Προς το περιεχόμενο

Revisiting Yamaha Montage (& MODX/MODX+)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, trolley είπε

Για το άλλο θέμα, επίσης δεν προκύπτει από πουθενά ότι το μη-κυκλοφορημένο υλικό είναι καλύτερο (ή έστω κοντά) στο κυκλοφορημένο, και ΑΝ αποδεικνυόταν ποτέ κάτι τέτοιο θα επιβεβαιωνόταν αυτό που ήδη πιστεύω, ότι ο αρχηγός είχε παρατήσει την καριέρα του η οποία πήγαινε με τον αυτόματο πιλότο (και ίσως καλά έκανε βέβαια, δεν κρίνω)

Το γράφω δεύτερη φορά:

"Εγώ απλά ανέφερα τι μου είπε ένας γνωστός μου που κυκλοφορούσε στο περιβάλλον του, και δεν είναι ο μόνος που έχει αναφερθεί στην ποσότητα και ποιότητα της ακυκλοφόρητης δουλειάς του."

Οπότε αυτά τα "δεν προκύπτει" δεν κολλάνε κάπου, μια αναφορά έκανα σε λεγόμενα τρίτου(ων), δεν έγραψα ότι σώνει και καλά τα ακυκλοφόρητα του είναι καλύτερα (ή χειρότερα).

Αυτό που όντως δεν προκύπτει από κάπου είναι το ότι είχε παρατήσει την καριέρα του "η οποία πήγαινε με τον αυτόματο πιλότο". Τα τελευταία 20 χρόνια έγραψε ή/και κυκλοφόρησε μουσική για άλμπουμς, φιλμς, θεατρικά, χορευτικά, ντοκιμαντέρ κ.α. όπως τα Alexander, El Greco, Swiadectwo, I Hope, Twilight Of Shadows, The Thread, Trashed, Nuclear Now, Rupture: A Matter Of Life Or Death, Antigone, Le Troiane Ed Ecuba, The Beauty And The Beast, Mythodea, Rosetta, Nocturne: The Piano Album, Juno to Jupiter κτλ. 

Έτσι "παρατάει" κανείς τη καριέρα του?😁

 

38 λεπτά πριν, trolley είπε

Εγώ, είμαι μέγας φαν, αλλά όχι σε οπαδικό επίπεδο, μπορώ εύκολα να κατονομάσω υλικό του που κανονικά δεν έπρεπε να έχει κυκλοφορήσει, στο τελευταίο τμήμα της μουσικής του πορείας.

Εσύ. Γιατί κάποιες -πολλές- χιλιάδες άλλοι/άλλες/άλλα θα έλεγαν το ακριβώς αντίθετο. 

Περί ορέξεως, μοσχαρίσια μάγουλα με λαχανικά και ρύζι (συνταγή Αργυρώς Μπαρμπαρίγου).image.gif.b37bb780763f190d8bc081092a967795.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@Waterfall-K mk2
Δεν ρωτάς τον γνωστό σου, για εκείνο το Tascam να μας πεί;
Υπήρχε εκεί για εγγραφή ή ήταν εκεί απλώς σαν mixer?

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

@Waterfall-K mk2
Δεν ρωτάς τον γνωστό σου, για εκείνο το Tascam να μας πεί;
Υπήρχε εκεί για εγγραφή ή ήταν εκεί απλώς σαν mixer?

Μάλλον δεν γνωρίζει, δεν είχε πάει ποτέ σπίτι του στο Παρίσι. Αλλά δεν καταλαβαίνω μετά από όλη αυτή τη συζήτηση γιατί αμφιβάλεις ότι έγραφε και στο Tascam. Εσύ θα αγόραζες ποτέ κονσόλα της Tascam για τα synths σου, αν δεν είχες σκοπό να τα ηχογραφείς και εκεί? Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ πάντως, και δεν γνωρίσω και κανέναν άλλο που θα το έκανε. Δεν ξέρω κανέναν και δεν μπορώ να φανταστώ και κανέναν που να θέλει mixer και να σκέφτεται την Tascam, αν δεν θέλει να ηχογραφεί με αυτήν. Υπάρχουν ένα μύριο άλλες εταιρίες που ειδικεύονται στις κονσόλες και είναι γνωστές για αυτές, η Tascam ανήκει σε άλλον τομέα.

Μπορώ να κάνω μια προσπάθεια να ρωτήσω τον έναν από τους ηχολήπτες του, τον  Philippe Colonna, ο οποίος είναι μέλος σε ένα γκρουπ που είμαι κι εγώ, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα απαντήσει.🤔

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Εσύ θα αγόραζες ποτέ κονσόλα της Tascam για τα synths σου, αν δεν είχες σκοπό να τα ηχογραφείς και εκεί?

Αυτό ακριβώς.

Αν θες να ηχογραφήσεις στη συγκεκριμένη κονσόλα, αναγκαστικά το σήμα θα περάσει από το κύκλωμα του mixer. Οπότε, χρησιμοποιείς το τμήμα της κονσόλας αναγκαστικά θες δε θες.

Υ.Γ.

Το θρεντ έχει πάει περίπατο. Από αλλο΄ξεκίνησε και αλλού καταλήγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Αυτό ακριβώς.

Αν θες να ηχογραφήσεις στη συγκεκριμένη κονσόλα, αναγκαστικά το σήμα θα περάσει από το κύκλωμα του mixer. Οπότε, χρησιμοποιείς το τμήμα της κονσόλας αναγκαστικά θες δε θες.

Υ.Γ.

Το θρεντ έχει πάει περίπατο. Από αλλο΄ξεκίνησε και αλλού καταλήγει.

Αν θες να ηχογραφείς ταυτόχρονα πολλά κανάλια σε μια κονσόλα, αγοράζεις μια κονσόλα που μπορεί να ηχογραφεί ταυτόχρονα πολλά κανάλια. Αν δεν θες να ηχογραφείς στην κονσόλα και χρειάζεσαι απλά μια νορμάλ κονσόλα για τα synths σου, γιατί να αγοράσεις την Tascam Model 24 ή οποιαδήποτε άλλο μοντέλο της συγκεκριμένης εταιρείας που διαθέτει multitrack recorder? Μήπως έκλεισαν οι Allen & Heath, Presonus, Mackie, Yamaha, Behringer, Soundcraft κ.α. και δεν το πήραμε χαμπαρι?🤔

 

Το θρεντ έχει πάει περίπατο όντως αλλά δεν βαριέσαι, το μόνο είναι? Κάτι θα μείνει φαντάζομαι από αυτά που γράφουμε.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν μιλάμε για μένα.

Για να μην μακρηγορούμε, καταλήγεις πως έγραφε στην συγκεκριμένη Tascam. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Για να μην μακρηγορούμε, καταλήγεις πως έγραφε στην συγκεκριμένη Tascam. Σωστά;

Καταλήγω πως έγραφε ΚΑΙ στην Tascam. Τώρα αν δεν έγραφε και την είχε μόνο σαν mixer, τι να πω? "Άγνωστοι αι βουλαί του Βαγγέλη". θα στείλω ένα pm στον Philippe Colonna‎ και θα ρωτήσω, ελπίζω να μου απαντήσει.

 

image.thumb.jpeg.bbc89445570801573bfa5238d86f1ea2.jpeg

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2
  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου