Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή set μαγνήτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα!  Έχω μια schecter atx-blackjack η οποια φοράει τους seymour duncan blackouts.

Ύστερα απο 8 χρόνια σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να αλλάξω τους μαγνήτες... ο λόγος είναι ότι κατά την γνώμη μου κυκλοφορούν πλεον στην αγορά σετ με μεγαλυτερο εύρος (ανταποκρίνονται καλύτερα σε πιο καθαρους - low gain ή vintage ήχους) και παράλληλα τα ίδια επίπεδα γκαζιού ευαισθησίας με τους active blackouts...

Θα ήθελα προτάσεις.....  Μ αρέσουν αρκετά οι fishman fluence του townsend γιατί 1) εγγύηση fishman 2) εύρος ήχων ( 2nd voice αλα single coil strat kai passive/active).... Καποιος φίλος πρότεινε τους JB -Jazz της seymour..

Θα ήθελα προτάσεις!!!! Επίσης αν γνωρίζει κάποιος γνώμη για τα 2 προαναφερθέντα set και τέλος ποσο θα στοιχήσει η διαδικασία αλλαγής από κάποιο τεχνικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή βρίσκομαι σε παρόμοια αναζήτηση για setάκι σε Les Paul, να σου πω 2-3 πράγματα που συνάντησα δοκιμάζοντας μαγνήτες.

 

Καταρχάς τα 2 σετ που μας αναφέρεις δεν έχουν σχέση μεταξύ τους ηχητικά. Το set του Townsend είναι εξωφρενικό ευέλικτο, παίζει πραγματικά τα πάντα, αλλά είναι πολύ ακριβό και δεν ξέρω αν χρειάζεσαι τόσες λειτουργίες. Το άλλο set παραείναι κλασικό, για κάποια πράγματα κάνει, για άλλα (drop tunings πχ), δεν κάνει.

 

Από την κιθάρα σου και το προηγούμενο set να υποθέσω ότι παίζεις metal;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω με τον απο πάνω ότι οι δύο λύσεις που έγραψες είναι πάρα πολύ διαφορετικές μεταξύ τους. Αρχικά θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτό

https://www.noiz.gr/index.php?topic=176142.0

 

που εξηγεί τι παίζει με τους μαγνητες για να έχεις μια ιδεα. Επίσης καλό είναι να σκεφτείς τι αναζητάς από τους νέους μαγνήτες, πχ:

- Κλασικό ήχο/vintage;

- Μοντέρνο ήχο;

- Ευελιξία;

 

Έχε όμως κατά νου ότι δύσκολα ένα σετ μαγνήτες μπορεί να σου δώσει τα πάντα.

 

Επίσης θα σου πρότεινα αν εχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις κάποιες κιθάρες με άλλους μαγνητες με τον δικό σου εξοπλισμο για να καταλάβεις τι παίζει όταν κρατας τα ίδια settings και αλλάζεις μονο την κιθάρα (άρα και τους μαγνητες).

 

Αν είναι να παίζεις μόνο μέταλ τότε οι μαγνήτες που έχεις είναι πολλοί καλοί, αν θες να παίξεις άλλα είδη αρχικά πειραματίσου με τον εξοπλισμό σου, απλά μην περιμένεις οι διπλοι μαγνήτες να σου δώσουν ήχο μονών.

 

Τώρα από μαγνήτες θα μιλήσω μόνο για seymour duncan που γνωρίζω καλά και μόνο για την bridge θέση:

- 59/Custom Hybrid ωραίος συνδυασμός δύο μαγνητών διάβασε περισσότερα στο site τους

- P-Rails ιδιαιτερος μαγνητης με μεγάλη ευεληξία

- Αlternative 8, με μπάρα alnico 8, που είναι λιγότερο γκαζωμένος από τους κεραμικούς και περισσότερο από τους alnico V

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ για την ανταπόκριση στο ερώτημα.... η κιθάρα μ με τους blackouts, το mahogany σε σωμα και μπρατσο και της ταστιέρα από ebony είναι στημένη απ' την μάνα της για metal αποκλειστικά (κατα τη γνωμη μου).....αυτό που είχα στο μυαλο μου είναι να επεκτείνω τις δυνατότητες τις κιθάρας και σε ποιο low gain είδη....προς θεου δεν περιμενω να παίξω blues και jazz απλά θα θελα μια αξιοπρεπή προσέγγιση που με τους blackouts ειναι ανύπαρκτη..... το 80% της ενασχόλησης μου είναι σε hard rock-metal, progressive.... για αυτό μέχρι στιγμής είχα ξεχωρήσει τους fluence του DT..... επίσης να αναφέρω ότι σκέφτομαι να μπω σε διαδικασία αλλαγής μαγνητών και όχι κιθάρας 1) γιατι αδυνατω οικονομικα να παρω μια κιθάρα ίδιου η καλυτερου επιπέδου δηλαδή ακριβότερη των 1000 που έχει αυτή και 2) γιατί θεωρώ οτι τα ξύλα της το graph tech nut, τα lock κλειδια και γενικα η ποιότητα της επιτρέπουν μια ''αναβάθμιση''

 

Ως προς το κοστος εγκατάστασης γνωρίζεται κάτι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ ωχ μην γραφεις αυτο το

 

"το mahogany σε σωμα και μπρατσο και της ταστιέρα από ebony είναι στημένη απ' την μάνα της για metal"

 

θα αρχισει καυγας για τα ξύλα!  ;D ;D ;D

 

Σοβαρα τωρά, θεωρώ ότι δεν πρέπει να αλλάξεις κιθάρα γιατί μπορεί να σου δώσει πολλά αυτή που έχεις, εκτός πια αν αλλάξεις εντελώς μουσικα προσανατολισμό όπου το συζητάμε να αλλάξεις σε κάποια strat, tele, hollow body κλπ.

 

Οπότε στη περίπτωση σου παίρνεις ένα πιο low output set μαγνητων, επιλέγεις να έχουν 4 καλώδια για να σπλιτάρουν και έτσι δεν χρειάζεται να δώσεις ένα κάρο λεφτά για τους fishman που έχουν 300 ευρω.

 

Να διευκρινίσω, ότι δεν έχω παίξει με τους fishman οπότε αρκούμαι να πω "πολλα λεφτά για μαγνήτες, δεν θα τα έδινα"

 

Το κοστος εγκατάστασης είναι περίπου 30-50 ευρώ.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ουσιαστικά έχεις 2-3 επιλογές, σε ένα γενικό πλαίσιο πάντα.

 

Είτε παίρνεις τους Fishman, που θα σου κοστίσουν συνολικά ένα 350άρι μαζί με την εγκατάσταση και αν μετά δε σου κάνουν τρέχεις και δε φτάνεις, γιατί ως γνωστόν η Ελληνική αγορά χαμπαριάζει από νέο gear 2-3 χρόνια αφού έχει βγει.

 

Είτε παίρνεις ένα set με λιγότερο output, passive και κάνεις τη δουλειά σου με λιγότερο ρίσκο, μικρότερη επένδυση, κάτι σαν 59/Jazz για neck και Custom/Custom 5 για γέφυρα. (Αυτό το set πήρα εγώ για τη Les Paul μου, θα το βάλω μέσα στη βδομάδα)

 

Είτε πας σε μία πιο περιπετειώδη λύση τύπου Bare Knuckle, με αντίστοιχο κόστος με τους Fishman, αλλά πιο παραδοσιακός ήχος, λιγότερες επιλογές βέβαια και εννοείται το αντίστοιχο mojo. ;D

 

Επιγραμματικά:

Fishman Fluence Transcedence: Ποιοτικότατο set, πολύ ακριβό, πολυμορφικό, αλλά και σχετικά άγνωστο σε περίπτωση που δε σου κάνει.

 

Seymour Duncan/Dimarzio: Παραδοσιακές εταιρίες, πιο σίγουρες επιλογές, τους αλλάζεις εύκολα στην Ελληνική αγορά.

 

Bare Knuckle: Επιπέδου Fishman -τουλάχιστον- , πιο μεγάλο όνομα, ψιλοσίγουρη λύση, κορυφαία ποιότητα, αλλά και το αντίστοιχο κόστος.

 

Εγώ στη θέση σου θα έκανα αυτό που λέει ο Μίλτος. Δοκίμασε κιθάρες στο rig σου με τους μαγνήτες που ψάχνεις. Αν δε γίνεται αυτό ψιλοπάς στα τυφλά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω λίγα για να μην σε μπερδεψω  με τους προλαλίσαντες...

Πείρα 30 ετων σε μαγνήτες...

Dimarzio Duncan πλεον ειναι χαλια μαγνητες

Καμμια σχεση με τα προιόντα που εβγαζαν πριν το 90

Οι μαγνήτες αυτοι που φοράς ειναι μακραν οτι χειροτερο εχω παιξει.....προσωπικη μου άποψη

Γνώμη μου να βαλεις κατι ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΠΡΙΝ...

Ότι σου πρότειναν ή σκέφτηκες να πάρεις απλα θα αγοράσεις γουρουνακι στο σακί κι αν δεν σου κάνουν στο αυτακι τι γινεται??? Φτου κι απ την αρχη??

Και στην τελική γιατι να μην ακουσεις την κιθαρα σου με τρια διαφορετικα σετακια να δεις ποιο σου κάνει τελικά???

ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ να πας εδω και να βαλεις(αφου δοκιμάσεις) μαγνήτες αν ακους ΗΧΟ με τα αυτιά και όχι με τα μάτια...

http://www.gaspickups.gr/buckers

 

Υ.Γ Τοποθέτηση τσαμπέ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διαφωνώ με όλα τα παραπάνω εκτός των GAS pickups, είναι όντως πολύ ποιοτικοί. Δεν ξέρω όμως αν κάνουν για πιο modern παιξίματα, δε μας είπε και ο φίλος τι μουσική παίζει.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα πιστεύω ότι δεν πρέπει να είμαστε αφοριστικοί με εταιρείες που ειναι χρόνια στο χώρο, δηλαδή ξαφνικά η Seymour θα έριξε την ποιότητα της;

 

Το λέω γιατί είναι η εταιρεία που έχω ψάξει πάρα πολύ.

 

Ωστόσο θεωρώ ότι πρέπει πρώτα να ψαχτεις με τα εφε που χρησιμοποιείς, να μειώσεις παραμόρφωση, να πειράξεις το EQ εκεί μπορεί να βρεις διάφορους ήχους.

 

Επίσης όπως σου πρότεινα προσπάθησε να δοκιμάσεις άλλες κιθάρες με τον εξοπλισμό σου για να καταλάβεις τι θες (low/high output μαγνητες, ceramic/alnico κλπ)

 

Τρία σχόλια:

- Το ότι είναι κατι ακριβό δεν σημαίνει ότι σου ταιριάζει (βλ fishman)

- Eπικοινώνησε με αυτόν που φτιάχνει τους gas pickups γιατί θα σε βοηθήσει να διαλέξεις (αρκεί να ξέρεις τι θέλεις)

- Υπάρχουν πολλά πράγματα που παίζουν ρόλο στον ήχο της κιθάρας: ενισχυτής, εφε, καλώδια, μεγάφωνα, ξύλα και φυσικά οι μαγνήτες. Κλασικό παράδειγμα είναι ότι ο μονός μαγνήτης εχει διαφορετικό ήχο από τον διπλό, οπότε όταν ξέρεις τι περίπου θες η τελική διαφορά στον ήχο είναι 5-10%, παράδειγμα: εστω ότι θες έναν high output μαγνητη για μεταλ σε κανονικό κούρδισμα, εκεί πας σε Emg, Blackouts, dimebucker Κλπ, η διαφορά όμως που θα παρατηρήσεις μεταξύ τους δεν ειναι τόσο μεγάλη θεωρώ ότι περισσότερο είναι στο μυαλό μας.

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με όλα τα παραπάνω εκτός των GAS pickups, είναι όντως πολύ ποιοτικοί. Δεν ξέρω όμως αν κάνουν για πιο modern παιξίματα, δε μας είπε και ο φίλος τι μουσική παίζει.

το 80% της ενασχόλησης μου είναι σε hard rock-metal, progressive....

Γενικα πιστεύω ότι δεν πρέπει να είμαστε αφοριστικοί με εταιρείες που ειναι χρόνια στο χώρο, δηλαδή ξαφνικά η Seymour θα έριξε την ποιότητα της;

 

Το λέω γιατί είναι η εταιρεία που έχω ψάξει πάρα πολύ.

 

 

Γι αυτο εγω σε περιμένω οποτε θελεις να φερεις την κιθαρα σου με τον JB σου ή όποιον αλλον έχεις Dimarzio ή Duncan και θελεις να ακουσεις τον παλιο JB ...Super Distortion...Double whammy για να σου λυθει η απορία για το τοτε και το τωρα....Κινεζικες μπάρες μαγνητισμενες μετα το χυτηριο....Κινεζικο σύρμα κι αλλα που δεν χρειαζεται να τα ξερετε ολοι που αγοραζετε Brand names και ηχο με τα ματια...

 

 

Εσυ φιλε κρατα αυτο που σου ειπα εγω και συμφωνησαν κι οι προλαλισαντες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου