Προς το περιεχόμενο

recording se cubase SX3


ntadis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Halo..

 

Προσπαθω να κανω record[μεσω του line in] αυτο που παιζω στο συνθι στο pc με το SX3, και δεν τα καταφερνω..

παταω ρεκορντ,ακουω αυτο που παιζω αλλα δεν το γραφει..

Σιγουρα καποια βλακεια ειναι ή καποια ρυθμιση, αλλα [καθοτι φανταρος] εχω χρονο μονο για περιστασιακο ψαξιμο..

παρεπιπτοντως πειραζοντας διαφορα[ASIO,INPUT,OUTPUT κτλ] που δεν ειμαι και σιγουρος για ολα τι ρολο βαραν στο τελος "καταφερα" εκει που λεει"audio activity" να μην δειχνει καν οτι υπαρχει ""ηχητικη δραστηριοτητα".. 8O

 

αν ημουνα ασαφης θα επανελθω μιας και εκτυπωσα και το basic manual να το ψαξω εστω και θεωρητικα το πραγμα [και μαλλον θα σας ζαλισω και με αλλες αποριες αρχαριου]

 

cu :D [/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε καμια πληροφορία , όπως π.χ. τι κάρτα ήχου έχεις, για να μπορέσει κάποιος να σε καθοδηγήσει στο τι ρυθμίσεις χρειάζεσαι για να τα καταφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν όλες οι ρυθμίσεις σου είναι σωστές και το Cubase βλέπει την κάρτα ήχου σου τότε ή δεν έχεις ορίσει στο track που γράφεις input ή δεν έχεις ενεργοποιήσει το input enable (εκείνο το στρογγυλό κουμπάκι που γίνεται κόκκινο όταν το πατάς).

Φυσικά πριν ξεκινήσεις να γράφεις πρέπει πρώτα να κάνεις Add new Audio track mono ή stereo και να έχεις συνδέσει το Line out από το synth στο Line in της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενκσ για τις απαντησεις..

αυτα που αναφερουν οι προλαλησαντες τα εχω κανει..

η καρτα μου ειναι Audigy 2ZS..

 

Τελικα κανοντας δεξι κλικ και χρησιμοποιωντας το "μεγαφωνακι" που εχει στα εργαλεια ειδα οτι γινεται η εγγραφη[και την ακουω]..το θεμα ειναι γιατι δεν την ακουω οταν παταω το "PLAY"..Επισης δεν βγαζει αυτην την μικρη κυματομορφη που φαινεται πανω στο καθε track οταν εχεις κανει record..

τελος, οταν εισαγω ενα audio αρχειο με drag+drop το παιζει και το ακουω μια χαρα..

ποιος ξερει τη βλακεια κανω??? :x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο audio track είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι γράφεται σωστά κάτι, αλλά στην αναπαραγωγή δνε το ακούς, τότε η λύση είναι στάνταρ αυτή:

 

Ξεπάτα το "μεγαφωνάκι" του track και είσαι αρχηγός :)

 

(το μεγαφωνάκι είναι για monitoring του εισερχόμενου σήματος, όχι για να ακούς αυτό που έχεις γράψει) ;)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια΄..

θα το κανω κι αυτο αν κι εγω μαλλον εννοουσα αλλο μεγαφωνακι..

 

παντως πειραζοντας την μια και την αλλη ρυθμιση[inputs,outpus kai kati alla..]..ολο φτανο σε αλλα προβληματα..

:x οπως να μην ακουγεται καθολου ο ηχος, 'η να ακουγεται με καθυστερηση...

 

ευχαριστω παντως..προφανως δεν ειναι κατι δυσκολο αυτο που ψαχνω αλλα θα φαω λιγο τα μουτρα μου ακομα μεχρι ν'αρχισω να μπαινο στο πνευμα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την καθυστέρηση, σε αυτό χρειάζεται πρωτίστως ρύθμιση η κάρτα ήχου, μέσα από το control panel της. Μετά, δηλώνεις στα preferences του cubase τη συγκεκριμένη κάρτα (αν δηλώσεις κάτι άλλο, τότε ακούς τρελές καθυστερήσεις) και, τέλος, "παίζεις" με τα input της κάρτας μέσω του μενού που βγαίνει με το F4 (δε θυμάμαι το όνομα). Αν λειτουργήσει μια φορά, μην τα ξαναπειράξεις. Πολύ χοντρικά όλα αυτά. Αν θες σε κάτι λεπτομέρειες, πες :)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου