Προς το περιεχόμενο

Revisiting Yamaha Montage (& MODX/MODX+)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, manosx είπε

 Βλεπω οτι το dp 32 δεν εχει MIDI. Σε βολευε ετσι; Ολοκληρωνες το sequencing πρωτα, και μετα εστελνες το αποτελεσμα εκει μεσω ξεχωριστων εξοδων;

Η έλλειψη MIDI δε με απασχόλησε ποτέ στο συγκεκριμένο recorder, δεν μου χρειάστηκε ποτέ. Τα synths ήταν συνδεδεμένα μέσω MIDI στο workstation και οδηγούνταν είτε από τα πλήκτρα του είτε από το sequencer του. Όλα κατέληγαν στο Tascam και ηχογραφούνταν είτε σαν ένα ολοκληρωμένο stereo track είτε ξεχωριστά, ανάλογα το τι ήθελα να γράψω. Τις περισσότερες φορές πάντως έγραφα απλά ένα stereo κανάλι, με το sequencer να οδηγεί και να έχει κάνει ήδη την περισσότερη ή και ολόκληρη τη δουλειά. Τώρα αν χρειάζονταν κάποια overdubs κανένα πρόβλημα. Το συγκεκριμένο recorder ήταν μάλλον too much για τις ανάγκες μου, μια και η περισσότερη δουλειά γίνεται στο sequencer και η ανάγκη για πολλά audio tracks μειώνεται στο ελάχιστο. 

Αλλά κάποιος που δεν παίζει αποκλειστικά με synths όπως εγώ αλλά έχει να γράψει ένα κάρο ακουστικά & ηλεκτρικά όργανα, το συγκεκριμένο recorded τού λύνει τα χέρια, αν έχει αποφασίσει να μην ανοίξει PC.

H φωτό παρακάτω από το setup μου το 2015.

 

image.png.ee4391c27480bc84b684355d99789735.png

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, manosx είπε

Βλεπω οτι το dp 32 δεν εχει MIDI

Ακριβώς, δεν έχει MIDI άρα δεν έχει συγχρονισμό όπως τα προϊγούμενα.

Δεν ξέρω πως λειτουργούν χωρίς συγχρονισμό. Ή αυτοί βγάζουν παιχνιδομηχανές ή ο κόσμος δεν καταλαβαίνει ή έχει χαθεί η έννοια του multitrack, δεν ξέρω!

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και εγω δε θα επελεγα λυση χωρις συγχρονισμο με τιποτα. Ομως υπαρχουν εφαρμογες που δεν τον χρειαζονται.

 

 Πρωτα απο ολα οι κλασσικες μπαντες. Γραφεις κρουστα, απο πανω τα οργανα, μετα φωνες κλπ κλπ ( η και ολα μαζι αν επιτρεπουν οι εισοδοι και οι παικτες 😆) και ολα αυτα καθαρα σε audio. Οσο δεν παιζει midi sequencing, δε χρειαζεσαι και συγχρονισμο.

 

 Μετα υπαρχει και η περιπτωση σε στυλ waterfall. Να ολοκληρωνεις δηλαδη εντελως το midi arrangement, και μετα να περνας σε audio ολα τα synths, ωστε να τα μιξαρεις στο πολυκαναλο και να προσθεσεις απο πανω οτι audio καναλι χρειαζεσαι. Για εναν "καθαρο" πληκτρα midακια 😆, που δεν εχει σε προτεραιοτητα το audio recording, η δουλεια θα γινει και ετσι, και θα γινει και ανετα.

 

 Για αυτον που δε θα γινει με τιποτα, ειναι για οποιον θελει να γραφει παραλληλα τα audio tracks την ωρα που κανει και το midi sequencing. Αυτο ουσιαστικα δε γινεται χωρις συγχρονισμο.

 

 Να προγραμματισεις τους ρυθμους στα drums, μετα να γραψεις σε audio το μπασο, μετα να γραψεις σε midi και τα synth, μετα σε audio τις κιθαρες, ας βαλουμε και δυο εξτρα γεμισματα τωρα στα drums, χμ, τελικα λεω να βαλω αλλο ηχο στο synth, ας γραψω τωρα τη φωνη και παει λεγοντας.

 

 Αν η τελευταια παραγραφος θυμιζει σε καποιον τον τροπο που κανει κομματια, θα πρεπει να διασφαλισει καποιον τροπο συγχρονισμου sequencer- multitrack οπωσδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το DP-24 με το MIDI.

 

Αυτές οι συσκευές είναι για να ηχογραφούν μικρά σύνολα μουσικών, όχι για sequencing με την Cubase έννοια του όρου. Αυτό δεν ήταν κατανοητό σε ΄μένα, αλλά έγινε κατανοητό στην πορεία, και τελικώς το MIDI αφαιρέθηκε. Χρησιμεύουν κυρίως σαν οκτακάναλες (4 στέρεο) κονσόλες για πληκτράδες που έχουν αντίστοιχο αριθμός από συνθετητές.

 

Το πούλησα διότι ήταν ογκώδες σε σχέση με το τρέχον Model 12/16/24, το οποίο επίσης έχω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν ειναι οτι θα κανεις sequencing σε στυλ cubase με αυτες. Ειναι οτι αν ΗΔΗ κανεις sequencing με καποιο hardware MIDI sequencer, ο συγχρονισμος με αυτες θα παραξει εναν audio + midi συνδυασμο, που θα προσομοιωσει σε καποιο βαθμο τα συγχρονα DAW.

 

 Ετσι δουλευε η φαση και προ αμνημονευτων, με τα 24 καναλα μπομπινοφωνα. Συγχρονιζες με timecode το midi, και μπορουσες πλεον να τα δουλευεις παραλληλα.

 

 Ειναι τεραστια η διαφορα στις δυνατοτητες ετσι.

 

 Βεβαια, οποιος δινει τον κωλο ενος ποντικου για κατι τετοιο ειναι ηδη με τα μπουνια στα PC, οποτε πολυ λογικο οι εταιριες να δωσουν εμφαση στην ευχρηστια για τα μικρα σχηματα οπως λες. Ειναι η ιδια ακριβως λογικη που κανει και τα synth workstation να μην εχουν τα πληρη sequencer που ειχαν καποτε. Δεν στηριζω 😆

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίσατε τη Σία Κοσιώνη, όπου αφού κάποιος ρεπόρτερ πει την είδηση, η Σία την ξαναλέει, μάλλον για να την κατανοήσει το άλλο μισό του εγκεφάλου της. Στην τηλεόραση δε γίνεται, αλλά εδώ μπορούμε να το συνεχίσουμε.

 

Ρωτάω λοιπόν: Είναι για sequencing στυλ Cubase, ή για μικρά σχήματα και low bAdget?

 

 

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι Νικο Τσιαμτσικα, οπως μας ειπε ο ειδικος της roland ειναι για μικρα σχηματα και οχι cubase Νικο Τσιαμτσικα, και ρωτω: Σε τι κοσμο θα φερουμε τα λουδιτικα παιδια μας που δε θελουν τους κΟΥμπΧιουτερς του διαβολου Νικο Τσιαμτσικα; Σε ρωτω, σε τι κοσμο θα τα φερουμε;

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βίρνα, αν προσπαθείς να μου πεις ότι δεν κάνει για sequencing τύπου Cubase, να ξέρεις ότι δεν μπορώ να το αντέξω αυτό. Τουλάχιστον πες μου ξεκάθαρα Βίρνα, μήπως είναι κατάλληλο για μικρά σχήματα με low bAdget;

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου