Προς το περιεχόμενο

FENDER vs G&L guitars ποια η γνώμη σας ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καιρό τώρα με προβληματίζει η συγκεκριμένη ερώτηση .

Δεδομένου οτι ο Leo & o George μετά την πώληση της Fender έφτιαξαν αυτήν την εταιρία και δεδομένης της γνώσης και εμπειρίας και ονόματος βέβαια , θεωρείτε οτι σε παρόμοια μοντέλα η G&L φτιάχνει καλύτερες κιθάρες απο την Fender ??

 

Απο τα φορά του εξωτερικού βλέπω οτι υπάρχει ξεκάθαρη τάση υπέρ της g&l !

Δυστυχώς δεν εχω δοκιμάσει καμία αλλα είναι στα άμεσα σχέδια ....

 

Μοιραστείτε εμπειρίες σας παρακαλώ !!!!

 

Ενα ωραίο βιδεο με σύγκριση Tele

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μία g&l legacy όπως επίσης και μία fender hot rod 57, και έχω παίξει κανα δύο ακόμα g&l όπως και αρκετές fender. πιστεύω οι δύο συγκεκριμένες που έχω είναι εφάμιλλης ποιότητας (και εφάμιλλης τιμής)....διαφέρουν αρκετά στην αίσθηση με την fender να βρίσκεται πιό κοντά σε αυτό που έχω στο μυαλό μου ως "classic strat" (λογικότατο), ωστόσο τη g&l τη νιώθω πιο στιβαρή στα χέρια μου....και οι δύο είναι πολύ πολύ καλές κιθάρες...θέμα γούστου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι fender, gibson εαν δεις πως βγαινουν κατα χιλιαδες, (υπαρχουν ολα στο youtube πλεον....) ειναι οργανα τυπου ΙΚΕΑ!

ΟΛΟΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ μενα στην Ελλαδα εχουν μια fender η gibson που 'σκοτωνει' !!!!!

ΦΥΣΙΚΑ εχουν και την πανακριβη σειρα masterbuilt αλλα και παλι δεν παιζουν οσο αξιζουν.....

Αρα, αν σε ενδιαφερει η ποιοτητα στο αυτι, παρε κατι απο τους δεκαδες (αναλογα με το τι θες εσυ) κατασκευαστες που τουλαχιστον κατι "εδωσαν" για να τους μαθει ο κοσμος

 

 

ΠΡΩΤΑ Ο ΗΧΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι fender, gibson εαν δεις πως βγαινουν κατα χιλιαδες, (υπαρχουν ολα στο youtube πλεον....) ειναι οργανα τυπου ΙΚΕΑ!

ΟΛΟΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ μενα στην Ελλαδα εχουν μια fender η gibson που 'σκοτωνει' !!!!!

ΦΥΣΙΚΑ εχουν και την πανακριβη σειρα masterbuilt αλλα και παλι δεν παιζουν οσο αξιζουν.....

Αρα, αν σε ενδιαφερει η ποιοτητα στο αυτι, παρε κατι απο τους δεκαδες (αναλογα με το τι θες εσυ) κατασκευαστες που τουλαχιστον κατι "εδωσαν" για να τους μαθει ο κοσμος

Εσύ τι έχεις? Βenedetto?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν διαφορετική αίσθηση στο χέρι σίγουρα,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η μία είναι πιό καλή απο την άλλη.Απο ποιότητα κατασκευής πιστέυω πώς η G&l είναι πιό μπροστά.Η δική μου G&L ASAT SPECIAL μου αρέσει πιό πολύ απο την Telecaster std πάντως.Μιλάμε πάντα για USA όργανα.Με tribute δεν έχω παίξει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ίδιο πιστεύω κι εγώ η δκή μου G&L Asat Special Deluxe semi είναι απίστευτο όργανο.

Η πρώτη ματιά με τρέλανε και κάθε φορά που την παίζω την καψουρεύομαι περισσότερο.

 

Αν δωσω την DLX STRAT Θα πάρω την Comanche που την δοκίμασα κι έμεινα βλάκας ή αυτή που την έχω ερωτευτεί.

http://www.ebay.co.uk/itm/G-L-LEO-FENDER-ORIGINAL-GUITAR-VERY-RARE-May-1987-COLLECTIBLE-Fender-trem-/140864599361?pt=Guitar&hash=item20cc2f3541

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παλιές G&L είναι πολύ καλές κιθάρες με πολύ ωραίο ήχο .

Οι σύγχρονες fender με ανάλογη τιμή των G&L ( αλλά και πολλές φθηνότερες ) είναι κι αυτές πολύ καλές κιθάρες , χωρίς τα γνωστά προβλήματα αξιοπιστίας του παρελθόντος.

 

Πέρα απο το προσωπικό γούστα και τη γνώμη του καθενός , κάτι που θα πρέπει να λογαριάσεις σοβαρά ( γιατί καιρός φέρνει τα λάχανα καιρός τα παραπούλια ) είναι ότι η μεγάλη διαφορά μεταξύ τους έγκειται στο γεγονός ότι η μεταπωλητική αξία των G&L είναι απλά πενιχρή ........

τουτέστιν αν για κάποιο λόγο θελήσεις να δώσεις ένα όργανο που πήρες με ενάμιση χιλιάρικο , αν βρείς κάποιον να δώσει τα μισά ( ιδιαίτερα εν μέσω κρίσης ) θα είσαι ο Γκαστόνε  ;D

 

Αν πάλι την βρείς την βρείς φτηνά την G&L που σου γιάλυσε ...........

δοκίμασέ την και voila

Οσες πάντως δοκίμασα εγώ , είσαν όλες ωραία όργανα ( όχι τα tribute )  ;)

 

good luck

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μπροστα σου 10 φεντερ και 10 g&l...

Οι πιθανοτητες να πετυχεις ψοφιο οργανο απο την g&l,ειναι λιγοτερες... ;)

 

ΟΜΩΣ ΑΝ βρεις καλη φεντερ εχεις το real thing.. :)

 

Βρισκω τις g&l ενισχυμενες στις μεσαιες συχνοτητες ως εκ τουτου κοβουν καλα στη μιξη της μπαντας,μιας ηχογραφησης.(Δεν ξερω αν  εχει μιλησει κανεις για το ρολο του ενισχυτη σ αυτο το φορουμ.. :P)

Ειναι πιο στιβαρες αλλα αυτο ενεχει τον κινδυνο να σου φανει το μανικι μπετατζέ(για χουφτα μπετατζη... :D).Μιλαω για τις rosewood.

H comanche που επαιξα ηταν βουτυρο.

 

Οικονομολογικως ομιλωντας,σε μια g&l παιρνεις αυτο που πληρωνεις,σε μια φεντερ θελει ψαξιμο για να το παρεις αλλα αν το παρεις... ;)

 

Φετιχιστικως..Αυτο το headstock της g&l παντα μου καθοταν στο λαιμο... :-\

 

Διλημματα...

Ξερω  οτι δε σε βοηθησα  8) γι αυτο..

Μην παρεις τιποτα χωρις δοκιμη. ;)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φετιχιστικως..Αυτο το headstock της g&l παντα μου καθοταν στο λαιμο... :-\

Ακριβώς. Αυτό και μόνο breaks the deal for me!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου