Προς το περιεχόμενο

fender vs gibson



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έπαιξα 1 ημίχρονο,2o τελικό με κάλυψη και handicap με 1ο σκόρερ τον Leo. (όχι τον Messi ρε,τον Fender... ;D)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αν μπούμε σε διαδικασία να συγκρίνουμε τις 2 εταιρίες σε κάθε price range ως προς την ποιότητα κατασκευής θα καταλήξουμε σε συμπεράσματα που πάλι θα απογοητευτούν τους gibsonαδες

Διαφωνώ κάθετα με αυτό.

Πάρτο καλύτερα ανά price range (σε κάποιες τιμές οι Gibson είναι μίλια καλύτερες κατά την γνώμη μου, από τις "φθηνές" faded, και τις "ακριβές" Standard - δεν συμπεριλαμβάνω χαρτοπολτούς και ψημένα maple γιατί δεν τα έχω ακούσει).

Είμαι Gibson-ας τι να κάνουμε! :D

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαφές ότι, οι 12 ψήφοι από τους 19 που έχει μέχρι τώρα η γύφτσον, είναι από τους 6 λογαριασμούς που έκαναν, αμφότεροι, marathon & fusiongtr ;D

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θεωρώ άξιο κοινωνιολογικής μελέτης, είναι η μεγάλη προθυμία (31 μέχρι στιγμής) του κόσμου να ψηφίσει ανά πάσα στιγμή, αυτό που έχει στο μυαλό του, σε μια ψηφοφορία που το αντικείμενο της, αν όχι ανύπαρκτο, είναι τουλάχιστον ασαφές.

 

Αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει ψήγμα λογικής στο ερώτημα "Ποια είναι η πιο κερδοφόρα εταιρεία;" θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι οι 31 (μέχρι στιγμής) που ψήφισαν κοίταξαν τους ισολογισμούς Fender & Gibson και απεφάνθησαν ότι γνωρίζουν ότι αυτή που ψήφισαν είναι η πιο κερδοφόρα εταιρεία;

Και γιατί είναι μοιρασμένοι; Χρησιμοποιούν άλλη μέθοδο ανάλυσης κερδοφορίας; Κυκλοφορούν διαφορετικοί ισολογισμοι;

 

Κάτι άλλο που θα μπορούσε να ρωτάει είναι "Χωρίς να γνωρίζετε, ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο κερδοφόρα εταιρεία;". Θα έπρεπε τότε ο ερωτών, με τη λήξη της ψηφοφορίας και με στοιχεία, να μας αποκαλύψει ποιός είναι.

 

Αυτό που ψήφισαν όμως (αν όχι όλοι, η συντριπτική πλειοψηφία) είναι περί "γεμιστών".

Εγώ ψηφίζω όχι στον κιμά που εκπροσωπεί τα κεφαλαιοκρατικά συμφέροντα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ κάθετα με αυτό.

Πάρτο καλύτερα ανά price range (σε κάποιες τιμές οι Gibson είναι μίλια καλύτερες κατά την γνώμη μου, από τις "φθηνές" faded, και τις "ακριβές" Standard - δεν συμπεριλαμβάνω χαρτοπολτούς και ψημένα maple γιατί δεν τα έχω ακούσει).

Είμαι Gibson-ας τι να κάνουμε! :D

 

 

Λοιπόν επειδή μου αρεσεις , που το παλεύεις μπαρ στο fender buying guide του sf στην πρώτη σελίδα και σε κάθε fender που προτείνει , αντιπαρεβαλε μια αντίστοιχης οικονομικής και ποιοτικής αξίας Gibby .

 

Με εψηνε η ιδέα απο την αρχή να το γυρίσουμε το θέμα αλλα ντρεπομουν να το παραδεχτω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θεωρώ άξιο κοινωνιολογικής μελέτης, είναι η μεγάλη προθυμία (31 μέχρι στιγμής) του κόσμου να ψηφίσει ανά πάσα στιγμή, αυτό που έχει στο μυαλό του, σε μια ψηφοφορία που το αντικείμενο της, αν όχι ανύπαρκτο, είναι τουλάχιστον ασαφές.

 

Αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει ψήγμα λογικής στο ερώτημα "Ποια είναι η πιο κερδοφόρα εταιρεία;" θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι οι 31 (μέχρι στιγμής) που ψήφισαν κοίταξαν τους ισολογισμούς Fender & Gibson και απεφάνθησαν ότι γνωρίζουν ότι αυτή που ψήφισαν είναι η πιο κερδοφόρα εταιρεία;

Και γιατί είναι μοιρασμένοι; Χρησιμοποιούν άλλη μέθοδο ανάλυσης κερδοφορίας; Κυκλοφορούν διαφορετικοί ισολογισμοι;

 

Με πρόλαβες. Εδώ ταιριάζει το "Τι δεν καταλαβαίνεις;" Απ' την άλλη απορώ (με την καρδιά μου  ;D) με το σκεπτικό του φίλτατου και σόλο ελλιπούς Άρη για την ουσία της ψηφοφορίας. Θα ανοίξω ψηφοφορία για το ερώτημα "Τι είναι πιο μπλέ, το μπλέ ή το κόκκινο;"  ;)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θεωρώ άξιο κοινωνιολογικής μελέτης, είναι η μεγάλη προθυμία (31 μέχρι στιγμής) του κόσμου να ψηφίσει ανά πάσα στιγμή, αυτό που έχει στο μυαλό του, σε μια ψηφοφορία που το αντικείμενο της, αν όχι ανύπαρκτο, είναι τουλάχιστον ασαφές.

 

Αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει ψήγμα λογικής στο ερώτημα "Ποια είναι η πιο κερδοφόρα εταιρεία;" θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι οι 31 (μέχρι στιγμής) που ψήφισαν κοίταξαν τους ισολογισμούς Fender & Gibson και απεφάνθησαν ότι γνωρίζουν ότι αυτή που ψήφισαν είναι η πιο κερδοφόρα εταιρεία;

Και γιατί είναι μοιρασμένοι; Χρησιμοποιούν άλλη μέθοδο ανάλυσης κερδοφορίας; Κυκλοφορούν διαφορετικοί ισολογισμοι;

 

Κάτι άλλο που θα μπορούσε να ρωτάει είναι "Χωρίς να γνωρίζετε, ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο κερδοφόρα εταιρεία;". Θα έπρεπε τότε ο ερωτών, με τη λήξη της ψηφοφορίας και με στοιχεία, να μας αποκαλύψει ποιός είναι.

 

Αυτό που ψήφισαν όμως (αν όχι όλοι, η συντριπτική πλειοψηφία) είναι περί "γεμιστών".

Εγώ ψηφίζω όχι στον κιμά που εκπροσωπεί τα κεφαλαιοκρατικά συμφέροντα.

 

Καλά σοβαρά μιλάς; Δεν έμαθες ότι στην Corona έχουν κλάσει μπετούγιες με το poll που έσκασε στην πιάτσα;

Οι τιμές των Jazzmaster (όπου ως γνωστόν παίζεται το πολύ χοντρό παιχνίδι των δισ. δολλαρίων) είναι από προχτές -25%. Μεξικάνες Tele πουλιούνται μόνο και μόνο για να μη μείνουν στα χέρια των ιδιοκτητών τους, μαδέρια άνευ αντικρύσματος. Οι τελευταίοι Twin Reverb της ελληνικής υπαίθρου σπρώχνονται από γκρεμούς νύχτα - τέσσερα τουλάχιστον πανομοιότυπα περιστατικά χθες βράδυ.

 

Σε είχα για ενημερωμένο νεαρό.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δικιά μου αίσθηση ήταν ότι η 7ender είχε μεγαλύτερο κύκλο εργασιών. Τα στοιχεία που έδωσε ο SF το επιβεβαίωσαν! Εξάλλου είπα ότι είχα διαίσθηση και μόνο...

 

Επίσης, δεν μπορώ να πω ποια θεωρώ καλύτερη κιθάρα ( έχοντας παίξει με Tele , Strat και Les Paul...). Είναι πολύ διαφορετικές με τα καλά και τα άσχημά τους η καθεμία... Μελλοντικά υποψιάζομαι ήδη ότι θα κολλήσω με 335 αλλά περί ορέξεως...

 

Αυτό όμως που μπορώ να πω με βεβαιότητα για τα 2 standard μοντέλα των δύο εταιριώνε, American Standard Stratocaster από την μία γύρω στο χιλιάρικο και USA Les Paul Standard από την άλλη γύρω στα 2 χιλιάρικα, είναι ότι.....

 

τουρου του τούν .... (σάλπιγγες κλπ κλπ)

 

Η Les Paul είναι μακράν καλύτερη κατασκευαστικά και σαφώς πιο τίμιο όργανο... Στην Strat έχω κάνει αρκετές after market βελτιώσεις για να παίξει και να σκουστεί (τηρουμένων των δυνατοτήτων της) όπως θέλω...

 

Αντίθετα η Les Paul είναι στημένη και παίζει εξαιρετικά από το πρώτο δευτερόλεπτο... Και όταν λέω στημένη ΔΕΝ εννοώ set up, αν είναι δυνατόν δηλαδή...  ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε μια roadworn και λιγοτερα λεφτα κανει απο την std και τρωει την LP για πρωινο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου