Προς το περιεχόμενο

Revisiting Yamaha Montage (& MODX/MODX+)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

image.thumb.png.29f26265a35881be119260959f56ef3d.png

Πάμε να θυμηθούμε λίγο το "Μother of all synths" (κατά MusicTech) Yamaha Montage και τις δύο φτηνότερες παραλλαγές του, MODX & MODX+.

Παρακάτω δύο links στα reviews των Montage και MODX στο SOS, το πρώτο απ'τον Απρίλιο του 2017 και το δεύτερο απ'τον Ιανουάριο του 2019. Θα μπορούσα να βάλω μόνο το ένα από τα δύο reviews, μια και οι διαφορές μεταξύ του Montage και των MODX/MODX+ αφορούν κατά 99% το hardware μέρος, ουσιαστικά δηλαδή πρόκειται για το ίδιο synth.

Η Yamaha ακολουθεί αυτή την τακτική από τότε που κυκλοφόρησε η Motif σειρά, κυκλοφορεί δηλαδή το flagship μοντέλo, το Motif XS πχ, και μετά από λίγο κυκλοφορεί μια πιο φτηνή έκδοση του σε rack (Motif-Rack XS) ή σε keyboard (ΜΟΧ). Tα καλά νέα για τους πελάτες της Yamaha είναι ότι με πολύ λιγότερα χρήματα αγοράζουν το ίδιο synth, κάνοντας όμως κάποιες hardware "υποχωρήσεις" οι οποίες για άλλους είναι αμελητέες και για άλλους σημαντικές. Η ουσία είναι ότι τελικά στο τέλος όλοι αποκτούν την ίδια synth τεχνολογία και δυνατότητες, όποια version και να αγοράσουν.

Αυτό δυστυχώς δεν συμβαίνει με τις περισσότερες εταιρείες του χώρου. Για παράδειγμα, το Roland Fantom 6, το flagship της Roland αυτή τη στιγμή, δεν μοιράζεται την ίδια sound engine(s) με το φτηνότερο Fantom-06, οι διαφορές τους είναι και software και hardware. Όσοι αγοράζουν το φτηνότερο μοντέλο πιστεύοντας ότι αποκτούν ένα light Fantom 6, κακώς το πιστεύουν.

Το MODX αποσύρθηκε από την αγορά λίγο πριν το τέλος του 2022 και αντικαταστάθηκε από το MODX+. Οι διαφορές του MODX και του plus μοντέλου είναι για γέλια, και δεν δικαιολογούν καθόλου την μεγάλη αύξηση της τιμής στο plus μοντέλο. Οι διαφορές τους πάντως για όσους αναρωτιούνται είναι οι ακόλουθες:

MODX vs MODX+:
• 64-voice polyphony for the FM engine vs 128-voice
• 1GB user memory vs 1,75GB
• plastic pitch & mod. wheels vs rubber wheels
• grey end caps vs black end caps

Η Yamaha δεν φημίζεται για "αρπαχτές", αλλά στην περίπτωση του MODX+ το τερμάτισε. Όπως και να'χει το "νέο" MODX+ θερίζει, οπότε είναι μια highly recommended αγορά για όλους, πλην τους κατόχους του πρώτου MODX, οι οποίοι δεν υπάρχει περίπτωση να ψηθούν να πουλήσουν το synth τους και να σκάσουν τα (πολλά) έξτρα λεφτά για το plus μοντέλο. Σημειώστε ότι τα παρακάτω reviews αναφέρονται στις δυνατότητες των τότε firmware που είχαν τα synths, έκτοτε έχουν γίνει αρκετές αναβαθμίσεις και προσθήκες νέων δυνατοτήτων, γι αυτό και δεν θα δείτε κάποια αναφορά σε features που προστέθηκαν στις νεότερες firmware versions, το Smart Morph πχ.
Φτιάξτε καφεδάκι ή βάλτε ποτάκι και αρχίστε απ'το review του Montage.☕

 

Montage:

https://shorturl.at/dsvMZ

MODX:

https://shorturl.at/izCQ6

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K, mk2
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλέφτες, 😂 δεν μπορούμε να τα πάρουμε που πεινάμε και τα βγάζουν  ακριβοτερα χωρίς να προσφέρουν τιποτα καινουργιο. Χαχαχαχαχα 😂 Να μην πάρουμε και εμείς οι φτωχοι τίποτα καινουργιο να χαρούμε. 

 Δεν πειράζει. Θα τα χαιρόμαστε απο τα βιντεακια, αν και οι περισσότεροι βαζουν βιντεο που τα σκαλίζουν παίζοντας με τα preset και μιλάνε. Δεν γράφουν εκεί κάτι καλό, καμία σύνθεση, κάνα ψαγμένο προγραμματισμό. Ολο τα ίδια και τα ίδια. 😀

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Δεν γράφουν εκεί κάτι καλό, καμία σύνθεση, κάνα ψαγμένο προγραμματισμό. Ολο τα ίδια και τα ίδια. 😀

Ορίστε ωρέ Cos, πάρε μια ολοκληρωμένη δουλειά παρακάτω με μόνο το MODX7(μου). MODX -> κονσόλα -> ηχογράφηση μέσω USB στο PC -> Τέλος. Οτιδήποτε ακούς είναι από το MODX, συμπεριλαμβανομένων φυσικά και των εφέ. 

 

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Waterfall-K, mk2 είπε

Ορίστε ωρέ Cos, πάρε μια ολοκληρωμένη δουλειά παρακάτω με μόνο το MODX7(μου). MODX -> κονσόλα -> ηχογράφηση μέσω USB στο PC -> Τέλος. Οτιδήποτε ακούς είναι από το MODX, συμπεριλαμβανομένων φυσικά και των εφέ. 

 

ωραίο είναι, εσύ το έφτιαξες?

 Έχεις βελτιωθεί 😃

 Ναι τέτοια πρέπει να βγαίνουν και πιο πολύ, πιο deep. 🤟

 Τι το παίρνουν το όργανο, αυτά είναι το αλατοπίπερό τους πέραν της ηχητικής παλέτας τους.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Έχεις βελτιωθεί 😃

Σχετικά με Τι ωρέ Cos?🤨 Λες και έχεις ακούσει και άλλα από μένα...😁

Τέλος πάντων, το θέμα είναι τα Montage/MODX και οι δυνατότητες τους, όχι τι γράφω εγώ. Και τα synths αυτά απλά σκοτώνουν.🤘

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K, mk2 είπε

Σχετικά με Τι ωρέ Cos?🤨 Λες και έχεις ακούσει και άλλα από μένα...😁

Τέλος πάντων, το θέμα είναι τα Montage/MODX και οι δυνατότητες τους, όχι τι γράφω εγώ. Και τα synths αυτά απλά σκοτώνουν.🤘

είχα ακούσει. Ξέρω εγώ. Καταλαβαίνω. χαχαχαχαχχαχαχχα😃

 όλα τα workstation σκοτώνουν εδώ και 20 χρόνια.

 απλά εξέφρασα μια παρατήρηση-παράπονο πως αυτό δεν αποτυπώνεται όσο κατά τη γνώμη μου πάντα θα έπρεπε στο διαδίκτυο. Ακόμα και στα πιο επαγγελματικά βίντεο. Παλιότερα κυκλοφορούσαν πολύ καλύτερα ντεμο που αναδείκνυαν το όργανο ακόμα περισσότερο και το έκαναν περισσότερο ελκυστικό. Πλέον τουλάχιστο όσο το παρακολουθώ δεν το βλέπω αυτό και προσωπικά και με στεναχωρεί και θα έλεγα, με ενοχλεί και κάπως.

 

 Δεν ήθελα να σε πειράξω για το παίξιμο. Απλά είμαι ο καλύτερος, μην με παρεξηγείς. χαχαχαχαχαχαχχχα😃

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Παλιότερα κυκλοφορούσαν πολύ καλύτερα ντεμο που αναδείκνυαν το όργανο ακόμα περισσότερο και το έκαναν περισσότερο ελκυστικό.

Demos κυκλοφορούν ακόμα και για όλα, μια βόλτα μόνο στο Thomann και σου έχει κάτω απ'το κάθε synth/workstation πληθώρα από demos, είτε τα official της κάθε εταιρείας είτε από το ίδιο το ΧΨ Thomann. Μην παραπονιέσαι λοιπόν, τα demos εκεί είναι,👉 Εσύ δεν είσαι εκεί να τα ακούσεις!☝️😁

Επεξεργασμένο από Waterfall-K, mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K, mk2 είπε

Demos κυκλοφορούν ακόμα και για όλα, μια βόλτα μόνο στο Thomann και σου έχει κάτω απ'το κάθε synth/workstation πληθώρα από demos, είτε τα official της κάθε εταιρείας είτε από το ίδιο το ΧΨ Thomann. Μην παραπονιέσαι λοιπόν, τα demos εκέι είναι,👉 Εσύ δεν είσαι εκεί να τα ακούσεις!☝️😁

΄Δεν μου αρέσουν όσα έχω ακούσει. Μπορεί να μου έχουν ξεφύγει. Για δώσε αν δεν βαριέσαι π.χ. παράδειγμα thomann για καλό demo π.χ. του MODX. Δεν μπαίνω στο thomann γιατί δεν ψωνίζω😃 δεν ήξερα πως είχε.

 Στα official δεν θυμάμαι να είδα κάτι όπως στα παλαιότερα μοντέλα που να με ενθουσίασε.

 

 Αν είναι έτσι όπως τα λες μιας και τα παρακολουθείς στενότερα, αποσύρω το παράπονο. Σε εμπιστεύομαι.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Για δώσε αν δεν βαριέσαι π.χ. παράδειγμα thomann για καλό demo π.χ. του MODX.

Έχει διάφορα ρε, τσεκαρε στην παρακάτω σελίδα. Εχει μικρά demos από διάφορους ήχους. Μάλλον φτιαγμένα από το Thomman είναι. Το όργανο να σκεφτείς έχει ένα μικρό demo για κάθε performance, πατάς το κουμπί Audition και παίρνεις μια ιδέα του ήχου. Και μιλάμε για κοντά 2,500 performances.😆 Ούτε εγώ δεν τα έχω ακούσει όλα. Τι demos να σου φτιάξουν με τέτοια μηχανήματα ρε συ? Είναι αδύνατον να καλύψουν τα πάντα, δεν είναι...M🐮🐮g που με 30" demo με το cutoff του φίλτρου καλύπτουν το 85% των δυνατοτήτων του.😆 
https://www.thomann.de/gr/yamaha_modx7_550550.htm

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K, mk2 είπε

Έχει διάφορα ρε, τσεκαρε στην παρακάτω σελίδα. Εχει μικρά demos από διάφορους ήχους. Μάλλον φτιαγμένα από το Thomman είναι. Το όργανο να σκεφτείς έχει ένα μικρό demo για κάθε performance, πατάς το κουμπί Audition και παίρνεις μια ιδέα του ήχου. Και μιλάμε για κοντά 2,500 performances.😆 Ούτε εγώ δεν τα έχω ακούσει όλα. Τι demos να σου φτιάξουν με τέτοια μηχανήματα ρε συ? Είναι αδύνατον να καλύψουν τα πάντα, δεν είναι...M🐮🐮g που με 30" demo με το cutoff του φίλτρου καλύπτουν το 85% των δυνατοτήτων του.😆 
https://www.thomann.de/gr/yamaha_modx7_550550.htm

αυτό λέω.

 Δεν μου αρκεί το audition που συνήθως ακούω σαν demo απο από έναν ήχο ή ενα combi.

 παλιά είχαν πολύ πιο σύνθετα demo.

 

 Δεν λέω σε καμιά περίπτωση πως δεν είναι χρήσιμα ή πως δεν είναι ενδεικτικά.

 Αλλά δεν τονίζουν τις workstation δυνατότητες.

 

 

Εννοώ π.χ. σαν τα παλιά demos

 

 

 

 

αυτό το είχα ακούσει για το le τότε που το πήρα πριν 20 χρόνια και είχα πάθει πλάκα.

 

 

Και δεν λέω για korg σε σύγκριση. Αντίστοιχα των yamaha.

 

ένα από τα αγαπημένα που είχα ακούσει στο ΝΑΚΑ από το όργανο και το πήρα τότε, το πρώτο μου μεγάλο σχολείο.

 

 Αυτά είναι demo.

 

 

 

 

 

 Δεν φτιάχνουν τέτοια. Τους διώξανε φαίνεται τους συνθέτες και τα project αυτά, κάνουν περικοπές.

χ αχαχαχαχαχαχχαχαχ😃

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου