Προς το περιεχόμενο

Ποσοι παιζετε με κεφαλη και καμπινα σπιτι σας!?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χα0χ0α καλα τους εκανες!!

 

αν θελεις πες το σετ σου και φυσικα και οι υπολοιποι..

 

γενικοτερα εισαι ικανοποιημενος απο αυτο που ακους σπιτι σου?

 

Στο σπιτι του γειτονα ακουγεται πολυ καλυτερα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ηταν open back και η καμπινα ηταν 2*12

το open back που υστερει?

 

 

 

Ο open back εχει πιο χαλαρα μπασα ενω η κλειστη καμπινα και μαλιστα με 2x12 εχει αρκετα σφιχτα μπασα και ταιριαζει πολυ καλυτερα σε rocl-metal . Το πιο πιθανο ειναι να μην χρειαζεσαι κεφαλι-καμπινα αλλα απλα μια καμπινα και να την συνδεσεις με τον combo σου

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο σπιτι παιζω με μια 50W και ενα 12" ηχειο. το σετ-απ ειναι πολυ χρησιμο. να, χθες το βραδυ που ειχαν συγκεντρωση οι-απο-πανω και γκαριζαν μεχρι τις 2-3 το πρωι, ειχαν ενα πολυ ωραιο κυριακατικο ξυπνημα με χαμηλοκουρδισμενα ριφς που τοσο αγαπανε.  :)  :) χεχε

 

 

Εμένα γιατί δε  με ξυπνά κανείς τόσο γλυκά το πρωί;  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι;;χμμμ Triple XXX στο 1!!!Τον έχω πάει στο studio όμως για όποτε ηχογραφώ όπου παίζει δυνατά και μόνο(καλη ηχομόνωση ευτυχώς) ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο open back εχει πιο χαλαρα μπασα ενω η κλειστη καμπινα και μαλιστα με 2x12 εχει αρκετα σφιχτα μπασα και ταιριαζει πολυ καλυτερα σε rocl-metal . Το πιο πιθανο ειναι να μην χρειαζεσαι κεφαλι-καμπινα αλλα απλα μια καμπινα και να την συνδεσεις με τον combo σου

 

ποιος κουβαλαει μετα ολα αυτα!! αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα ακριβως ..θελω πλεον εναν μοντερνο ηχο (διαφορετικο τουλαχιστον απο αυτον που εχω)

 

θαναση μας εχεις πρηξει .ο combo στο λαιμο σου. :)

 

 

 

 

τελικα τι εγινε στο σηριαλ?! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες ποτέ δν κατάλαβα την λογικη κάποιος να αγοράσει μια κεφαλή 100W και μια καμπίνα 4x12 ή 2x12 για να παίζει στο σπίτι του. Είναι σίγουρο πως αυτά τα μηχανήματα δν θα παίξουν στις εντάσεις που έχουν φτιαχτεί να παίζουν σε συνθήκες σπιτιού, είτε μονοκατοικία είτε διαμέρισμα.

Έτσι και αλλίως ο καλός ήχος κάποιου έχει σημασία στα live και στις ηχογραφήσεις, που θα σε ακούσει κάποιος άλλος. Άρα μένει η περίπτωση να τα κουβαλάει στα studio και στα μαγαζιά που παίζει. Κάτι που το θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο αν δν έχει αμάξι. Και αυτή η διαδικασία είναι σκέτη ταλαιπωρία καθώς πολλα studio και μαγαζια δν είναι εύκολα προσβάσιμα με αμάξι. (δακτύλιος, κίνηση, παρκάρισμα κ.τ.λ.) Άρα εγώ πιστεύω πως δν είναι καθόλου λογικό κάποιος να αγοράσει ένα εργαλείο και να μην το δει στις πραγματικές του δυνατότητες. Είναι σαν να έχει κάποιος μια mustang του 69 για να κάνει delivery πιτόγυρα στο γκύζη. Άρα εγώ προσωπικά θεωρώ πως η καλύτερη περίπτωση έιναι ένας μικρός ενισχυτής με λίγα watt. Και για αυτούς που ηχογραφούν σπίτι μια καλή κάρτα ήχου και μια καλή πεταλιέρα με προσομοίωση καμπίνας είναι ότι πρέπει.

Η μοναδική περίπτωση που κάποιος θα χρειαστεί έναν ενισχυτή σαν αυτόν που είπα στην αρχη είναι αν έχει home studio ή αν κάνει παγκόσμιες περιοδείες και μπόλικα live κάθε χρόνο.

Παρολαυτά καταλαβαίνω απόλυτα γιατι κάποιος να θέλει να αγοράσει ένα τετοιο εργαλείο, γιατί στην μουσική ή λογική πάει στα κομμάτια.  :P :P

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά φορά οι 100άρες κεφαλές έχουν μερικά δελεαστικά features που δεν περιλαμβάνονται στα μικρότερα μοντέλα. Υπάρχει και το σκεπτικό: "παρε watt να έχεις και ας μην τα χρησιμοποιήσεις"  :P

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vintager το ερωτημα που τιθεται ειναι το εξης γιαυτο και εχω μπει σε μια τετοια διαδικασια..

 

ακομα και τα 5 βατ (πχ του mesa express) δεν τα ανοιγεις και πολυ γιατι ειναι οντως δυνατα.. οποτε αφου δεν ανοιγεις τπτ στο σπιτι γιατι να μην προτιμησεις να εχεις οσο το δυνατον καλυτερο ηχο (ο καθενας για το γουστο του) ? και εχεις τα λεφτα?

 

 

γενικοτερα ειμαι κατα των αποψεων γιατι καποιος να φοραει καλα ρουχα για να παει στο καφενειο γιατι να εχεις καλο αμαξι για να πας στην δουλεια μπλα μπλα.. ο καθενας εχει δικα του κριτηρια και αποψη και λεφτα!!  ;D

 

(μην παρεξηγηθω δεν κυκλοφορω με φερραρι και μπερμπερη!!) απλα ετυχε τωρα να εχω καποιο σεβαστο ποσο..

 

 

την λυση του attenuator δεν την χρησιμοποιει κανεις? δεν κανει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vintager το ερωτημα που τιθεται ειναι το εξης γιαυτο και εχω μπει σε μια τετοια διαδικασια..

 

ακομα και τα 5 βατ (πχ του mesa express) δεν τα ανοιγεις και πολυ γιατι ειναι οντως δυνατα.. οποτε αφου δεν ανοιγεις τπτ στο σπιτι γιατι να μην προτιμησεις να εχεις οσο το δυνατον καλυτερο ηχο (ο καθενας για το γουστο του) ? και εχεις τα λεφτα?

πάρε μια 100άρα κεφαλή λοιπόν, που να έχει την πατέντα επιλογής διαφορετικής ισχύος λειτουργίας όππως οι boogie π.χ

σου λέω πάντως, ο express στα 50 βαττ, με το που αρχίζει να σχηματίζεται ο ήχος είναι ήδη δυνατά, μέχρι να βγει κανονικά ο ήχος είναι "απαγορευτικά" δυνατά..εγώ σπάνια τον γυρίζω στα 50 βαττ κι ας είμαι και σε μονοκατοικία..

τώρα 100 βαττ είναι κ@υλα σίγουρα, αλλά δεν θα μπορείς να τον γκαζώσεις πουθενά..ψάχτο λίγο αυτό με τις επιλογές διαφορετικών βαττ λειτουργίας, εγώ το βρήκα εξαιρετικά χρήσιμο, 2 σε 1 που λένε.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου