Προς το περιεχόμενο

Ποσοι παιζετε με κεφαλη και καμπινα σπιτι σας!?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το attenuator δεν ειναι και η καλυτερη λυση παντως. Το καλυτερο feature που εχω δει ειναι το power scaling που κανει ακριβως οτι και το attenuator διχως τα μειωνεκτηματα του

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το attenuator δεν ειναι και η καλυτερη λυση παντως. Το καλυτερο feature που εχω δει ειναι το power scaling που κανει ακριβως οτι και το attenuator διχως τα μειωνεκτηματα του

 

Μπορείς να δωσεις στοιχεία?Τι κανει κανα σαιτ να δωσεις πλεροφορία?Απ οτι ειδα πάλι χαλάει τον ήχο κι αυτό.Δεν υπάρχει αλλη λύση απο τη μόνωση,το στούντιο,το λάιβ για να απολαύσει κανεις το θηριάκι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "φάρμακο" λέγεται εξοχικό....

Πας εκεί και "μαρσάρεις" τον Super Twin Deluxe" μέχρι να κάψεις μεγάφωνο....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δωσεις στοιχεία?Τι κανει κανα σαιτ να δωσεις πλεροφορία?Απ οτι ειδα πάλι χαλάει τον ήχο κι αυτό.Δεν υπάρχει αλλη λύση απο τη μόνωση,το στούντιο,το λάιβ για να απολαύσει κανεις το θηριάκι του.

 

Που ειδες οτι το pοwer scaling χαλαει τον ηχο? Εχεις ακουσει ενισχυτη με power scaling?

 

Στον ενισχυτη που εχω δε διαφοροποιει τον ηχο, καθολου. Ο κατασκευαστης (αφου πρωτα εχει πληρωσει στην London Power τα δικαιωματα) το εχει τοποθετησει στο κυκλωμα του και κανει ακριβως αυτο που πρεπει να κανει.

 

http://www.londonpower.com/pscaling.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά όλα αυτά με το power scaling αλλά το σημείο που προσπαθεί να εξηγήσει γιατί ένας ενισχυτής με λιγότερα βατ δεν θα τα καταφέρει το ίδιο καλά με το κυκλωματάκι αυτό είναι απλά bullcrap, που θα'λεγε και ο Κάρτμαν. Χώρια που επιμελώς δεν αναφέρει ότι (α) πολύ σημαντικό στοιχείο του ήχου είναι και η ηχητική "φόρτιση" του μεγαφώνου, κάτι που αν παίζεις σε επιπεδο ψιθύρου δεν θα γίνει ποτέ, (β) ότι αρκετοί κατασκευαστές έχουν ενισχυτές με ακριβώς την ίδια δυνατότητα απλά αλλάζοντας το configuration του τελικού σταδίου (πχ. η Μesa).

 

Υπάρχει και το σκεπτικό: "παρε watt να έχεις και ας μην τα χρησιμοποιήσεις"  :P

 

...με το οποίο είμαι κάθετα αντίθετος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειδες οτι το pοwer scaling χαλαει τον ηχο? Εχεις ακουσει ενισχυτη με power scaling?

 

Στον ενισχυτη που εχω δε διαφοροποιει τον ηχο, καθολου. Ο κατασκευαστης (αφου πρωτα εχει πληρωσει στην London Power τα δικαιωματα) το εχει τοποθετησει στο κυκλωμα του και κανει ακριβως αυτο που πρεπει να κανει.

 

http://www.londonpower.com/pscaling.htm

 

Oτι ειδα ειναι στο νετ μονο δεν εχω ακούσει.Φαντάζομαι ομως για να μην ειναι κ τόσο διαδεδομένο ως λύση κάτι θα παίζει.Αttenuator ακούγεται περισσότερο σαν προτίμηση απο χρήστες.

 

Τωρα κάτι αλλο δεν ξέρω γι αυτο ρωτάω να δωσετε τπτ λινκς που να λενε τπτ παραπάνω απο το τί ειναι κατασκευασμένο να κάνει αυτο το πλακετάκι.

 

Αυτο θελει τοποθέτηση στην αρχική κατασκευή ή πάει με μόντα?Ποιος μοντάρει τέτοια μαραφέτια σωστά?Πολυ playstation η φάση και ειναι λίγο να την φοβασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ενισχυτή με power scaling και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είναι μαγικό, πολύ καλύτερο από τα 2-3 attenuators που έχω δοκιμάσει.

Φυσικά σε πολύ χαμηλές εντάσεις ακούγεται μάπα, αλλά δε φταίει το power scaling γι'αυτό, αλλά το μεγάφωνο το οποίο μένει ακούνητο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδια, εγω παιζω σπιτι με ενα Peavey Valveking κεφαλι και Marshall 1936 2x12 με Celestion Vintage 30s καμπινα αλλα εδω και λιγες μέρες σε ενα lead ηχο που εχω φτιαξει η ΛΑ καπου συντονιζεται με το χωρο με αποτελεσμα μετα απο καθε ΛΑ μπασο τριζει το παταρι με διαφορα φάσης περίπου 2sec  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου