Προς το περιεχόμενο

Revisiting Yamaha Montage (& MODX/MODX+)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Για να μην ανοίγω άλλο θρεντ.
Η πρόσφατη ανακοίνωση της Yamaha περί Montage.
https://www.yamahasynth.com/learn/montage/montage-sayonara

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, manosx είπε

 

the next generation MONTAGE synthesizer is coming in October

 

Άντε να έρθει μπας και τσιμπήσω κανά παλαιότερο για κανα πεντακοσάρικο στις αγγελίες. 😃

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

 

image.jpeg

10 ευρώ το ζευγάρι.

 Με έχουν ταράξει στην διαφήμιση αυτή.

 Θέλω να πάρω 2 ζευγάρια KAWASAKI αλλά δεν το έχω προλάβει, ένα για τη βεράντα στο σπίτι και ένα για το εξοχικό. 🤣

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cos_dr είπε

10 ευρώ το ζευγάρι.

 Με έχουν ταράξει στην διαφήμιση αυτή.

 Θέλω να πάρω 2 ζευγάρια KAWASAKI αλλά δεν το έχω προλάβει, ένα για τη βεράντα στο σπίτι και ένα για το εξοχικό. 🤣

ακου εκει sayonara... δηλ φαντασου να παιζεις με ενα nautilus η kronos και διπλα sayonara

  • Συμφωνώ 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Για να μην ανοίγω άλλο θρεντ.
Η πρόσφατη ανακοίνωση της Yamaha περί Montage.
https://www.yamahasynth.com/learn/montage/montage-sayonara

Το είδα το πρωί αλλά με πρόλαβες, είχα σκοπό να ανοίξω νέο θρεντ.😛

Αν βγει τον Οκτώβριο, να υπολογίζετε κάνα 2χρονο επιπλέον για την κυκλοφορία του αντικαταστάτη του MODX+, το οποίο, σύμφωνα με την τακτική της Yamaha, θα ενσωματώνει την ίδια sound engine(s) του νέου Montage σε πλαστικό σώμα, δεν θα διαθέτει aftertouch και θα έχει λιγότερα pots/sliders/κουμπιά, ενώ η τιμή του θα παίζει τουλάχιστον €1Κ πιο κάτω. Πάλι θα τινάξει την αγορά στον αέρα η Γιάμαχα.🤘😘👍

Τι περιμένω από το νέο Montage ή/και τι θα ήθελα να έχει σε σχέση με το πρώτο Montage? Σίγουρα περιμένω την διατήρηση των AWM2 & FMX  engines, ανανέωση της AWM2 με περισσότερες waveforms και μεγαλύτερη user RAM, μεγαλύτερη πολυφωνία (256 & 256 θα ήταν εξαιρετική κίνηση), ίσως περισσότερα εφέ (αν και μάλλον δεν τα χρειάζεται), περισσότερα arppegios (γιατί...10Κ+ δεν μας έφταναν😆), ίσως κάποια τρίτη -VA- engine, επανεμφάνιση ενός sampler (αν και δεν είναι και τόσο απαραίτητο πλέον) και ΟΠΩΣ & ΔΗΠΟΤΕ ένα πλήρες -ala Motif XF/MOXF- sequencer. 
Στην πραγματικότητα ελάχιστες αλλαγές χρειάζεται το Montage, το οποίο παραμένει ένα dream machine και "the mother of all synths" (κατά το review του Musictech).

Αναμένουμε λοιπόν.image.gif.47126b95bcd619ccb2d94c903f1589ff.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ίσως γίνει αντίστοιχη κίνηση και από άλλους κατασκευαστές.
Σε μορφή upgrade ή σε μορφή update. Software ή hardware.
Θα εξαρτηθεί κατά πόσο "έξυπνα" θα κινηθεί η Yamaha, στο πλαίσιο δυνατοτήτων, επέκτασης αλλά και λιανικής τιμής.

Αναμένουμε τον Οκτώβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να κοτσάρει ο,τι μηχανή σύνθεσης έχει αναπτύξει μέχρι στιγμής , on steroids προφανως.Και καμια επιπλέον μηχανή έτσι για να πει οτι έχει και φρέσκια καινοτομία, ξερει αυτη την εμπιστεύομαι.  Και ενα vp1 ετσι για το γαμωτο δε θα με χαλαγε. Αλλα σιγα μην το κανει, ποτε θα ξαναβγαλει synth ετσι; Μετα απο 50 χρόνια ; Οποτε τη βλεπω να ρετουσάρει το υπάρχων με αυτά που κρίνει η ίδια απαραίτητα, αντε να βάλει το καινουριο an-x ή όπως το ονομάζει που το έχει κατοχυρώσει ξανά άλλωστε. Αναμένω και εγώ με ενδιαφέρον.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου