Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα για metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομιζω μαηκ! δεν νομιζω!  ;D  θα την συνδεσω οπου θες  ;D να παιξω (pc, PA, input, return - διευκρινηση για τους κακοηθεις του φορουμ!  ;D ;D) και σε οποιονδηποτε ενισχυτη θες και αν με tweaking 2 λεπτων δεν εχω βγαλει καλο μεταλ ηχο θα...(θα ορισουμε το στοιχημα) αλλα για να το κερδισεις θα πρεπει να το κανεις  και συ με την μεταλιερα σου τοσο γρηγορα!  8)

 

βεβαια τωρα οπως το σκεφτομαι υπαρχει ενα προβλημα, δεν ειναι ευκολο να ορισεις τον "καλο" μεταλ ηχο.

 

εννοω οτι ειναι πληρως υποκειμενικο.

 

τελος το off topic η συνεχεια με pm  :)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ πολύ guys ^_^

Ήδη κλίνω προς 2-3 ονόματα που είδα, σε κανα μήνα που θα έχω πρωτο χέρι εμπειρία με δοκιμές θα ενημερώσω το θέμα  :)

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου χαλαρά, μην αγχώνεσαι σιγά μη παρεξηγηθούμε κι όλας XD

Τα βασικά τα έχω από πεταλάκια...τα θέματα είναι αλλού...

1. Με μια πεταλιέρα (και ειδικά στις μέρες μας που ο ψηφιακός τους ήχος είναι απλά εκπληκτικός) έχεις ολοκληρωμένο set up

2. Για να στηθείς καλά με πεταλάκια, χρειάζεσαι ένα σωρό άλλα μπλιμπλικια ακόμα, τα οποία όχι μόνο φτάνουν σε μέγεθος τιμής την πανάκριβη ψηφιακή, αλλά αυξάνουν κ το βάρος που θα κουβαλάς τουλάχιστον 2-3 κιλά...

3. Συνδεσμολογίες, καλώδια και ένα σωρό τέτοια, με ό,τι προβλήματα συνεπάγονται...

4. Επειδή δεν έχω κεφαλή ή υπερτούμπανο ενισχυτή (ΜΗΝ ΠΕΣΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΦΑΤΕ, δεν τον χρειάζομαι και ούτε έχω σκοπό για άμεση αγορά για δικούς μου λόγους  ;D), με μια ψηφιακή πεταλιέρα πετυχαίνεις τον εκπληκτικό σου ήχο σε οποιονδήποτε ενισχυτή-καρφί κονσόλα κλπ κλπ

5. Ηχογραφήσεις χωρίς να χρειαστεί να γυρίζω... στις 7 θάλασσες (γιαρ γιαρ κι ένα βαρέλι ρούμι) μέχρι να βρω το κατάλληλο vst

To sum up: Εύχρηστη και αποτελεσματική λύση  :)

 

Κάποια μέρα θα τελειώσω κ με τα πετάλια μου κ το δικό μου προσωπικό set up. Κάποια μέρα (κοντά σε εκείνη που οι γείτονες μου θα είναι (κατά προτίμηση μεταλλάδες) και πιο ανεκτικοί κ θα με αφήσουν να χρησιμοποιώ στο 2 τον μελλοντικό mesa boogie μου ;D)...Ας ικανοποιήσω την δίψα μου για ανελέητα σόλο και αξιοπρεπέστατο ήχο παντός καιρού και τύπου τώρα, και για τα υπόλοιπα βλέπουμε

Νομίζω απάντησα  :P

 

E καλά όχι απλά απάντησες.. με αποστόμωσες! ;D

Ναι συμφωνώ απολύτως, εξάλλου και εγώ με πεταλιέρα παίζω σχεδόν πάντα για τους λόγους που ανέφερες ΑΚΡΙΒΩΣ. Απλά είπα να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου γιατί συνήθως αυτοί που έχουν προτίμηση στα πεταλάκια δεν αλλάζουν μυαλά με τίποτα και είναι ορκισμένοι εχθροί των πεταλιέρων...με φάνηκε λίγο περίεργο απλώς. ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Καταρχας το θεμα "Τι δεν μου αρεσει στην πεταλιερα μου" ειναι το καλυτερο που μπορεις να διαβασεις.

 

Απο κει και επειτα οι λυσεις ειναι αυτες που ειπες, οποτε δοκιμασε αν γινεται και κρινε μονος σου.

Σε αυτες τις εταιριες θα πηγαινα απευθειας στα τοπ μοντελα και στο εξηγω με μια προσωπικη μου εμπειρα:

" Τον καιρο εκεινο (2005) ημουν στην αναζητησην πεταλιερας και ψαχνοντας εφτασον στο καταστημα του Ζοζεφ στο κεντρο της Αθηνας, το οποιο δεν υπαρχει πια. Μετα την συνομιλιαν που ειχα με τον πωλητη μιας και πηγα να παρω μια boss ME? (ετσι λεγοταν τοτε?) μια φτηνιαραν δηλαδη με συμβουλεψε "ου αγορασεις φτηνην πεταλιεραν θα την ξεπερασεις λιαν συντομως και θα αναζητας νεα παρε λοιπον το podxt live". μαζεψα τα λεφτα, τοτε 520ευρω και την πηρα, μετα απο 7 χρονια εχει μερικα λειτουργικα μικροπροβληματακια αλλα εχει βγαλει λαηβ, ηχογραφησεις και απειρες προβες.

 

Αμην.

 

Φίλε μου η boss me 70 δεν είναι αυτό ακριβώς που θα έλεγε η μέση τσέπη "φτηνιάρα"...εντάξει δεν έχει και 100 ευρώ..οπότε δεν τη συγκαταλέγω σε αυτή τη κατηγορία. Δεν ξέρω πόσο την έχει ο γερμανός εγώ την είχα παρει απο μαγαζί στην Αθήνα 285 ευρώ..τώρα όσο για το θέμα του ήχου, είναι καθαρά θέμα γούστου. Εγώ βρίσκω άθλια τα φασολάλια (Line 6) εσύ τους λαχανοντολμάδες (boss).. ;D Παντως απο τζιτζίκα μακρία αιώνες είναι το μηχάνημα, τουλάχιστον αν το ρυθμίσεις σωστά και δεν κάνεις υπερβολές. Εντάξει και παιζω και τσιμπουκουρδουλέιτορ ούτε τριγαμοσταβρέιτορ για να ξέρω πως συμπεριφέρεται σε ακραίους ήχους αλλά στο prog metal που παίζω είμαι απόλυτα ικανοποιημένος...καθάρά θέμα γούστου λοιπόν...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου η boss me 70 δεν είναι αυτό ακριβώς που θα έλεγε η μέση τσέπη "φτηνιάρα"...εντάξει δεν έχει και 100 ευρώ..οπότε δεν τη συγκαταλέγω σε αυτή τη κατηγορία. Δεν ξέρω πόσο την έχει ο γερμανός εγώ την είχα παρει απο μαγαζί στην Αθήνα 285 ευρώ..τώρα όσο για το θέμα του ήχου, είναι καθαρά θέμα γούστου. Εγώ βρίσκω άθλια τα φασολάλια (Line 6) εσύ τους λαχανοντολμάδες (boss).. ;D Παντως απο τζιτζίκα μακρία αιώνες είναι το μηχάνημα, τουλάχιστον αν το ρυθμίσεις σωστά και δεν κάνεις υπερβολές. Εντάξει και παιζω και τσιμπουκουρδουλέιτορ ούτε τριγαμοσταβρέιτορ για να ξέρω πως συμπεριφέρεται σε ακραίους ήχους αλλά στο prog metal που παίζω είμαι απόλυτα ικανοποιημένος...καθάρά θέμα γούστου λοιπόν...

 

@degdekis Νομίζω ότι με την επιστημονική ορολογία που χρησιμοποιήσες,

ικανοποίησες και τον πιο απαιτητικό αναγνώστη του forum ;D

 

Όντως τα φασολάκια και εγώ τα προτιμώ μόνο στο πιάτο μου,όπως και

θα συμφωνήαω ότι αν αφιερωθεί ο απαιτούμενος χρόνος πολύ χλωμό να

τζιτζικίζει η ΜΕ-70.

Και εννοείται ότι δεν θεωρείται από τις φτηνές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γενικά ξεκίνησα με πεταλιέρα πριν από 3 χρόνια, με τη βοήθεια του παρόντος φόρουμ.

Έδωσα 300 παρά τότε και αγόρασα μια Pod X3 live. Δεν ήταν η πρώτη μου εμπειρία με modeller, μιας και είχα πριν από αυτή ένα Bass POD XT Pro (rack). Όμως ήταν η πρώτη μου εμπειρία με πεταλιέρα.

 

Αποδείχθηκε σοφή επιλογή, διότι ψάχνοντας την φάση της έμαθα τα πέρι του ήχου και πέρι των εφφέ.

Δηλαδή, τί θέλω από κάθε εφφέ, αν το θέλω, γιατί το θέλω, πώς το θέλω.

Με βοήθησε δηλαδή να κατασταλάξω σαν κιθαριστής στο τι μου αρέσει να χρησιμοποιώ στον ήχο μου.

 

Παράλληλα, η δυνατότητες της για recording με προσέφεραν πολλές ώρες ψυχαγωγίας όπου ασχολήθηκα να ηχογραφήσω τα κομμάτια που έγραφα και να τα μιξάρω.

Δεν ήταν σκοπός μου να γίνω sound engineer, οπότε δεν θα κρίνω το αν μίξαρα καλά ή αν έγραφα με τις καλύτερες δυνατές πηγές, όμως αυτό που πάντα θέλεις να έχεις όταν ηχογραφείς είτε με πεταλιέρα είτε με εξοπλισμό χιλάδων ευρώ είναι καλό παίξιμο. Και η πεταλιέρα με βοήθησε να γίνω καλύτερος παίχτης διότι άκουσα και βελτίωσα τα λάθη μου στην προσπάθεια μου να ηχογραφήσω.

 

Πλέον έχω ένα αρκετά μεγάλο (και βαρύ -ουφ-) pedalboard με καμία 10ρια πετάλια ΚΑΙ την Χ3 μέσα.

Την δουλεύω σαν effect unit στο fx loop ενισχυτή και κάνει πολύ καλή δουλειά.

Έχω απενεργοποιήσει όλα τα simulations amp/cab και τρέχω μόνο εφφέ, compression και gate.

Και με ένα κουμπάκι αλλάζω τα πάντα, έχω πλήρως λειτουργικό tap tempo για ο,τι εφφέ βάζω, ένω καλό eq και ακόμα καλύτερη χρηστικότητα.  ;D

 

Αν φίλε ΟΡ βρίσκεις τα παραπάνω και στην δική σου οπτική, τότε θα σου κάνει καλό μια πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@degdekis Νομίζω ότι με την επιστημονική ορολογία που χρησιμοποιήσες,

ικανοποίησες και τον πιο απαιτητικό αναγνώστη του forum ;D

 

 

ε καλά τώρα...η επιστήμη είναι η 2η μου φύση...χαχαχαχαχα...αντε ρε να λεμε και καμια λαλακια εδω μεσα πολυ στα σοβαρά τα έχουμε πάρει όλα!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά για 'μένα αυτός ο ήχος δεν είναι καλός metal distortion ήχος!

Συμφωνώ απόλυτα, αυτός δεν είναι καλός ήχος metal (δεν είναι καλός ήχος γενικότερα), όμως...

 

Έχω την gt-8 και μπορώ να πω ότι οι metal ήχοι που μπορεί κανείς να βγάλει μέσα από αυτήν ουδεμία σχέση έχουν με τους ήχους του video (που είναι δυστυχώς απλά άθλια presets και τίποτε άλλο).

Ειδικά λόγω της πάρα πολύ μεγάλης δυνατότητας παραμετροποίησης που έχει, μπορεί κάποιος να βγάλει απίστευτα καλούς (πειστικούς και όχι πλαστικούς) ήχους metal, αρκεί...

 

1. Να ξέρει πώς θέλει να είναι ο ήχος του, και πώς να τον πετύχει, και

 

2. Να μην πέσει στην παγίδα "δύσκολη και πολύπλοκη στον προγραμματισμό", πρέπει δηλαδή να την αντιμετωπίσει ακριβώς σαν αυτό που είναι, ένα "virtual" σύστημα προενίσχυσης (πολλών ειδών), και "ξεχωριστά" πετάλια, των οποίων οι συνδυασμοί (με τις ανάλογες ρυθμίσεις) μεταξύ τους και με την προενίσχυση, θα δώσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

3. Να σκεφτεί ότι πολύς κόσμος χρησιμοποιεί boss πετάλια για overdrive και distortion ήχους (και δεν εννοώ το "μέταλ ζώον"), τα οποία ο κάτοχος της εν λόγω πεταλιέρας έχει σχεδόν όλα στα πόδια του.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      οι boss είναι μηχανήματα που θέλουν ψάξιμο για να πάρεις αυτό που πρέπει και μακριά από έτοιμους ήχους σαν το διάολο το λιβάνι. είχα pod hd desktop και μόλις πήρα την gt-10 πήρε "ποδ".είναι πολύ πιο δύσκολη σε χρήση και μπορεί να βγάλει τον χειρότερο ήχο από όλα τα πολυεφφέ αλλά και τον καλύτερο μέχρι τώρα από αυτά που είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου