Προς το περιεχόμενο

Perseverance - Απόψεις σε ηχογράφηση


Xpl0ReRChR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

 

θα ήθελα τη γνώμη και τις ιδέες σας σχετικά με αυτό το κομμάτι, το οποίο ολοκλήρωσα τον περασμένο Φεβρουάριο.

Το ηχογράφησα και έκανα τη μίξη στο Cubase 5, η κιθάρα χρησιμοποιεί Guitar Rig 4, και τα ντραμς Addictive Drums. Tο μπάσο είναι midi γιατί μέχρι πρόσφατα δεν είχα μπάσο μαζί μου εδώ που σπουδάζω.

 

Link: http://soundcloud.com/xpl0rerchr/perseverance2-0

 

Σας ευχαριστώ!

 

ΥΓ: Το προηγούμενο κομμάτι που ανέβασα στο noiz ήταν αυτό: http://www.noiz.gr/index.php?topic=194722.0

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άρεσε πολύ το κομμάτι!

Είχε πολύ δυνατά riff, αλλά πολύ περισσότερο με άρεσαν τα solo και οι μελωδίες που είχες. Επίσης ο ήχος της solo κιθάρας με άρεσε ιδιαίτερα. Τέλος ήταν πολύ εύστοχη η σκέψη σου για τo break με τα καθαρά.

Και πάλι μπράβο!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραίες κιθάρες και προφανώς το έχεις το θέμα με το όργανο. Λαθάκια στη μίξη ακούω, όχι πολλά όμως κυρίως σε θέματα ισοροπίας εντάσεων. Το μπάσο δεν το ακούω αλλά μπορεί να φταίνε και τα άθλια ηχεία του υπολογιστή στη δουλειά μου. Επίσης θα σου έδινε πολύ στο κομμάτι αν δυνάμωνες λίγο τα τύμπανα τα οποία για addictive είναι πολύ καλά. Εγώ μετά τα addictive πέρασα στα steven slate και βρήκα την υγειά μου..Γενικά πολύ καλά, μπράβο!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω ότι άκουσα και τις προηγούμενες συνθέσεις σου και είσαι ιδιαιτέρως ταλαντούχος....keep rocking και στέλνε μας πράγματα να ακούμε!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τα καλά σας λόγια και τα σχόλιά σας! :)

Ο καλός ήχος και η σωστή μίξη είναι απ'τα κύρια πράγματα που με απασχολούν σε μια ηχογράφηση, όπως και η ακρίβεια στο παίξιμο.

 

Φίλε degdekis,

η αλήθεια είναι ότι στο συγκεκριμένο κομμάτι έδωσα λιγότερη έμφαση στο τι παίζει το μπάσο, το οποίο ήθελα απλώς να γεμίζει τον ήχο κυρίως. Δεν κάνει ιδιαίτερα γεμίσματα και ίσως αυτό το κάνει λιγότερο διακριτό στο σύνολο του ήχου.

Τα Addictive Drums είναι το αγαπημένο μου VST για τύμπανα, έχοντας επίσης δοκιμάσει eZDrummer και Superior Drummer. Θα δοκιμάσω τα Steven Slate που λες, πρώτη φορά τα ακούω, ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία σόλο, πολύ ωραία σόλο, όχι μόνο σ'αυτό το κομμάτι αλλά και στο άλλο στο youtube. Well done.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ακούω πια το είδος αλλά το καρα-έχεις. Φοβερός ήχος. Τα addictive και το μπάσο που είναι midi δεν θα το καταλάβαινα αν δεν το ήξερα. Πολύ καλά παιξίματα στις κιθάρες, ωραίος ο ήχος με τα φίλτρα στα αρπίσματα. Και η σύνθεση, αν και εκτός γούστων μου, με κράτησε, γιατί ήταν πολύ νευρώδης, χωρίς ανούσιες παπάντζες και με ενδιαφέρουσες εναλλαγές. Μπράβο!

 

(Έχω να ακούσω μέταλ 19 χρόνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ακουσα και τουτο και τα δυο προηγουμενα.

Ευγε και για τα τρια-τα ριφφς στις κιθαρες τα σπανε,τα σολα σου επισης-ωραιες αλλαγες αλλα και δυμαμικες.

Μονο μια μικρουλα λεπτομερεια.

Ισως να επαναλαμβανες καποια μερη για να ναι καπως πιο "σφιχτο" το πραγμα,να εδινες δηλ ακομα περισσοτερο την εννοια και την εικονα του κομματιου στον ακροατη και να του μενουν στο μυαλο τα πιο "ισχυρα" ριφφς σου γιατι πραγματικα ορισμενα ειναι σουπερ.

Απ την αλλη θα μου πεις οτι ετσι σου βγαινει και επισης θα μπορουσαν να αποτελουν μερος ενος κονσεπτ που αναπτυσσεται,οποτε κανε οτι σου αρεσει και νοιωθεις και μη μου δινεις πολλη σημασια.

Βαρα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλίκαρέ μου τι σου πω...μόλις άκουσα τα δυο προηγούμενα κομμάτια που είχες ανεβάσει.

Και τα δύο μου άρεσαν πάρα πολύ...αλλά αυτό το Descent είναι το κάτι άλλο.  :o

Καταπληκτική έμπνευση. Πάρα πολύ ωραία riff και μελωδίες - σόλο όπως επίσης και πολύ ωραίος ήχος.

Και πάλι μπράβο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου