Προς το περιεχόμενο

Ο παραμορφωμένος ήχος κάνει "παράσιτα"


theoxarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά.

 

Είναι φυσιολογικό να έχεις βρώμικο κανάλι, να έχεις επιλέξει με το μαχαίρι της κιθάρας την θέση neck και τσιτα το distortion και τo gain, και να ακούς ένα παράσιτο από πίσω;

Όταν διαλέγω στο μαχαίρι άλλα pickups, π.χ στις θέσεις των συνδυασμών bridge+ middle, ή neck+ middle δεν το ακούω...

 

Εν τω μεταξύ και στα καθαρά ο ήχος από το neck pickup μόνο του είναι λίγο ... σα να ακούτε iggy pop στο passenger.

 

Ειναι φυσιολογικα ολα αυτα για την θεση του μαχαιριου στο neck pickup, ή να αρχισω να υποθετω οτι εχει κάνα πρόβλημα ο μαγνήτης; (καινούργια η κιθάρα)...

 

Σημειώστε ότι πρόβλημα γείωσης δεν φαίνεται να υφίσταται τουλάχιστον στον ενισχυτή γιάτι όταν βγάζω το καλώδιο ο παρασιτικός ήχος χάνεται...

Επιπλέον εξασθενεί πολύ όταν κατεβάζω το distortion και κλείνω το boost gain...

 

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαρτάται(το αν είναι φυσιολογικό).Μάλλον είναι κακή η ποιότητα των μαγνητών(οι οποίοι πρέπει να είναι μονοί).Τι εξοπλισμό έχεις;

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μαγνητες ειναι seymour duncan APS pro...

μηπως ρε παιδια ο neck μαγνητης εχει παντα εναν πιο παρασιτικο ηχο απο τους αλλους;

τι στο διαολο χαλασμενος ο ενας απο τους τρεις μου βγηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μπορεί να φταίει η γείωση(της κιθάρας).Τους μαγνήτες τους έβαλες αργότερα ή είναι μαμίσιοι;Ο ενίσχυτας τι ράτσα είναι;

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταίει λογικά κάποια κόλληση, ή ο επιλογέας στην συγκεκριμένη θέση δεν κάνει καλή επαφή. Προβληματικός μαγνήτης λίγο δύσκολο μου φαίνεται. Αν δεν ξέρεις από ηλεκτρικά κιθάρας για να τη φτιάξεις μόνος σου, πήγαινέ την σε ένα μάστορα ή στο μαγαζί που την πήρες και θα στη φτιάξουν. Δεν είναι τίποτα. Συμβαίνει σε πολλούς.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούγεται και με το μαχαίρι στις θέσεις 1,3,5

Νομιζω ειναι οι θεσεις που επιλεγεται ο neck μαγνητης...

Fender ειναι αγορασμενη απο τον thomman.

να την παω στον καγμακη; μη μου πιασει και τον αςς...

ο ενισχυτης δεν πρεπει να εχει προβλημα γιατι στις αλλες θεσεις του μαχαιριου ακουγεται κανονικα...

μπορω να δω κατι μονος μου, απο ηλεκτρονικα ξερω, απο ηλεκτρονικα κιθαρας οχι και τοσα ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μπορεί να φταίει η γείωση(της κιθάρας).Τους μαγνήτες τους έβαλες αργότερα ή είναι μαμίσιοι;Ο ενίσχυτας τι ράτσα είναι;

απο την μαμα οι μαγνητες.

ο ενισχυτης λαμπα, peavey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶νοιξε την και δες αν έχει ξεκολλήσει κάνα καλώδιο σε κάποιο σημείο ή τίποτα τέτοιο.Πάντως η προσωπική μου εντύπωση είναι πως οι περισσότερες κιθάρες έρχονται με ψιλοχάλια ηλεκτρικά...Αν ξέρεις θα τα φτιάξεις εύκολα.Αν δεν ξέρεις θα σε παιδέψει λίγο

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις τι παρατηρησα τωρα?

οτι το κανει και στα καθαρα... στις θεσεις 1,3,5...

απο οτι ειδα στο site της fender ειναι οι θεσεις που διαλεγει μονους τους μαγνητες (neck, middle, bridge).

οταν ειναι στις θεσεις 2,4 δεν το κανει..

επισης παρατήρησα οτι ο παρασιτικος θορυβος σταματαει οταν ειμαι σε συγκεκριμενη θεση ως προς τον ενισχυτη ... και ξαναπιάνει οταν κινω την κιθαρα προς αυτον... σα να εχω ενα ραδιοφωνο και πιανει παρασιτα οταν το κουναω κουνωντας την κεραια του...

 

Μηπως φταιει το καλωδιο που συνδεει ενισχυτη-κιθαρα;

Γιατι και οι τρεις μαγνητες να ειναι χαλασμενοι αποκλειεται!

Πως ομως εξηγειται στις θεσεις 2,4 να μην το κανει;

 

Για να την ανοίξω δεν πρέπει να ξεβιδωσω ολες τις βιδες απο την απο πανω μερια και να βγουν ΟΛΕΣ οι χορδες? :roll:

χμ δε θελω, μαλλον λεω να την παω σε κανα καγμακη αλλα ρε παιδια μηπως ανοιγω δουλειες απο το πουθενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανοίγεις δουλειές.Ίσα ίσα,κάνε και ένα σετάρισμα μαζί και θα είσαι κομπλέ.Όσο γι'αυτό που λες,η κιθάρα(οι μαγνήτες δηλαδή) δεν πρέπει να κοιτάζει τον ενισχυτή.Anyway,αυτό με τις θέσεις 2,4 θα στο πω σε λίγο γιατί βλέπω την Ελλαδάρα....

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου