ τα manual των κιθαρωνε.... ;D  αλλα ακομα και την..παρένεση του EG που ειναι..κατασκευαστης κιθαρων που του εξηγει ΤΙ ακριβως επηρεαζει η ρημαδοβεργα.

 

Τελος καταφευγει σε χαρακτηρισμους...Ταλιμπανοποιησης του φορουμ για να δειξει την..ανωτεροτητα του...

 

Δεν πειραζει..ετσι ειναι η ζωη...

 

Superfunk, τα όσα λέω εκτός του είναι απολύτως σύμφωνα με την κλασική γεωμετρία (ευκλείδιος) και με κλασική φυσική, .... είναι και απολύτως σύμφωνα και με την ζώσα εμπειρία αλλά και φυσικά με την βιβλιογραφία!!!

 

O EG, απλά είπε κάτι το σωστό μεν, αλλά προφανές δε, και κανείς δεν ισχυρίστηκε το αντίθετο από αυτό που είπε. Μου κάνει εντύπωση, όμως οτι κανείς "luthier" του EG συμπεριλαμβανομένου ΔΕΝ πήρε θέση στο θέμα!!! Δηλ. δεν μπορεί, το relief ΚΑΙ να ΜΗΝ ΕΧΕΙ επίδραση στο string action height των υψηλών τάστων και ταυτοχρόνως .... να έχει!! όπως και στην υποτιθέμενη υποπεριπτωσούλα στην οποία δήθεν μειώνεις relief για να μειώσεις buzz!!!

 

περιέργα πράγματα ... αλλά όπως πολύ σωστά είπε ο superfunk  : "Δεν πειραζει..ετσι ειναι η ζωη..."

 

ΥΓ

αναμένω βιβλιογραφία στην οποία να υποστηρίζεται οτι neck back-bow/up-bow (relief) δεν εππηρεάζει το string action height στα ψηλά τάστα.

 

όποιος το κάνει έχει δώρο μια Carvin DC135 MY1988 (οκ πλάκα κάνω αλλά θα είχε πλάκα ένα κανονικό στοίχημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για την παρεμβαση μου, δεν γνωριζω τπτ σχετικα με set up κτλπ. Εχω μια απορια ομως! Σε μια Sg π.χ. δεν επηρεαζει ολο το μηκος της ταστιερας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για την παρεμβαση μου, δεν γνωριζω τπτ σχετικα με set up κτλπ. Εχω μια απορια ομως! Σε μια Sg π.χ. δεν επηρεαζει ολο το μηκος της ταστιερας?

 

προφανώς και επηρεάζει, κάνε ένα πέιραμα μόνος σου.

Αλλά γύρνα την βέργα μεθοδικά, ελεγχόμενα και ξέροντας τις μοίρες που δίνεις, ωστε να την επαναφέρεις στην προηγούμενη κατάσταση.

Γύρνα πρώτα π.χ. 180 μοίρες αριστερόστροφα (αυξάνεις το relief - up bow), μέτρα ύψος χορδής στο 22ο τάστο, μετά γύρνα 360 μοίρες (1 κύκλο) δεξιόστροφα  (μειώνεις relief), μέτρα το ύψος χορδής στο 22ο τάστο, και τέλος γύρνα την 180 αριστερόστροφα ώστε να την φέρεις στην αρχική κατάσταση.

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, σε καμία περίπτωση μην το ζορίσεις αν δεν γυρνάει ΑΣΤΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι.

 

BTW, δεν λέω ότι έτσι και μόνο ρυθμίζουμε action. Αυτό που λέω είναι οτι χρησιμοποιούμε συνδιασμό relief (από 0 έως και περίπου 0.3-0.5mm) και bridge saddles height για να ρυθμίσουμε για μας το επιθυμητό string action height με την επιθυμητή ομοιόγενεια σε όλη την διαδρομή της ταστιέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά προσβλητικό κείμενο για τον καθένα θα έλεγα ακόμα κι όταν γράφεται απο ένα "αλάνθαστο"... Λίγο-πολύ όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει γύρω μας. Παράλληλα θα ήθελα να σου θυμίσω:

 

Παρακολουθούμε την συζήτηση και έχουμε κι εμείς ρυθμίσει κιθάρες και άποψη (συν τα βιβλία των Erlewine κ.α.) αλλά ο δηκτικός σου τρόπος δεν βοηθάει να αναπτύξεις θετικά την κουβέντα. Και είναι κρίμα. Cool down please.

 

 

 

πολύ ορθό.... αλλα γενικά "it takes two to tango".... two και ίσως και παραπάνω.... δεν θέλω να οξύνω τίποτε αλλά ποιός μπορεί να ισχυριστεί οτι αντιμετωπίστηκα (ένας νέος) με ισότητα έναντι του super funk?

 

γενικά η αδικία φέρνει και άλλη αδικία, το έχει δείξει η ιστορία άπειρες φορές..

 

βέβαια μερικές φορές η αδικία μπορεί είναι ... τεχνητή... π.χ. να μου έχει φουσκώσει η μανούλα τα μυαλά οτι είμαι ο υπερμέγιστος τιτάνας και έτσι να ζητάω όλο και περισσότερα.... πάιζει...

 

αλλά στο δια ταύτα, στην μηχανική/επιστήμες ή κάτι πάιζει η δεν πάιζει δεν υπάρχει ναι μεν αλλά.... οπότε οψώμεθα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
αλλά στο δια ταύτα, στην μηχανική/επιστήμες ή κάτι πάιζει η δεν πάιζει δεν υπάρχει ναι μεν αλλά.... οπότε οψώμεθα  ;D

Επειδή το ανέφερες... ένας απο τους συζητητές σου είναι ακαδημαϊκός φυσικός με έδρα σε πανεπιστήμιο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το ανέφερες... ένας απο τους συζητητές σου είναι ακαδημαϊκός φυσικός με έδρα σε πανεπιστήμιο.

 

και τι υποστηρίζει για το φλέγον θέμα μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή το ανέφερες... ένας απο τους συζητητές σου είναι ακαδημαϊκός φυσικός με έδρα σε πανεπιστήμιο.

 

Πήρε τελικά την έδρα ο SF; Μπράβο του, πάντα το έλεγα αυτό το παιδί μια μέρα θα μας κάνει πολύ υπερήφανους  8) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου