Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα για metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπό πεταλιέρες έχω δοκιμάσει κάποια τελευταία και προτελευταία μοντέλα Βoss, Ζοοm, Line6, Vox, Korg, Digitech! Πες πως ξεχνάμε όλα τα άλλα, το καλύτερο και ποιοτικότερο γκάζι για 'μένα θα το πάρεις από Line6 X3/HD300,400,500 και Digitech RP500/1000! Mετά βάζω τις τελευταίες Zoom! Μετά Vox/Korg και στο τέλος τις Boss! Tις Βοss δεν θα τις κοιτούσα καν αν ζητούσα καλό distortion ήχο! Η βελτίωση των drive της Βοss από τη GT-8 ως τη GT-100 είναι σχεδόν μηδαμινή! Αν μου έλεγες για εφέ ίσως στην πρότεινα πρώτη απ' όλες κιόλας)! Δε λέω πως έχουν distortion που δε μπρείς να χρησιμοποιήσεις, μην παρεξηγηθώ, απλά απέχουν αρκετά από το καλύτερο που μπορείς να πάρεις στο επίπεδο που μιλάμε!

 

 

 

Συγνώμη αλλά για 'μένα αυτός ο ήχος δεν είναι καλός metal distortion ήχος!

 

Και όπως έχω ξαναγράψει σε πρόσφατο thread καλό είναι να κρίνουμε μια πεταλιέρα μεμονομένα και όχι να λέμε με βάση τι έχει κυκλοφορήσει η εταιρία στο παρελθόν και με τα καλά και άσχημα των προηγούμενων προιόντων της να κρίνουμε τα τωρινά! Κάθε πεταλιέρα ξεχωριστά έχει τα προλήματα της, τα δυνατά της σημεία κοκ.

 

Γενικότερα και αυτά που έγραψα εγώ και οι υπόλοιποι έχουν υπωθεί αρκετές φορές, ο καθένας με βάση τα γούστα και τις εμπειρίες του καταλήγει κάπου συγκεκριμένα και προτείνει τα αντίστοιχα που πιστεύει ως καλύτερα! Η καλύτερη λύση θα ήταν να δοκιμάσεις κάποιες πεταλιέρες, όχι σε μαγαζιά, αλλά σε άτομα που έχουν κάποια, την έχουν δουλέψει και έχουν στήσει κάποια καλά presets, ώστε να μην ακούσεις μόνο τα factory presets κάθε πεταλιέρας και ξενερώσεις τσάμπα από κάποιες, για να μην πω όλες :P Εγώ έχω 2 (Pod X3 Live και GSP1101, το οποίο είναι η rack μορφή της RP1000 με μικροδιαφορές), αν είσαι Αθήνα και θες να τις ακούσεις στείλε μου pm να κανονήσουμε! Kαι οποιοσδήποτε άλλος θελήσει φυσικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν εισαι αθηνα μπορεις να δεις και σε μενα την GT-10. αν κουρδιστει καταλληλα δινει ωραια χρωματα οπως ολες. την ακους, την ψαχνουμε και μαζι...οποτε περνεις μια ποιο σαφη εικονα. Δεν θα παρεις τις δυναμικες ενος mesa αλλα νομιζω οτι ειναι και αυτονοητο....

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι αθηνα μπορεις να δεις και σε μενα την GT-10. αν κουρδιστει καταλληλα δινει ωραια χρωματα οπως ολες. την ακους, την ψαχνουμε και μαζι...οποτε περνεις μια ποιο σαφη εικονα. Δεν θα παρεις τις δυναμικες ενος mesa αλλα νομιζω οτι ειναι και αυτονοητο....

 

 

Κι έρχομαι κι εγώ εκεί και κάνουμε μια mini πεταλιεροκόντρα ;D

 

Μου ήρθε και μια πολύ ωραία ιδέα για ένα νέο thread, θα το ανοίξω προς το βραδάκι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα σου πω και εγώ τη προσωπική μου εμπειρία. Εχω μία boss me70 και παίζω σχεδόν αποκλειστικά μέταλ. Είναι γελοία στη χρήση (όλα προγραμματίζονται με knobs αν θέλεις να τη προγραμματίσεις-γιατί μπορείς να τη χρησιμοποιείς και σαν να έχεις 4 πεταλάκια στη σειρά: κομπρέσορα-γκάζι-εφέ-ντιλέυ και πετάλι που το κάνεις απο βόλιουμ μέχρι γουάμι και γουα και οτι άλλο θες), έχει το πιο αληθινό και ζεστό ήχο που έχω ακούσει ποτέ (φέρνει πολύ στο distx το λαμπάτο πετάλι της blackstar- σε λάιβ και πρόβα τα χρησιμοποίησα και τα 2 και μετά βλέποντας το βίντεο δεν θυμόμουν πότε είχα χρησιμοποιήσει το καθένα), είναι φτηνή, κάτω απο 300 ευρώ, αξιόπιστή, δεν χαλάει, είναι boss...τι άλλο θες? Είναι καλύτερη σε παραμοργώσεις απο τις gt, αλλά δεν ξέρω τι λέει σε σύγκριση με τις line 6. Εγώ μία που είχα δοκιμάσει τότε που έψαχνα, (δεν θυμάμαι ποιά, αλλά απο τις ακριβές) δεν μου άρεσε καθόλου σε σχέση με τη boss. Τώρα τελευταία λένε ότι και οι digitech βελτιωθήκαν αισθητά, αλλά δεν γνωρίζω. Σου παραθέτω τη γνώμη μου για αυτά που έχω ακούσει. Επίσης μια tonelab που είχα στη κατοχή μου ήταν καταπληκτικό μηχάνημα αλλά και πάλι το βρήκα κατώτερο σε γκάζια απο τη boss me70. Αν θέλεις να ακούσεις τα γκάζια της μπορείς να χτηπήσεις το λινκ της μπάντας μου που βλέπεις απο κάτω. Τα κομματια του άλμπουμ που θα ακούσεις εκει μέσα έχουν γραφτεί τα μισά με τη παραμόρφωση ενός blackstar ht1r (κι ομως...) και τα υπόλοιπα με της boss. Θα πάρεις μια γεύση. Καλη αναζήτηση!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό είναι ακριβώς ό,τι ήθελα ladies and gentlemen!

Ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας! Ήδη έχω ένα headstart για το ψάξιμο.

Θα ξεκινήσω σιγά σιγά τις δοκιμές...Την ME70 που ανέφερε ένας φίλος πιο πάνω δεν την είχα καν στις επιλογές, αλλά δεν νομίζω ότι θα ήταν κακό να δοκιμάσω!

Ύστερα από λίγο άκουσμα από βιντεο κ projects συμφορουμιστών και μη, βλέπω ότι όντως καλύτερα γκάζια τραβάνε τα pod...

Δοκιμές πάντως μπορεί να δείξουν άλλα  ;D

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ συγνώμη κιόλας αλλά...αν είσαι μέταλο τι να τη κάνεις τη πεταλιέρα?

Ενα blackstar dist-x είναι ότι σου χρειάζεται...αντε βάζεις και κανα ντιλέυ και κανα χόρους παραδίπλα και ενα ουα και τέλος...τεσπα...το λέω επειδή είπες ότι έχεις ήδη κάποια πετάλια. Εγώ πάντα ήμουν στη πεταλιέρα γιατί δεν με έπαιρνε οικονομικά να μαζεύω πεταλάκια. Εσύ που έχεις κάποια, πάρε και ένα καλό γκάζι αν δεν εχεις και καθάρισες..γνώμη μου,φιλικά...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ συγνώμη κιόλας αλλά...αν είσαι μέταλο τι να τη κάνεις τη πεταλιέρα?

Ενα blackstar dist-x είναι ότι σου χρειάζεται...αντε βάζεις και κανα ντιλέυ και κανα χόρους παραδίπλα και ενα ουα και τέλος...τεσπα...το λέω επειδή είπες ότι έχεις ήδη κάποια πετάλια. Εγώ πάντα ήμουν στη πεταλιέρα γιατί δεν με έπαιρνε οικονομικά να μαζεύω πεταλάκια. Εσύ που έχεις κάποια, πάρε και ένα καλό γκάζι αν δεν εχεις και καθάρισες..γνώμη μου,φιλικά...

 

Φίλε μου χαλαρά, μην αγχώνεσαι σιγά μη παρεξηγηθούμε κι όλας XD

Τα βασικά τα έχω από πεταλάκια...τα θέματα είναι αλλού...

1. Με μια πεταλιέρα (και ειδικά στις μέρες μας που ο ψηφιακός τους ήχος είναι απλά εκπληκτικός) έχεις ολοκληρωμένο set up

2. Για να στηθείς καλά με πεταλάκια, χρειάζεσαι ένα σωρό άλλα μπλιμπλικια ακόμα, τα οποία όχι μόνο φτάνουν σε μέγεθος τιμής την πανάκριβη ψηφιακή, αλλά αυξάνουν κ το βάρος που θα κουβαλάς τουλάχιστον 2-3 κιλά...

3. Συνδεσμολογίες, καλώδια και ένα σωρό τέτοια, με ό,τι προβλήματα συνεπάγονται...

4. Επειδή δεν έχω κεφαλή ή υπερτούμπανο ενισχυτή (ΜΗΝ ΠΕΣΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΦΑΤΕ, δεν τον χρειάζομαι και ούτε έχω σκοπό για άμεση αγορά για δικούς μου λόγους  ;D), με μια ψηφιακή πεταλιέρα πετυχαίνεις τον εκπληκτικό σου ήχο σε οποιονδήποτε ενισχυτή-καρφί κονσόλα κλπ κλπ

5. Ηχογραφήσεις χωρίς να χρειαστεί να γυρίζω... στις 7 θάλασσες (γιαρ γιαρ κι ένα βαρέλι ρούμι) μέχρι να βρω το κατάλληλο vst

To sum up: Εύχρηστη και αποτελεσματική λύση  :)

 

Κάποια μέρα θα τελειώσω κ με τα πετάλια μου κ το δικό μου προσωπικό set up. Κάποια μέρα (κοντά σε εκείνη που οι γείτονες μου θα είναι (κατά προτίμηση μεταλλάδες) και πιο ανεκτικοί κ θα με αφήσουν να χρησιμοποιώ στο 2 τον μελλοντικό mesa boogie μου ;D)...Ας ικανοποιήσω την δίψα μου για ανελέητα σόλο και αξιοπρεπέστατο ήχο παντός καιρού και τύπου τώρα, και για τα υπόλοιπα βλέπουμε

Νομίζω απάντησα  :P

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην το "καιτε" το παλικαρι..

αστον να παρει μια πεταλιερα να τελειωνει, ναχει και τα εφεδακια του και ναναι κομπλε.

Ειναι οι πιο value for money επιλογη...

 

Επισης σχετικα με την boss70 διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ και το γιατι το διαβαζεις στο ποστ μου με την προσωπικη εμπειρια μου.

 

Επισης metalmike & kkmspm ειμαι μεσα  για πεταλιεροκοντρα και μεταλ ηχο και βαζω και στοιχημα οτι σας εχω! podxt live + metal pack

 

;D ;D ;D ;D τοση σιγουρια  :P :P :P

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης metalmike & kkmspm ειμαι μεσα  για πεταλιεροκοντρα και μεταλ ηχο και βαζω και στοιχημα οτι σας εχω! podxt live + metal pack

 

;D ;D ;D ;D τοση σιγουρια  :P :P :P

 

H ήττα σου θα είναι πολύ επώδυνη έχοντας τέτοια σιγουριά, ξανασκέψου το καλύτερα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου