Προς το περιεχόμενο

Αποσπώμενη προστατευτική σίτα hi-fi ηχείων


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Στα Hi-fi ηχεία σας, την αποσπώμενη προστατευτική σίτα τους την κρατάτε ή την αφαιρείτε;

 

Σε ένα A/B test που έκανα, μου φάνηκε ότι υπήρχε διαφορά (εκτός αν τρελαίνομαι).

 

Οπότε το δίλημμα: σκόνη αλλά λίγο καλλίτερο αποτέλεσμα ή το αντίθετο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίτα και Ηifi δεν συμβιβάζονται. Η σίτα συνήθως κόβει αρκετά τις υψηλές αλλά ίσως και λίγο τις μεσαίες συχνότητες. Πρόσεξε μόνο να θυμάσαι να τις ξαναβάζεις όταν δεν ακούς διότι τα παιδικά χέρια (η και η σκούπα της καθαρίστριας) καραδοκούν ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σίτα και Ηifi δεν συμβιβάζονται. Η σίτα συνήθως κόβει αρκετά τις υψηλές αλλά ίσως και λίγο τις μεσαίες συχνότητες. Πρόσεξε μόνο να θυμάσαι να τις ξαναβάζεις όταν δεν ακούς διότι τα παιδικά χέρια (η και η σκούπα της καθαρίστριας) καραδοκούν ;D

 

Έχω ακούσει πολλές δραματικές   ιστορίες από παιδικά χεράκια και "ζουπιγμένα" tweeters  ;D ;D ;D

 

Ο χώρος μου είναι childfree   ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χώρος μου είναι childfree   ;D ;D ;D ;D ;D

Εάν δεν υπάρχει κίνδυνος, δεν σε νοιάζει η σκόνη και σου ακούγεται καλύτερα, τότε γιατί ακριβώς ρωτάς;

Και με το μπαρδόν δηλαδής κυρ Χασοδίκη μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εάν δεν υπάρχει κίνδυνος, δεν σε νοιάζει η σκόνη και σου ακούγεται καλύτερα, τότε γιατί ακριβώς ρωτάς;

Και με το μπαρδόν δηλαδής κυρ Χασοδίκη μου.

 

Γιατί με νοιάζει η σκόνη, διάβασε καλά το δίλημμα  :P ;D ;D ;D

Και άστα αυτά, και πες πως τα έχεις εσύ ;D (σοβαρά τώρα λέγε)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει πολλές δραματικές   ιστορίες από παιδικά χεράκια και "ζουπιγμένα" tweeters  ;D ;D ;D

 

Ο χώρος μου είναι childfree   ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ακριβώς η ιστορία του γαμπρού μου (μήπως στην έχει πει αυτός;). Είχε καλεσμένους στο σπίτι και μόστραρε τα καινούρια-πανάκριβα monitor audio του έχοντας βγαλμένες τις σίτες με τα απαστράπτοντα χρυσά τουίτερ να γυαλίζουν προκλητικά. Τώρα είναι απλά δυο τσαλακώμενα χρυσά πράγματα.

Πρόπερσι κι εγώ αγόρασα δυο μπιζουδοηχειάκεια αλλά δεν έχουν σίτα στο γούφερ μόνο ένα μεταλλικό πλέγμα στο τουίτερ. Κατευθείαν μάλωσα την κόρη μου αυστηρά να μην τα πλησιάζει. Ε σε μία βδόμαδα έδρασε ένα μολύβι στο γούφερ. Ευτυχώς δεν έκανε τρύπα και μπορεσα και το ξετσαλάκωσα σχεδόν εντελώς. Και ο γιος είχε τσαλάκώσει τα παλια μου ηχεία με το πόδι, άστα θλιβερές ιστορίες.

(Η κόρη μου ζωή να χει μου γρατζούνισε και την ακουστική στις 2 βδομάδες που την είχα  :'()

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άστα αυτά, και πες πως τα έχεις εσύ ;D (σοβαρά τώρα λέγε)

Εγώ τα έχω με σίτα καθότι με παιδιά (που μαθαίνουν), αρκετή σκόνη (που δεν μαθαίνει) αλλά περισσότερο λόγω του ότι έχουν φάει twekάρισμα της αρκούδας και δεν είναι πλήρως και τα πιο εμφανίσιμα για σαλόνι (και βαριέμαι να απαντάω "και τι κάνει αυτό;").

 

Πλήρως ηχοδιαπερατό πανί (ακόμα και το καλύτερο) δεν υπάρχει άρα αν σου αρέσει ο ήχος χωρίς, το βάζεις χωρίς (όταν πρόκειται για σοβαρή ακρόαση και όχι για background στο σκούπισμα, μανούριασμα, φιλοξενία κοινωνικών events). Εμένα είναι πολύ λεπτό και δεν με χαλάει (άσε που μου κάνει και μια "ψιλοδιόρθωση"  ;D)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα A/B test που έκανα, μου φάνηκε ότι υπήρχε διαφορά (εκτός αν τρελαίνομαι).

 

Τότε είμαστε πολλοί τρελοί εδώ μέσα. 8)

 

Του σπιτιού τα είχα ξεγυμνώσει όταν πειράζοντας κατάλαβα ότι ακούω καλύτερα χωρίς..

 

Έκτοτε,ακόμη και ένα σετ καλά ηχεία αυτοκινήτου που πέρασα,τα ξεγύμνωσα..

 

Φυσικά όλο αυτό έχει ένα ρίσκο,αλλά ΤΗΝ ακούω καλύτερα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου