Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση προς οργανοπαικτες με absolute pitch


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει καποιος που να παιζει καποιο οργανο και να εχει absolute pitch? Θα ηθελα να 'ξερα αν μπορει να ακουσει μια νοτα και να την βρει αμεσα στο οργανο του. Μου φαινεται παρα πολυ ωφελιμη αυτη η ικανοτητα. Για παραδειγμα τζαμαροντας μαζι με ενα τραγουδι ή με αλλους μουσικους. Ή για τους ποιο εμπειρους να "σκεφτουν" μια μελωδια στο κεφαλι τους και να την μεταφερουν πιστα στο οργανο τους.

 

Αυτο τον καιρο εξασκουμαι στο να εσωτερικευσω την μι (λογω του οτι ειμαι κιθαριστας) ετσι ωστε να μπορω να βρω ολες τις αλλες νοτες καθως εχω relative pitch οπως ολοι.

 

Επισης να ρωτησω οσοι εχουν την ικανοτητα αυτη αν μπορουν να βρουν και την σωστη οκταβα.

Πραγματικα με μαγευει η προοπτικη να βρισκω οποιαδηποτε νοτα αμεσα στο οργανο μου.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι σχεση εχει το σολφεζ, αυτο εχει να κανει με relative pitch που πρεπει να εχει καθε μουσικος.

Εγω μιλαω για την ικανοτητα χωρις να ξερεις το root να παιξεις μαζι με κατι που ακους χωρις να ψαχνεσαι στην αρχη.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο συνάδελφος από πάνω.Με το σολφέζ το μαθαίνεις αυτό.Συγκεκριμένα με dictee.Ακούς μια νότα και ξέρεις ποιά ακριβώς είναι και εφόσον ξέρεις τις νότες στην ταστιέρα τη μεταφέρεις εκεί.Μελωδκό σολφέζ.

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει dictee στο ωδειο, ποτε δεν μας ρωτησαν ποια νοτα ειναι (absolute pitch), μονο διαστηματα και ρυθμους.

 

http://www.panellinies.net/%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%84%CE%AE%CF%84%CF%89%CE%BD-dictee-2014/

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου ωδείο στο μελωδικό σολφέζ (όχι στο ρυθμικό) αυτά μας μαθαίνουν απ'το πρώτο μάθημα.Φυσκά εμένα δε με ενδιαφέρει να δώσω εξετάσεις αλλά να μάθω κιθάρα οπότε πρέπει να ακουω τη νότα,να την αναγνωρίζω,να τη λέω και στη συνέχεια να τη βρίσκω στην κιθάρα.Και το berklee έτσι το διαβάζω,τραγουδώντας το.(στα ολόκληρα κα στα τεταρτα βέβαια).

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για να σε φτιάξω λίγο:

 

Λάμπρος Κατσούλης. Απίστευτος μουσικός, ψάξε τον. Κάποτε είχα τη χαρά να παίξω μαζί του.

 

Αγαπημένο του αστείο; Σε έβαζε στο πιάνο του, σου ζητούσε να παίξεις ταυτόχρονα 10 άσχετες νότες χωρίς να κοιτά και σου τις έλεγε μία μία έτσι για την πλάκα του...

 

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Φοβερη ικανοτητα!

 

Στο δικό μου ωδείο στο μελωδικό σολφέζ (όχι στο ρυθμικό) αυτά μας μαθαίνουν απ'το πρώτο μάθημα.Φυσκά εμένα δε με ενδιαφέρει να δώσω εξετάσεις αλλά να μάθω κιθάρα οπότε πρέπει να ακουω τη νότα,να την αναγνωρίζω,να τη λέω και στη συνέχεια να τη βρίσκω στην κιθάρα.Και το berklee έτσι το διαβάζω,τραγουδώντας το.(στα ολόκληρα κα στα τεταρτα βέβαια).

 

Σας επαιζε μια νοτα και επρεπε να βρειτε ποια ειναι χωρις αλλη πληροφορηση??

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας επαιζε μια νοτα και επρεπε να βρειτε ποια ειναι χωρις αλλη πληροφορηση??

Ε οχι και χωρις αλλη πληροφορηση. Παντα δινουν καποια βοηθεια. Για παραδειγμα, παιζουν την νοτα και λενε "αυτη η νοτα βρισκεται συνηθως μεταξυ της Ντο και της Μι, το χρωμα της δε ειναι ασπρο, οταν την συνανταμε σε ενα κλαβιε πιανου. Ποια ειναι?" chin.gif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου