Προς το περιεχόμενο

Audio Laptop


TheiosG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε!

Ενδιαφέρομαι για αγορά laptop το οποίο προορίζεται κυρίως για μουσικές εφαρμογές. Με ενδιαφέρει να έχει SSD ή slot για SSD για το λειτουργικό και το software, αξιόλογο επεξεργαστή, μνήμη τουλάχιστον 8GB, θύρες usb3.0, ethernet και γενικά να είναι σχετικά "μπροστά", ώστε να υποστηρίζει μελλοντικές τεχνολογίες. Το budget είναι έως 650 ευρώ. Έχω υπόψιν κάποια μοντέλα της Dell και της Lenovo, ωστόσο θα ήθελα και τις προτάσεις πιο εξειδικευμένων ανθρώπων.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά ζητάς για το budget που διαθέτεις.

εγώ θα πήγαινά σε αυτό

 

http://www.skroutz.gr/s/7699806/Lenovo-B50-80-i7-5500U-8GB-128GB-W7.html

 

είναι το πιο φθηνό για όλα αυτά που ζητας και θα σε καλύψει για audio χρήση.

Αν σκεφτείς ότι έχει ήδη ssd δίσκο και windows δεν είναι μεγάλη η διαφορά των 90 ευρώ.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλόχα!

 

Κάψες που έχουμε νυχτιάτικα  ;D

 

Μπορείς να μας δώσεις λίγες πληροφορίες ακόμα για τη χρήση που σκοπεύεις να κάνεις; Π.χ. έχεις κάποιο DAW ήδη; Από κάρτα ήχου τι έχεις; Τι μουσική θα γράφεις; Αριθμός tracks, εφέ, vstίδια, soft synths. Τέτοια πράγματα.

 

Συνήθως και τα πιο χρέπια μηχανήματα την σήμερον είναι σουπερ σε επιδόσεις σε σχέση με αυτά που πραγματικά χρειαζόμαστε. Εγώ τώρα δουλεύω σε desktop με Intel Pentium D 930 @ 3GHz με 2 GB μνήμη @ 800MHz (σε λίγο συμπληρώνει 10 έτη λειτουργίας). Win 7 με Sonar X1 Producer και Edirol M-16DX USB καρτα ηχου, απλό σκληρό SATA. Στο μηχάνημα φορτώνω ΑΝΕΤΑ τραγούδι με Session Drummer 3 SS Sizzle Kit wet (500ΜΒ) συν tracks για φωνές, κιθάρες και μπάσα με τα κομπρεσοροριβέρμπια τους και ozone 3 για το σουλούπωμα με expanders και λοιπές αλχημείες.

 

Μιξάρω και ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ παίζω CS:Source και σερφάρω στο ίντερνετς και δεν καταλαβαίν τίπτα που λένε και στο χωριό μου (ΔΕΝ κάνω πλάκα  ;D ).

 

Για λάπτοπ έχω τις εξής παρατηρήσεις (έκανα ακριβώς τα ίδια με λάπτοπ παλιότερα):

 

1. Οπωσδήποτε clean install αν δεν μπορείς να αφαιρέσεις όλα τα bloatware που συνήθως συνοδεύουν τα λάπτοπ την σήμερον. Μερικές φορές τα πιό αθώα/απλά πραγματάκια (π.χ. hot buttons) είναι τόσο κακογραμμένα που σου γονατίζουν το σύστημα. Εγώ προτίμησα να κάνω clean install να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

2. Μέγιστη σημασία έχουν πρώτα οι ταχύτητες του Bus και της RAM, μετά η ισχύ CPU και το μέγεθος RAM αντίστοιχα. Συμβαίνει να πασάρουν οικονομικά λάπτοπ με δυνατά CPU ή πολύ μνήμη αλλά η m/b να μην τα σηκώνει σε φουλ ταχύτητες.

 

3. Προτίμησε λάπτοπ με ανεξάρτητη κάρτα γραφικών, όχι on-board με virtual memory.

 

4. Προφανώς το λιγότερο 15' οθόνη, αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς πολύ (εκτός αν λογαριάζεις να δουλεύεις κυρίως με εξωτερική οθόνη).

 

Πρόχειρα στο skroutz είδα ότι με φίλτρα για 15.6' οθόνη και SSD δίνει ένα ωραίο Toshiba:

 

http://www.papadatoshome.gr/toshiba-satellite-l50-b-23p-i5-5200u-4gb-256gb-ssd-radeon-r7-m260-w8.html

 

Απλά να προσέξεις μην πάρεις κάτι που έχει γνωστά προβληματα, ψαξε reviews στο νετ. Ό,τι και να πάρεις θα σε βολέψει και υπάρχουν αρκετές επιλογές σε διάφορους συνδυασμούς.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν κάνω ακόμα τέτοια χρήση...όντας μόνο γνώστης της πληροφορικής νομίζω οτι δεν μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο από αυτό:

 

http://www.skroutz.gr/s/7645782/Lenovo-G50-80-i7-5500U-8GB-1TB-Radeon-R5-M330-No-OS.html

 

Απλά θα πρέπει να του βάλεις και έναν ssd...αλλά πάλι δε θα ξεφύγει από το budget σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν κάνω ακόμα τέτοια χρήση...όντας μόνο γνώστης της πληροφορικής νομίζω οτι δεν μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο από αυτό:

 

http://www.skroutz.gr/s/7645782/Lenovo-G50-80-i7-5500U-8GB-1TB-Radeon-R5-M330-No-OS.html

 

Απλά θα πρέπει να του βάλεις και έναν ssd...αλλά πάλι δε θα ξεφύγει από το budget σου...

 

Πολύ καλή τιμή όντως ,απλώς θα χρειαστεί και ένα λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή τιμή όντως ,απλώς θα χρειαστεί και ένα λειτουργικό.

 

Ηταν πολύ καλή η τιμή για να είναι αληθινή.

Μάλλον λάθος θα είχαν κάνει ή είχαν μόνο 1 σε στοκ και έφυγε.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου