Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ενισχυτή Ηλεκτρικής Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!Εχω ξεκινησει το ψαξιμο προς αγορα ενισχυτη και χθες ακουσα και επαιξα με τον Randall RG75DG3.Παιδια αυτός ο ενισχυτης με ΤΡΕΛΑΝΕ!Τον βρηκα 330 ευρω στον διαμαντοπουλο και σκεφτομαι να τον "χτυπήσω"!Ωστοσο θα θελα να μου πειτε καποιες γνωμες και γιαυτον τον ενισχυτη αλλα και τι αλλο θα μπορουσα να παρω σε αυτη τη τιμη και απο 50W και πανω γιατι τον θελω και για live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω κυρίως metal και alternative, και θέλω ογκο απτον ηχο του ενισχυτη που θα παρω,αλλα να τα βγαζει περα και με τα καθαρα.Απο κιθαρα εχω μια Epiphone Les Paul ταυρακι με humbuckers.Λεω 50 βαττ και ανω γιατι πιστευω οτι ειναι καλυτερα να εχεις ενα δυνατο ενισχυτη που θα μπορει να σου δινει "γκαζια" πχ σε μια συναυλια οπου χρειαζονται,παρα να χεις καποιον που να σε περιοριζει ως προς την ενταση,χωρις βεβαια να μαι και απολυτος!Επισης μιλησα για τον συγκεκριμενο ενισχυτη γιατι περα απο τον ηχο του που μου αρεσε ιδιαιτερα,εχει και προενισχυση λυχνιας,κατι που πιστευω προσθετει στον ηχο πολλα.Αν εχετε γενικα να προτεινετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το είδος που παίζεις, αν πας σε λαμπάτο ενισχυτή, ούτως ή άλλως δεν θα βρεις κάτω από 50 Watt. Ωστόσο πολύ μεγαλύτερη σημασία έχει το ηχείο + τα μεγάφωνα που θα χρησιμοποιείς.

 

Τώρα για solid state, νομίζω ότι υπάρχουν πολλές καλές επιλογές, απλώς δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν το έχω ψάξει. Πάντως πιστεύω ότι, για όσους παίζουν μέταλ, όσο πιο πολύ πάμε προς... την 'καφρίλα' τόσο περισσότερο νόημα αποκτούν οι solid state ή ακόμα και οι modelling ενισχυτές.

 

Η λάμπα στην προενίσχυση δεν σημαίνει τίποτα απολύτως εκτός από marketing mojo. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η γνώμη μου είναι:

 

Α' επιλογή: ENGL Thunder 50 (αλλά διπλάσια τιμή απο αυτή που είπες)

 

Β΄ επιλογή: Tech 21 Tri-AC μέ Tech 21 Power Engine 60. Θα εντυπωσιαστείς σίγουρα με το τι βγάζει ο συνδυασμός αυτός...

 

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Β΄ επιλογή: Tech 21 Tri-AC μέ Tech 21 Power Engine 60. Θα εντυπωσιαστείς σίγουρα με το τι βγάζει ο συνδυασμός αυτός...

 

:wink:

 

Σωστός, και σαν combo υπάρχει και ο Trademark 60, με λίγο περισσότερα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/modules.php?name=NukeC&op=ViewDetail&id_ads=30546

 

κοιτα το παραπανω link φιλε...οτι λεει η αγγελια ισχυει και ειναι η καλυτερη ευκαιρια που θα βρεις...100% ολοκαινουριος ο ενισχυτης στο κουτι του τον δινω γιατι δεν ασχολουμαι πλεων με την κιθαρα μονο με ντραμς...ο ενισχυτης σκοτωνει απο ηχο και μπορεις να τον δοκιμασεις οποτε θες οσο θες...εχει γαμω τους ποδοδιακοπτες με reverb chorus κτλ και 2 12αρια ηχεια celestion και ολα αυτα στα 100 watt ...απο 400 ευρω που τον ειχα βαλει για πουλημα τωρα τον εχω ριξει στα 350!!! λογο μεγαλης αναγκης...μπορεις να επικοινωνεισεις μαζι μου στο [email protected]

 

τα λεμε...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου