Προς το περιεχόμενο

FENDER vs G&L guitars ποια η γνώμη σας ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θενξ για τις απαντησεις φιλοι μου !!  

Το ποστ το εβαλα περισσοτερο απο περιεργεια για να ακουσω γνωμες γιατι ειμαι Φεντεροπληκτος ως γνωστον αλλα....μετα απο μια μετωπικη με αρχικα φωτος συμφορουμιτη ( ονοματα δε λεμε...χαχαχαχαχα) και μετα απο ενα τεστ ντραηβ ειδα οτι υπαρχει σοβαρο "θεμα" με τις κιθαρες αυτες !! που απο αγνοια μου θεωρουσα οχι τοσο καλα οργανα.

Να σας πω την αμαρτια μου μια  Legacy θα ηθελα να την παρω αλλα με κραταει το θεμα γαμου...

 

 

εντιτ....αυτο το φετιχ ειναι το ατιμο !!! ειναι ενα θεμα και αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα πολλες και απο τις δυο.

 

Οι G&L (τα χρονια τα παλια) ηταν καλυτερα κατασκευασμενες απο τις Fender (τωρα πια και η Fender βγαζει τελεια κατασκευασμενες κιθαρες) αλλα

τελικα αν και τις ειχα αγορασει σε εξευτελιστικη τιμη (δυστυχως ΟΛΕΣ οι G&L μεταχειρισμενες χανουν το 60% της αξιας τους) τις εδωσα γιατι απλα...ΔΕΝ ηταν Fender... ;D

 

Τα κυρια προβληματα τους (για εμενα):

 

-πολυ λεπτα και αβολα μπρατσα

-ψυχροι & κλινικοι μαγνητες

- μηδενικο vibe (oπως και ολες οι...βελτιωμενες κοπιες Fender και ας χτυπιουνται κατω οι...μπουτικαδες  ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ούτε τη μία ούτε την άλλη (πλέον) αλλά παρά το γεγονός της εξαιρετικής κατασκευής των G&L, δεν μπόρεσα ποτέ να παραβλέψω το απαίσιο λογότυπο G&L που μου θυμίζει... jack & danny, τις άσχημες γέφυρες των strat τους και φυσικά τα απαράδεκτα headstock για τα οποία αν ο παππούς έπαιρνε το copyright για τα headstock των g&l, πιστεύω ότι δεν θα υπήρχε σήμερα θέμα συζήτησης.

 

εξάλου υπάρχουν partscasters πολύ ανώτερες και από τις δύο τουλάχιστον στα "μεσαία" μοντέλα τους! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η μεταπωλητική αξία των G&L είναι χαμηλή.Αυτό είναι και καλό και κακό.Κακό γιατί αν θες να τη πουλήσεις θα χάσεις πολλά χρήματα αλλά καλό γιατί αν την αγοράσεις θα την πάρεις φτηνά και αν είναι καλή θα πάρεις όργανο που θα φυσάει στη μισή τιμή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα πολλες και απο τις δυο.

 

Οι G&L (τα χρονια τα παλια) ηταν καλυτερα κατασκευασμενες απο τις Fender (τωρα πια και η Fender βγαζει τελεια κατασκευασμενες κιθαρες) αλλα

τελικα αν και τις ειχα αγορασει σε εξευτελιστικη τιμη (δυστυχως ΟΛΕΣ οι G&L μεταχειρισμενες χανουν το 60% της αξιας τους) τις εδωσα γιατι απλα...ΔΕΝ ηταν Fender... ;D

 

 

Εκει ακριβως με φοβαμαι και εμενα ....οτι πιθανοτατα σε καποιο χρονικο διαστημα που συνηθως ειναι κατω του χρονου χεχεχε...θα θελω να λεει και να ειναι Fender...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όραμα του Leo Fender ήταν να φτιάξει την πρώτη amplified κιθάρα η οποία θα είναι προσιτή σε όλους και θα είναι πανεύκολο το mass production. Αυτό δεν είναι το real thing? ή οι πανάκριβες μπουτικ κιθάρες ή εγώ μπερδεύομαι?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

]

Εκει ακριβως με φοβαμαι και εμενα ....οτι πιθανοτατα σε καποιο χρονικο διαστημα που συνηθως ειναι κατω του χρονου χεχεχε...θα θελω να λεει και να ειναι Fender...

 

Αυτο ακριβως ειναι ο ορισμος: ΑΓΟΡΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ!!!!!!!!!

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: διαλεξε και παιξε με κλειστα ματια αρα δεν θα σε νοιαζει τι γραφει

και ποσο εχει  ;)

ΠΡΩΤΑ Ο ΗΧΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι fender, gibson εαν δεις πως βγαινουν κατα χιλιαδες, (υπαρχουν ολα στο youtube πλεον....) ειναι οργανα τυπου ΙΚΕΑ!

ΟΛΟΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ μενα στην Ελλαδα εχουν μια fender η gibson που 'σκοτωνει' !!!!!

ΦΥΣΙΚΑ εχουν και την πανακριβη σειρα masterbuilt αλλα και παλι δεν παιζουν οσο αξιζουν.....

Αρα, αν σε ενδιαφερει η ποιοτητα στο αυτι, παρε κατι απο τους δεκαδες (αναλογα με το τι θες εσυ) κατασκευαστες που τουλαχιστον κατι "εδωσαν" για να τους μαθει ο κοσμος

 

 

[++++10000]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου