Προς το περιεχόμενο

Οσοι δοκιμασαν Rickenbacker 4003


supremo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα τις γνωμες οσων εχουν παιξει με το συγκεκριμενο μπασο.

Βιντεακια υπαρχουν απειρα για να δω, αλλα θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα απο πρωτο χερι. Γενικα τι εντυπωση σχηματισαν για το Ric 4003

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σπόντα είχα ενα στη κατοχή μου για μερικούς μήνες...

 

Ώς άσχετος στα μπάσα, θα απαντήσω πολύ γενικά.

Το λάτρεψα αλλά δεν έχει καμία σχέση με οποιοδήποτε άλλο μπάσο κυκλοφορεί, το feel και ο ήχος που σου αφήνει είναι ότι είναι πιο κοντά σε ηλεκτρική κιθάρα παρά σε μπάσο.  ;D

 

Όσοι μπασίστες έπαιξαν με αυτό, τα πρώτα λεπτά γούσταραν, μετά το άφηναν και έπιαναν το δικό τους όργανο.  ;D

 

Εαν δεν έχεις τη δυνατότητα να το δοκιμάσεις ΜΗΝ το αγοράσεις.

Εαν έχεις ήδη μπάσο και ψάχνεις για κάποιο δεύτερο και "ιδιαίτερο" όργανο, κυρίως για rock ήχο, τότε πάρτο με κλειστά τα μάτια.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιος να το έχει σαν πρώτο όργανο, απλά δεν είναι το μπάσο ...που έχεις συνηθίσει.  ;D

 

Απο φθορές, λίγα πράγματα και σχεδόν όλα επισκευάζονται.

Στο ebay θα βρείς ότι ανταλλακτικά θες, τα σύνηθες κλασικά προβλήματα, κανα jack ή ποτενσιόμετρο για αλλαγή...

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι από Αθήνα, πήγαινε στον Καγμάκη και βρες τον Ηρακλή (ψηλός, ξυρισμένο κεφάλι, μουσάκι) και ρώτα τον. Ο τυχερός έχει ένα και μάλλον θα μπορεί να σε βοηθήσει.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To 4003 έχει ένα push pull που το κάνει να ακούγεται λιγότερο "κιθάρα" από την vintage εκδοχή του, το 4001 (ο ήχος του 4001 παραμένει διαθέσιμος μέσω του push pull).

 

Αν σου αρέσουν οι μπασίστες που παίζουν με Rick τότε μόνο αυτό μπορεί να σε καλύψει. Αν όμως θέλεις να έχεις μόνο ένα all around μπάσο, κι εγώ νομίζω ότι δεν είναι και πολύ σοφή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα, ρωταω γιατι τις τελευταιες μερες μου μπηκε ενα μικροβιο στον εγκεφαλο να δωσω το American Deluxe P-bass και να παρω Ric 4003. Καμια σχεση το ενα με το αλλο αλλα ο ανθρωπος θελει να τα δοκιμαζει ολα στη ζωη του...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμή μόνο μην το δώσεις το precision...!

Βρες κάπου οπωσδήποτε να δοκιμάσεις το rickenbacker. Όπως σου είπαν είναι ιδιόμορφο όργανο.

 

Όσοι μπασίστες έπαιξαν με αυτό, τα πρώτα λεπτά γούσταραν, μετά το άφηναν και έπιαναν το δικό τους όργανο.  ;D

Αυτό έγινε κ μ εμένα, μόνο που δεν ψήθηκα ούτε στην αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω παίξει μόνο μια φορά με Rick σε ένα jam, πριν από πολλά χρόνια. Αυτό που θυμάμαι έντονα είναι το... βάρος του, που τότε μου είχε φανεί... ασήκωτο  ;D. Ιδιαίτερο όργανο και στο χέρι και στον ήχο, αλλά αν γουστάρεις Rush της πρώτης περιόδου είναι must.

 

«Δύσκολο» όργανο για πρώτο, όχι βέβαια ότι δεν κάνει την δουλειά- «ευσεβής πόθος» μου  ;D, αλλά μου φαίνεται ότι ξανά έγιναν της «μόδας» και οι τιμές τους πήραν τα ύψη, οπότε για την ώρα η απόκτηση του φαντάζει... ανεδαφική.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θύμησες τώρα , πιτσιρίκας , αρχές  δεκαετίας ’90 είχαμε πάει με ένα φίλο στο Καγμάκη (για πένες  ;D) και όπως  χαζεύαμε  τριγύρω,  - δεν τολμάγαμε να αγγίξουμε  διότι ψαρεμένα επαρχιόπαιδα- το μάτι μου πέφτει πίσω από τον πάγκο του ταμείου οπού είχε ακουμπίσει ένα  4003 κόκκινο burst . Τολμώ να πω ότι το αναγνώρισα και έκανα  ένα βήμα μπροστά  και ρώτησα τον ίδιο τον Καγμακη αν μπορώ να δω, και τι παίζει με αυτό το μπάσο , η απάντηση ;

Αστό αυτό δεν είναι για σενα , ε ρε και  να ήξερε ποιος είμαι.  ;D ;D ;D

Τεσπα

Πάντως  είναι αλήθεια, πρόκειται για ιδιαίτερο μπάσο, περισσότερο όσο αφορά το ηχόχρωμα,  έχει ιδιαίτερη έμφαση στα πρίμα  και πριμομεσαία  τα οποία γίνονται θολά όταν  προσπαθείς να τα μπασάρεις  με αποτέλεσμα να ταλαιπωρείσαι στο equalizing .

Δοκίμασε το και αποφάσισε.  ;)

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου