Προς το περιεχόμενο

Καποιες παρατηρήσεις για την βελτίωση του forum


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα ήθελα να κάνω τρείς παρατηρήσεις για το forum:

1)Γιατί δεν έχει quick reply μονο καθε φορα που θέλει να απαντήσει καποιος πρέπει να πατάει "απάντηση" και να περιμένει να φορτώσει ολη η σελίδα;

2)Γιατί αργεί να φορτώσει το site με ΙΕ;Με mozilla φορτώνει πιο γρήγορα.

3)Οταν έχει καποιος πμ καλό θα ήταν να εμφανίζεται ενα pop-up παράθυρο να τον ειδοποιεί.

 

Αυτά είναι κάποιες παρατηρήσεις που θα ήθελα να γίνουν για την καλύτερη χρήση του forum!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

2)Γιατί αργεί να φορτώσει το site με ΙΕ;Με mozilla φορτώνει πιο γρήγορα.

3)Οταν έχει καποιος πμ καλό θα ήταν να εμφανίζεται ενα pop-up παράθυρο να τον ειδοποιεί.

 

Το mozilla, firefox κλπ ειναι πιο γρηγορα στην εμφανιση ιστοσελιδων.

 

Οσον αφορα το πμ, υπαρχει σχτικη ρυθμιση στο προφιλ σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το πμ το είδα.Ευχαριστώ!

Τα άλλα δύο όμως εξακολουθούν να είναι πρόβλημα και όσον αφορά το φόρτωμα της σελίδας,τα άλλα φόρουμ πως εμφανιζονται γρήγορα ακόμα και σε ΙΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις γιατί έτσι βελτιωνόμαστε!

Δίκιο έχεις, γιατί ο σκοπός μου από την αρχή ήταν να είναι το site "ελαφρύ" αλλά με την θεματολογία που δεν σβήνεται στο forum, το database βάρυνε σημαντικά.

Oπως βλέπεις όμως άλλοι browsers δεν έχουν πρόβλημα.

Εγώ να προσθέσω ότι σκέφτομαι ενναλακτικές λύσεις για το forum λόγω της "παρενέργειας" με τον IExplorer...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth

αν και αρκετα ενδιαφεροντα τα θεματα του home page

ισως να μην επρεπε να βρισκονται ολα εκει λογω

αυξημενου φορτου της αρχικης σελιδας . με ολο το θαρρος ,

ισως μια ανακατανομη των θεματων να ελυνε το προβλημα .

α !!!!! και κατι αλλο , ωραιο χρωμα το κιτρινο , αλλα δεν πατας και

ενα φρεσκαρισμα να γινει το studio μας "out of space" ???? 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα προσωπικα το κιτρινο μου αρεσει , και εχω ταυτισει πλεον το νοιζ με αυτο το χρωμα ..(Ενναλακτικα αν θελετε μπορειτε να το βλεπετε με αλλο χρωμα και εμφανιση , υπαρχει επιλογη!)

 

Πρεπει οντως η home page να ελαφρυνει λιγο , οπως ειπωθηκε παραπανω , και να φυγουν καποια κουτακια που δε χρειαζονται , και να μεγαλωσουν καποια αλλα.

Συγκεκριμενα θα ηταν πολυ καλο να ειχαμε περισσοτερα τελευταια posts να εμφανιζονται στην αρχικη σελιδα . Να εχει ας πουμε μια μπαρα και να μπορουμε να βλεπουμε τα τελευταια 30 posts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
Ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις γιατί έτσι βελτιωνόμαστε!

Δίκιο έχεις' date=' γιατί ο σκοπός μου από την αρχή ήταν να είναι το site "ελαφρύ" αλλά με την θεματολογία που δεν σβήνεται στο forum, το database βάρυνε σημαντικά. Εγώ να προσθέσω ότι σκέφτομαι ενναλακτικές λύσεις για το forum λόγω της "παρενέργειας" με τον IExplorer...[/quote']

 

Το MAMBO είναι αρκετά καλό, πιο ευκολο στην συντήρηση και πιο ελαφρυ για content management απο το phpnuke.

 

Επίσης για forum έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το vbulletin, που δεν είναι open source αλλα έχει χαμηλό κόστος.

 

Βέβαια δεν ξέρω που φιλοξενείται το noiz ή αν είναι stand alone.

 

Και δυο προτάσεις ...

 

1. Το "Guitar, Bass & Amps" να γίνει "Guitar, Bass, Amps & Effects".

 

2. Το "Recording" να γίνει "Live & Recording" έτσι ώστε να έχει και θέματα/προβλήματα που αφορούν τα live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να ξαναπροτεινω (με την ελπιδα να δω αν συμφωνουν και αλλοι μαζι μου ) την αναγκη να μεγαλωσει στην αρχικη σελιδα ο πινακας με τα τελευταια posts . Καθε φορα που αργω κανα διημερο να μπω στο νοιζ σπαταλω πολυ ωρα μεχρι να δω τι ποστσ εχω χασει .

συμφωνει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου