Προς το περιεχόμενο

Revisiting Yamaha Montage (& MODX/MODX+)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Το Youtube γεμάτο είναι ρε Cos από demos, παιξίματα, reviews και tutorials. Ειδικα΄για τα Montage/MODX όρεξη να'χεις και χρόνο να ακους/βλέπεις, ψάξε λίγο. Το ίδιο συμβαίνει και με άλλα synths, χαμός γίνεται. Τα official demos ίσως έχουν λιγοστέψει γιατί δεν έχει και κάποιο νόημα πλέον, όταν μετά από ένα μήνα από την κυκλοφορία οποιουδήποτε synth ανεβαίνουν reviews και demos από πάμπολλους χρήστες, και όχι μόνο. Τα soundsets που βγαίνουν από τρίτους πέραν των official είναι άπειρα, και μέσω αυτών πολλοί αποφασίζουν για την αγορά του XΨ synth.

Εγώ για παράδειγμα έτσι αγόρασα το Korg Wavestate, άκουσα/είδα ένα 20λεπτο review των ήχων του στο youtube, έπαθα πλάκα και την άλλη μέρα το παρήγγειλα.😎 Έτσι κάνουν οι περισσότεροι, ποιος πάει σε μαγαζιά πλέον να δει και να παίξει ένα όργανο από κοντά? Εκτός κι αν έχεις το Thomann δίπλα σπίτι σου που έχει τα πάντα σε στοκ οπότε περνάς μια βόλτα και τσεκάρεις.
Τα'χεις παρατήσει Κωστήηηηη, δεν σου φταίει η υποτιθέμενη έλλειψη από demos.😌

Επεξεργασμένο από Waterfall-K, mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Waterfall-K, mk2 είπε

Τα'χεις παρατήσει Κωστήηηηη, δεν σου φταίει η υποτιθέμενη έλλειψη από demos.😌

για τα demos στο youtube και όσα είναι στα site των εταιρειών θα επιμείνω και μια μικρή βόλτα με έπεισε, μέχρι εκεί αναφέρομαι.

 Είναι ξεκάθαρο πως τα έχω παρατήσει και το δηλώνω, ούτε παίζω, ούτε παρακολουθώ την αγορά πολύ αλλά το θυμάμαι το φαινόμενο αυτό και το είχα κατακρίνει και σε παλαιότερο ποστ που έλειπες.

 

 Στο σημείο όμως αυτό ήθελα να αναφέρω κάτι ήθελα.

 

 Δεν είχα καταλάβει από το πρώτο nickname ποιος είσαι φίλε και αδελφέ καταρράχτη, το κατάλαβα μετά από ένα πόστ του Terry και φυσικά όταν το άλλαξες.

 

 Νιώθω την ανάγκη, οφείλω θα έλεγα να σου πως πως είναι ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ που επέστρεψες στο forum.

 Το γιατί, πως, πότε έφυγες ούτε το θυμάμαι, ούτε έχει σημασία.

 

 Σημασία έχει πως κατά τη γνώμη μου και νομίζω πως είναι γενικά αποδεκτό, ήσουν ένα από τα πολυτιμότερα μέλη του forum και η απουσία σου ήταν αισθητή και σαν φίλος αλλά και δυστυχώς πολύ καθοριστική για τον σχεδόν θάνατο της αγαπημένης μου λόγω "ειδικότητας" κατηγορίας των πλήκτρων-πιάνων-synths αλλά και των computers

 

 Είναι λοιπόν πολύ ευχάριστο, θεάρεστο θα έλεγα που επέστρεψες, ελπίζω με το ίδιο πάθος και την ίδια αφοσίωση στην κατηγορία, κάτι που πιστεύω και θέλω να ελπίζω πως θα επηρεάσει και άλλους φίλους που έφυγαν ή δεν είναι ενεργοί να συμμετάσχουν περισσότερο, είναι σίγουρο πως η παρουσία σου αποτελεί ήδη ένα νέο κίνητρο και για εμένα να ενεργοποιηθώ περισσότερο, γιατί πάνω από όλα, η παρέα είναι που παρακινεί για ενασχόληση, τουλάχιστο σε εμένα δουλεύει. Αν και δεν έχω χρόνο αυτό τον καιρό πολύ για τη μουσική, ούτε παίζω, ούτε φτιάχνω μουσική, δεν έχω και τη διάθεση γιατί κουράζομαι και περισσότερο μιας και η σύνθεση που με απασχολούσε και με απασχολεί περισσότερο θέλει και περισσότερο χρόνο και υπομονή που δεν διαθέτω μπλα μπλα όμως ΜΠΡΑΒΟ που ΞΑΝΑΡΘΕΣ

 

 ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΙΖΩ και είναι ευκαιρία να κάνουμε τις κατηγορίες του φόρουμ που μας ενδιαφέρουν μεγάλες πάλι, όπως παλιά που ήταν και οι μεγαλύτερες και έτσι να τους φάμε τους κιθαρίστες, να τους υπενθυμίσουμε πως είμαστε ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΙΔΟΣ, ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ, ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΡΙΨΟΥΜΕ, θα ΜΟΝΟΠΩΛΗΣΟΥΜΕ τη ΔΟΞΑ και το ΕΝΙΑΦΕΡΟΝ του ΚΟΙΝΟΥ και μπλα μπλα χαχαχαχαχαχαχαχαχχααχχχαα

 

 Αυτά είχα να πω με αγάπη και εκτίμηση.,

 

 συνεχίζουμε.

 

 χααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχ🤣

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

είναι ευκαιρία να κάνουμε τις κατηγορίες του φόρουμ που μας ενδιαφέρουν μεγάλες πάλι, όπως παλιά που ήταν και οι μεγαλύτερες και έτσι να τους φάμε τους κιθαρίστες...

Δύσκολο απ'οτι βλέπω. Η κιθαριστική λαίλαπα τα έχει σαρώσει όλα.🙄 Είμαστε πλέον μια ανθυπομειονότητα, ζούμε ανάμεσα τους.😥 Όσο για την ενασχόληση σου(μου) με τα synths, είχα κάνει κι εγώ το break μου και είχα αφιερωθεί στην άλλη μεγάλη μου αγάπη, το Hammond. Τα synths έτσι κι αλλιώς τα'χουμε φάει στη μάπα δεκαετίες τώρα, προσωπικά απ'τα μέσα των '80s, οπότε δεν έχω παράπονο ή ιδιαίτερα απωθημένα. Το Hammond όμως ήταν απωθημένο, οπότε ασχολήθηκα αρκετά τα τελευταία χρόνια, βοήθησε σ'αυτό και η μπάντα με το συγκεκριμένο ρεπερτόριο, οπότε...
Αφού το χόρτασα λοιπόν κι αυτό, και χωρίς να το ξεχνάω/παρατάω, πάμε πίσω στα basics με τα synths. Νέο setup και όρεξη, και ότι προκύψει. Θα χαρώ να δω νέο αίμα στο φόρουμ και να βοηθήσω όσο και όπου μπορώ.😎🤘

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Waterfall-K, mk2 είπε

Δύσκολο απ'οτι βλέπω. Η κιθαριστική λαίλαπα τα έχει σαρώσει όλα.🙄 Είμαστε πλέον μια ανθυπομειονότητα, ζούμε ανάμεσα τους.😥 Όσο για την ενασχόληση σου(μου) με τα synths, είχα κάνει κι εγώ το break μου και είχα αφιερωθεί στην άλλη μεγάλη μου αγάπη, το Hammond. Τα synths έτσι κι αλλιώς τα'χουμε φάει στη μάπα δεκαετίες τώρα, προσωπικά απ'τα μέσα των '80s, οπότε δεν έχω παράπονο ή ιδιαίτερα απωθημένα. Το Hammond όμως ήταν απωθημένο, οπότε ασχολήθηκα αρκετά τα τελευταία χρόνια, βοήθησε σ'αυτό και η μπάντα με το συγκεκριμένο ρεπερτόριο, οπότε...
Αφού το χόρτασα λοιπόν κι αυτό, και χωρίς να το ξεχνάω/παρατάω, πάμε πίσω στα basics με τα synths. Νέο setup και όρεξη, και ότι προκύψει. Θα χαρώ να δω νέο αίμα στο φόρουμ και να βοηθήσω όσο και όπου μπορώ.😎🤘

Θα τους συντρίψουμε. 😃

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

Θα τους συντρίψουμε. 😃

Μπορούμε εξάλλου να τους φλομώσουμε στην ΤΟΞΙΚΟΤΗΤΑ αν δεν τα καταφέρουμε

 χαχαχαχαχχαχαχαχαχ🤣

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

 Τα καλυτερα ΙΜΗΟ demo απο εταιρια παντως τα εχω δει απο αυτο το soft synth, ακου ηχο που βγαζει το μπ**ρδελο

 

 

 

 

 Και ενα για τους παππουδες

 

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, manosx είπε

 Τα καλυτερα ΙΜΗΟ demo απο εταιρια παντως τα εχω δει απο αυτο το soft synth, ακου ηχο που βγαζει το μπ**ρδελο

 

Πολύ καλοί ήχοι, όντως. Αλλά δεν ακούω κάτι που δεν μπορεί να γίνει και με κάποιο hardware synth/workstation, υπάρχουν άπειρες sound libraries για όλα τα γούστα και είδη.

Το παρακάτω όμως δύσκολα θα το βρεις. @cos_dr, αφιερωμένο!✊✌️

 

 

  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

 Τα καλυτερα ΙΜΗΟ demo απο εταιρια παντως τα εχω δει απο αυτο το soft synth, ακου ηχο που βγαζει το μπ**ρδελο

 

 

 

 

 Και ενα για τους παππουδες

 

 

 

Μy point exactly

 

 

1 ώρα πριν, Waterfall-K, mk2 είπε

Πολύ καλοί ήχοι, όντως. Αλλά δεν ακούω κάτι που δεν μπορεί να γίνει και με κάποιο hardware synth/workstation,

ακριβώς αυτό αλλά δεν φαίνεται θα επιμείνω αντίστοιχα στα demo ούτε στους χρήστες παρά σε ελάχιστούς, ούτε καν στους πιο γνωστους youtuber που κάνουν reviews , απλά με τα ενδεικτικά combi και τα sound παιζουν εκεί μια μαλακίτσα και αδικούν το όργανο στα μάτια και τα αυτιά θα έλεγα τουλάχιστο των νεότερων που δεν έχουν την εμπειρία μας και βλέπουν με πιο αθώα μάτια.

 

 Αν βλέπουν αυτή τη διαφορά στα factory demos και στα βίντεο των youtubers και στα reviews, τα όργανα αδικούνται πάρα πολύ.

 

 Το modx είναι εξαιρετικό όπως και το plus. Εξαιρετικότατα όργανα θα έλεγα.

 Θα ήθελα να είχα ένα από αυτά, δεν βιάζομαι όπως έχω πει, θα το πάρω μεταχειρισμένο με το ΕΦΑΠΑΞ να πάω να αράξω στο χωριο στα γεράματα να βλέπω τη θάλασσα και να συνθέτω. Εκεί θα βγάλω μεγάλες συνθέσεις, θα σταματήσω τον χρόνο, εύχομαι να έχει γίνει και η κοινωνική και οικονομική ανάκαμψη που μας υποσχέθηκαν και να απολαμβάνω παχυλή σύνταξη για να απολαμβάνω το στουντιάκι μου και το τσαγάκι μου και το μπανάκι μου αφού όλα, αν δεν έχω ψοφήσει ως τότε από άλλο λόγο θα είναι κοντά μου.

 

 χααχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχχαχα🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

 Κατι ξερουν ομως που ασχολουνται με τα preset.

 

 Καπου ειχα διαβασει που μιλαγε ενας υπευθυνος εταιριας, και ελεγε οτι πανω απο το 90% των οργανων που ερχονται για service ειχαν τις μπανκες τους ανεγγιχτες.

 

 Κακα τα ψεματα, η αναγκη κάνει το παλικαρι. Οταν τα οργανα δεν ειχαν preset, επαιζε ο αλλος γεννητριες 😆 Μετα που ειχε ξερω γω 100, καπου βολευοσουν αλλα επρεπε να κάνεις και καποια. Σημερα που εχουν χιλιαδες, η τεμπελια παει συννεφο. 😆

 

 Δεν ειναι τυχαιο οτι το default preset καθε οργανου ειναι κατα κανονα εντυπωσιακοτατο. Αφου ολοι αυτα κοιτανε.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosx είπε

 Κατι ξερουν ομως που ασχολουνται με τα preset.

 

 Καπου ειχα διαβασει που μιλαγε ενας υπευθυνος εταιριας, και ελεγε οτι πανω απο το 90% των οργανων που ερχονται για service ειχαν τις μπανκες τους ανεγγιχτες.

 

 Κακα τα ψεματα, η αναγκη κάνει το παλικαρι. Οταν τα οργανα δεν ειχαν preset, επαιζε ο αλλος γεννητριες 😆 Μετα που ειχε ξερω γω 100, καπου βολευοσουν αλλα επρεπε να κάνεις και καποια. Σημερα που εχουν χιλιαδες, η τεμπελια παει συννεφο. 😆

 

 Δεν ειναι τυχαιο οτι το initial preset καθε οργανου ειναι κατα κανονα εντυπωσιακοτατο. Αφου ολοι αυτα κοιτανε.

Καλά κάνουν, τα preset είναι πολύ σημαντικά.

 Χρειάζεται όμως και το άλλο και ήταν μεγάλο κίνητρο για το παρελθόν.

 Εγώ πιστεύω πως είναι λάθος τους.

 Κάμουν λάθος😃

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου