Προς το περιεχόμενο

heads for electric guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους ,

 

θα ηθελα να ρωτησω το  εξης... θα ηθελα να μαθω τι ακριβως ειναι η κεφαλη ? αν εχεις μια κεφαλη που την συνδεεις μετα ? δηλάδη αν πας σε στουντιο και ο τυπος εχει 2 ενυσχυτες ας πουμε και οχι ενα σετ με καμπινες μπορεις να την συνδεσεις πανω στον ενυσχυτη η θα γινει μπουμ ? μηπως την συνδεουμε στον send-return ? και αν ο ενιχτητης του στουντια δεν εχει send - return ? μια μεση κεφαλη μαλλον μια φθηνη κεφαλη της ταξεως των 400-500 ευρω ποσο περιπου ζυγιζει ? ειναι για να την παιρνεις μαζι και να πηγαινεισ οπου παιζεις η θα βλαστημας απο το βαρος ? και σε αυτη την κατηγορια παιζει να βρεις καμια με καλο distortion ? οταν λεμe καλο εννουμε δυνατο- thrash- hi gain- πριονοκορδελα- full γκαζια ? η κεφαλη εχει το preamp επανω ? και τι αλλο ? εχει και το τελικο ? γενικα αν μπορειτε δωστε μια συνολικη εικονα ? απο τις ερωτησεις μου πιστευω να καταλαβατε τι γνωσεις μου λειπουν σχετικα με αυτο οποτε εξηγηστε μου οτι εσεις νομιζετε περισσοτερο. τα ρωταω ολα αυτα γιατι μου ειπαν οτι αν θελω να ησυχασω απο παραμορφωσεις και τα λοιπα καθως απεχθανομαι τα οποια τυπου πεταλακια πεταλιερες κτλ η λυση ειναι μια κεφαλη και τελος , ομως εχω μια πολυ γενικη εικονα του τι ειναι... παρακαλω ευπροσδεκτες οι οποιες απαντησεις ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι γνωρίζεις τι είναι ενισχυτής κιθάρας!  ;D

 

Η κεφαλή είναι ένας ενισχυτής κιθάρας απλά δεν έχει μεγάφωνο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου φοβαμαι πως τα εχεις μπερδεψει!!!

κεφαλη, ειναι αυτο το μαραφετι που βαζεις πανω το καλωδιο της κιθαρας και τις πιο πολλες φορες εχει πανω κατι στρογγυλα σαν κουμπακια που γυρνανε!

υπαρχει τις πιο πολλες φορες πανω σε ενα ξυλινο κουτι, μεσα στο οποιο υπαρχουν κατι στρογγυλα πραγματα που νομιζεις πως ειναι ηχεια, αλλα τελικα ειναι μεγαφωνα ;D

σε αυτη τη μορφη το συνανταμε πιο συχνα σε στουντιο και σε μεγαλα λαιβ!

για οικιακη χρυση συχνα παιρνουμε ενα μαραφετι που εχει αυτα ακριβως τα πραγματα, αλλα ειναι ενα ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΟ κομματι!

πιο συγκεκριμενα...

τα μονοκοματα μαραφετια, λεγοναι κομποζ και μοιαζουν ετσι

http://www.thomann.de/gr/combos_for_electric_guitars.html

τα κεφαλια μοιαζουν ετσι

http://www.thomann.de/gr/amplifier_heads_for_guitar.html

και για να βγαλουν ηχο πρεπει να τα συνδεσουμε πανω σε ενα τετοιο!

http://www.thomann.de/gr/misc_guitar_cabinets.html

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πιο συγκεκριμενα τωρα για τις αποριες σου!

σχεδον απιθανο να πας σε στουντιο και να μην εχει ενισχυτη!

αν εχει καμπινες θα εχει και κεφαλια λογικα!

αλλα παρ ολα αυτα, μπορεις να πηγαινεις και με την δικη σου!

ακομα και στους κομπο ενισχυτες πολλες φορες υπαρχει η δυνατοτητα να βαλεις δικια σου καμπινα και να παρακαμψεις το ηχειο που εχει απο την μανα του!

τελος, σε αυτα τα χρηματα υπαρχουν καποιες επιλογες σε λαμπατες καμπινες, αλλα δεν ειμαι ο πιο καταλληλος να σου πει για χαι γκειν καταστασεις!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γνωριζω τι ειναι ενισχυτης κιθαρας και ευχαριστω για την απαντηση ομως εχω κι αλλες απορειες . για να μην της ξαναγραφω οποιος μπορει ας μου δωσει μια πληρη εικονα παρακαλω...κυριως σχετικα με την συνδεσμολογια , το βαρος , και καποιες προτασεις αγορας. και αν ειναι μονο αυτο που μου περιεγραψε ο φιλος απο πανω τοτε αν χρησιμοποιω το ενισχιτη μου στο στουντιο ειναι το ιδιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bigalejandro σε ευχαριστω πολυ με κατατοπισες... αλλη μια ερωτηση. τα κεφαλια που λες εχουν και το τελικο σταδιο η μονο preamp ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δυο τελευταια πραγματακια!

για να πεις ''τελειωνω μια για παντα απο το ντιστορσιον και δεν χρειαζομαι ουτε πεταλια ουτε πεταλιερες'' φοβαμαι πως πρεπει να δωσεις αρκετα χρηματα!

οσον αφορα το βαρος τωρα,και εδω τα πραγματα δεν ειναι φιξ!

ας πουμε αυτη ειναι δεκα κιλα,αλλα δεν κανει με τιποτα για αυτο που θες!

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5h.htm

τωρα κοιτα στα λινκ που σου εδωσα και θα βρεις μαλλον οποια πληροφορια χρειαζεσαι!

 

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bigalejandro σε ευχαριστω πολυ με κατατοπισες... αλλη μια ερωτηση. τα κεφαλια που λες εχουν και το τελικο σταδιο η μονο preamp ?

τα πιο πολλα κεφαλια (για να μην πω ολα)που βλεπεις ειναι τελικοι ενισχυτες!

κοινως συνδεεις μια καμπινα πανω και εισαι ετοιμος!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον....

κεφαλη ειναι ενας ολοκληρωμενος ενισχυτης χωρις μεγαφωνο

ο ενισχυτης αποτελειται απο τον προενισχυτη και τον τελικο.

οι κεφαλες εχουν και τα δυο!! (βρισκεις και προενισχυτες χωρια απο τελικους αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)

αν συνδεσεις κατευθειαν την εξοδο της κεφαλης με το return μιας αλλης ναι φοβαμαι πως θα γινει μπουμ

μια μεση κεφαλη ζυγιζει περιπου 20 κιλα

βεβαια υπαρχουν κεφαλες που ζυγιζουν 5 κιλα και υπαρχουν και κεφαλες που ζυγιζουν 40 κιλα

μια κεφαλη γενικα εχει καλο ηχο (χαη γκευν)  κατα την γνωμη μου ειναι η ιμπανεζ toneblaster tbx 150

ευχομαι να σου ελυσα μερικες αποριες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω burluifo αν παρω μια κεφαλη μπορω να την συνδεσω σε οτι καμπινα θελω ? η πρεπει κατι να κοιταξω καποια requirements  πριν την παρω ? . και τελος δεν υπαρχει τροπος να συνδεσω την κεφαλη την δικη μου ας πουμε με το μεγαφωνο απο εναν combo marshall ας πουμε ? πωπω νομιζω οτι τα εχω καταλαβει... ειδατε μιλαω επιστημονικα κι εγω...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου