Προς το περιεχόμενο

Ποσοι παιζετε με κεφαλη και καμπινα σπιτι σας!?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσοι παιζεται με κεφαλη-καμπινα σπιτι σας? Ποσο ικανοποιημενοι ειστε απο το αποτελεσμα (ενταση ,ποιοτητα) σε σχεση με τα χρηματα που διαθεσατε, Θα προτιμουσατε πλεον να ειχατε παρει κατι πιο ''μικρο'' ?

 

προσφατα επαιξα με μια κεφαλη  και μια καμπινα 2*12  σε εντασεις σπιτιου και δεν μου φανηκε καθολου κακο το αποτελεσμα μου εκανε εντυπωση μαλιστα ο ογκος που ειχε στα βρωμικα

 

δεν ξερω λοιπον κατα ποσο η αποψη οτι ''πηρες κατι που δεν το ανοιγεις'' αν πιανει τοπο μιας και χαμηλα ηταν εξισου ωραιο σαν αποτελεσμα (εμενα μου ακουστηκε πιο ανοιχτος ο ηχος)..σαφεστατα αμα τον ανοιξεις και φας μερικες κλωτσιες στην πλατη θα νιωσεις καλυτερα αλλα περι ορεξεως..

 

και κατι τελευταιο, σε περιπτωσεις που θελουμε εναν μοντερνο ηχο ειτε καθαρο ειτε βρωμικο (οχι αναγκαστηκα για heavy metal) ειναι πιο ''ευκολο'' να παιξει καποιος σε χαμηλοτερες εντασεις και να εχει το επιθυμητο αποτελεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω εχω 2 κεφαλια ενα 100 βαττ και ενα 50 βαττ..και μια καμπινα 4χ12...χωρις attenuator αδικος κοπος...και σε λιγοτερα βαττ παλι δεν γινεται...και τα 20 και τα 30 πολλα ειναι...

 

εγω παντως την εχω βρει με 5 βαττ ενισχυτακια τελευταια και τζαμαρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα εκανα ενα θεματακι για αγορα ενος fender deluxe reverb η ενος princeton reverb(22w-15w αντιστοιχα)για να παιζω σε ΜΙΚΡΑ ΜΑΓΑΖΙΑ! ::).(παιζω με πεταλια)

Φαντασου μεσα στο σπιτι ενας ''clean'' ενισχυτης (45w κεφαλη+ 2/12 καμπινα) που εχω ποσο και σε τι ενταση παιζει...

ΟΤΑΝ παιζει δεν ξεπερνα με τιποτα το 2 παρα κατι... :(

Οποτε παιζω κι εγω με εναν champ600 5w και εναν roland cube30 stereo με τον πρωτο λιγο ΚΑΤΩ απο την μιση του ενταση καιτον αλλον στο παρα τεταρτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και κατι τελευταιο, σε περιπτωσεις που θελουμε εναν μοντερνο ηχο ειτε καθαρο ειτε βρωμικο (οχι αναγκαστηκα για heavy metal) ειναι πιο ''ευκολο'' να παιξει καποιος σε χαμηλοτερες εντασεις και να εχει το επιθυμητο αποτελεσμα?

 

εξαρτάται πιό είναι το επιθυμητό αποτάλεσμα..αν σκέφτεσαι να γράψεις για ντέμο π.χ, έναν τέτοιον ήχο θα τον γράψεις σε δυνατή ένταση, αν χρησιμοποιείς λαμπάτο κόμπο, ή κεφάλι -καμπίνα..η διαφορά δεν είναι τεράστια, με τα "σπιτικά" μέσα τουλάχιστον, αλλά κάποιες φορές ψάχνεις την υπέρβαση τέλοσπάντων..

αν είσαι σε διαμέρισμα με κακή ηχομόνωση (όπως τα περισσότερα διαμερίσματα..) κλάφτα..ούτε την επιθυμητή χαμηλή ένταση δεν θα πιάσεις με 50w λαμπάτου ενισχυτή..

εγώ μένω σε μονοκατοικία..ο boogie express 5-50 1χ12, στα 5watt για ωραίο ηχογραφήσιμο ήχο overdrive-distortion, δουλευει από το 50% εώς το 90%  για την υπέρβαση που λέγαμε  ;).. όταν ζούσα σε πολυκατοικία, η ένταση αυτή ήταν υπερβολική για πάνω από 10 λεπτά..

στα 50 watt τώρα, η ένταση πάνω από τις 9 η ώρα του μαστερ σε οποιοδήποτε κανάλι, κάνουν το σπίτι να τρίζει και τις υπέργηρες κουφές γειτόνισσες να νομίζουν ότι τις γιάτρεψε ο χριστός.. ;D

με την ένταση αυτή σε πολυκατοικία, σε έχουν κλείσει σε ίδρυμα.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xairetontas sas apo to makrino Ecuador (ex ou kai i adinamia na grapsw me Ellinikous xaraktires) na pw me ti seira mou oti POTE den metaniwsa gia ta lefta pou edwsa gia tin kefali  kai tin 4x12 kampina.

Kai o epomenos pou etoimazetai pali kefali tha einai.

Mporei na paizw me entasi mwlis mexri to 4 kai alla distixws se hi gain katastaseis ta watt xreiazontai gia na exei poiotita o ixos kai na einai sfixtos kai me diaugeia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα (πριν από περίπου 10 μέρες), ''εγκαταστάθηκε'' στο δωμάτιό μου το σετάκι της Blackheart, BH-5 & BH-112, δηλαδή η 3/5 Watt κεφαλή συνοδευόμενη από τη καμπίνα της, με το 12ιντσο μεγάφωνό της.

 

Αμέσως, συνέδεσα καρφί την Ibanez RGA-321 μου και ξεκίνησα να πειραματίζομαι με το equalizer και το volume της. Ήθελα να έχω μια γνώμη σε κλασσική via στον ενισχυτή μου (κιθάρα --> ενισχυτής). Παραθέτω πως οι εργοστασιακοί μαγνήτες της Ibanez μου (DiMarzio Ibanez), είναι ίσως ό,τι χειρότερο έχει υπάρξει σε μοντέλα της συγκεκριμένης εταιρέιας. Παρόλα αυτά: :o

 

Ο ήχος βγήκε κρυστάλλινος σε ''καθαρά'' και ''βρώμικα'', σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ θέση του ποτενσιομέτρου και αν δοκίμασα. Απίστευτη διαύγεια ήχου και response πένας σε οτιδήποτε ρυθμίσεις και αν δοκίμασα. Εκεί που έπαθα πραγματικά πλάκα ήταν, άπαξ και συνέδεσα ένα Boss SD-1 ανάμεσα στην κιθάρα και τον ενισχυτή. Απίστευτη ''συνεργασία'' ενισχυτή και πεταλιού. Θα μου πείτε: ''Ε, αφού είναι λαμπάτος''. Σίγουρα, αλλά όντας χρόνιος χρήστης τρανζίστορ ενισχυτή για το δωμάτιό μου (Crate GT-15), δεν περίμενα ΠΟΤΕ ότι θα υπάρξει τόση διαφορά.

 

Ο ενισχυτής έχει απίστευτα ευαίσθητο equalizer. Η παραμικρή κίνηση των knob του αλλάζει αρκετά τον ήχο. Αυτό μου άρεσε. Γεγονός που ισχύει και για το Master Volume, αλλά και για τις 2 επιλογές του ενισχυτή, 3/5 Watt...

 

Όλα αυτά δεν υπήρξαν ποτέ στον τρανζίστορ που είχα νωρίτερα.

Ο συνδυασμός κεφαλής-καμπίνας με εξήταρε από την αρχή και πιστεύω πως σίγουρα δίνει πολλές επιλογές σε δοκιμή, οποιασδήποτε κεφαλής θέλεις.

 

Τώρα όλα αυτά θα μου πείτε για τους λαμπάτους δεν τα ξέρατε; ::)

Σίγουρα, απλά αυτό που έκανα μόλις τώρα, ήταν να σας δώσω τις λιγοστές μου εμπειρίες, σχετικά με την χρήση κεφαλής-καμπίνας στο δωμάτιό μου. ;)

Οι ήχοι που θέλω επιτέλους βγήκαν και σε χαμηλότερες εντάσεις αλλά και με πολλή περισσότερη διαύγεια και πιστότητα.

 

+12:5 σε οτιδήποτε αφορά την συγκεκριμένη επιλογή (κεφαλή+καμπίνα) για δωμάτιο. 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα εκανα ενα θεματακι για αγορα ενος fender deluxe reverb η ενος princeton reverb(22w-15w αντιστοιχα)για να παιζω σε ΜΙΚΡΑ ΜΑΓΑΖΙΑ! ::).(παιζω με πεταλια)

Φαντασου μεσα στο σπιτι ενας ''clean'' ενισχυτης (45w κεφαλη+ 2/12 καμπινα) που εχω ποσο και σε τι ενταση παιζει...

ΟΤΑΝ παιζει δεν ξεπερνα με τιποτα το 2 παρα κατι... :(

Οποτε παιζω κι εγω με εναν champ600 5w και εναν roland cube30 stereo με τον πρωτο λιγο ΚΑΤΩ απο την μιση του ενταση καιτον αλλον στο παρα τεταρτο...

 

Εγω πάντως ουτε στο studio δεν μπορω να ανοιξω τον jcm 800 100w σε 4χ12 που εχει ekei. Πεφτει παντοφλα απο την μπαντα μετα το 50% στο volume

 

 

ειναι γνωστο οτι αν τα ανοιξεις ειναι παρα πολυ δυνατα το ερωτημα που παραμενει ειναι αν και στο 2 που μπορει να παιξετε σπιτι σας αν ειναι καλο στο αυτια σας και αν αξιζει τον κοπο και τα χρηματα για να παιζεις στο 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο ενισχυτής έχει απίστευτα ευαίσθητο equalizer. Η παραμικρή κίνηση των knob του αλλάζει αρκετά τον ήχο.

 

 

 

+ Σε όλα , αλλα αυτο δν ισχύει.Το equalizer δν ειναι τοσο ευαίσθητο,αλλα ειναι αρκετό(για μένα τουλάχιστον) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ Σε όλα , αλλα αυτο δν ισχύει.Το equalizer δν ειναι τοσο ευαίσθητο,αλλα ειναι αρκετό(για μένα τουλάχιστον) :)

 

Γιώργο πάντως σε εμένα φάνηκε πολύ ευαίσθητο. :)

Ίσως επειδή όπως είπα ήμουν χρόνιος χρήστης τρανζίστορ και τέτοιες διευκολύνσεις δεν είχα δει ποτέ. ;)

Βέβαια περί ορέξεως ο καθε ενας έτσι; ;)

 

πάντως δεν είναι πανέμορφος ρε συ; ;D 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου