Προς το περιεχόμενο

Προβλημα στη διατηρηση κουρδισματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, που λετε, φιλοι noizαδες, κουρδιζω την ακουστικη, βαραω δυο-τρια ακορντα κ ξαφνικα χανεται το συμπαν... Κουρδιζω σε στανταρ κουρδισμα κ χρησιμοποιω 11αρες (απ το τελευταιο setup στον jimmy πριν 2,5 χρονια...)

 

Κοιταξα το μπρατσο, ευθειο μου φαινεται. Καμια προταση? Λυπαμαι να δωσω λεφτα για setup  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε σεταρε την μονος σου.  ;D

Ο φιλτατος συναδελφος εχει ενα πολυ ωραιο αρθρο που βοηθαει.

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

Βεβαιωσου οτι περνας σωστα τις χορδες.

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ (το δεξιό κλειδί)

 

http://s1175.photobucket.com/albums/r621/kbasilis/?action=view&current=Picture13.jpg

 

http://s1175.photobucket.com/albums/r621/kbasilis/?action=view&current=0113.jpg

 

για να μην έχεις θέμα από το "δέσιμο" στα κλειδιά αν έχεις θέμα από εκεί και αν το κάνεις να το κάνεις όπως φαίνεται,το κομάτι που θα περάσει από κάτω μην είναι κοντά στην τρύπα ώστε να ακουμπάει καλά στο κλειδί και να μπλοκάρει

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μονος μου θα τη σεταρω  :D

Οκ το αρθρο δεν το χα δει (αν κ ειχα κοιταξει γενικα τα αρθρα...  ???) κ λεει πολλα π ακουγονται χρησιμα κ δεν τα χα σκεφτει/ακουσει. Αλλα δεν εκανα τιποτα διαφορετικο σε σχεση με αυτο π κανω 4 χρονια που την εχω... Κ δεν ειχα ποτε προβλημα με κουρδισμα. Σκεφτομουν μην εχω κλειδοθεματα..

 

kvasilis το ιδιο με αυτο π λεει το αρθρο για κιθαρες με κεφαλι τυπου γιβσον δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μονος μου θα τη σεταρω  :D

Οκ το αρθρο δεν το χα δει (αν κ ειχα κοιταξει γενικα τα αρθρα...  ???) κ λεει πολλα π ακουγονται χρησιμα κ δεν τα χα σκεφτει/ακουσει. Αλλα δεν εκανα τιποτα διαφορετικο σε σχεση με αυτο π κανω 4 χρονια που την εχω... Κ δεν ειχα ποτε προβλημα με κουρδισμα. Σκεφτομουν μην εχω κλειδοθεματα..

 

kvasilis το ιδιο με αυτο π λεει το αρθρο για κιθαρες με κεφαλι τυπου γιβσον δεν ειναι?

 

Δεν ξέρω φίλε μου δεν έτυχε να το δω,η ίδια λογική υπαρχει στις κλασσικές.

Δηλαδή να περάσεις την χορδή από κάτω και όταν σφίγγεις με το κλειδί τότε πατάει το κομάτι που είναι από κάτω και το "κλειδώνει"  :)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 99% των προβληματων "κουρδισματος" οφειλεται στο NUT.Παρα πολυ σπανια φταινε τα κλειδια (με την προϋποθεση βεβαια οτι οι χορδες ειναι σωστα περασμενες) 

 

Βεβαιωσου οτι ειναι σωστα κομμενο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 99% των προβληματων "κουρδισματος" οφειλεται στο NUT.Παρα πολυ σπανια φταινε τα κλειδια (με την προϋποθεση βεβαια οτι οι χορδες ειναι σωστα περασμενες) 

 

Βεβαιωσου οτι ειναι σωστα κομμενο.

 

+1

 

Στην κλασσική που έχω αν και είναι καλά κομένο το πέρασα και λίγο με μολυβάκι καλού κακού

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nut νμζ το χε περιποιηθει κ ο Τζιμης (το περασα κ με μολυβι). Δεν ειχα την ευκαιρια μεχρι στιγμης, σημερα θα παρω ενα σετακι χορδες κ μες τη βδομαδα θα την περιποιηθω.

Θενξ ρε μαγκες για τις συμβουλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nut νμζ το χε περιποιηθει κ ο Τζιμης (το περασα κ με μολυβι). Δεν ειχα την ευκαιρια μεχρι στιγμης, σημερα θα παρω ενα σετακι χορδες κ μες τη βδομαδα θα την περιποιηθω.

Θενξ ρε μαγκες για τις συμβουλες

 

no problεμο  8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου