Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση προς οργανοπαικτες με absolute pitch


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας απλός τρόπος εξάσκησης είναι .... το τηλέφωνο.

 

Αν το σηκώσεις χωρίς να καλέσεις κανέναν, ο ήχος που ακούγεται τι νότα είναι?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ένας απλός τρόπος εξάσκησης είναι .... το τηλέφωνο.

 

Αν το σηκώσεις χωρίς να καλέσεις κανέναν, ο ήχος που ακούγεται τι νότα είναι?

Φα ,απο τον Danny Gaton το ξεσηκωσες fioyze?Εγω σε αυτον το ειδα παντως.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος που να παιζει καποιο οργανο και να εχει absolute pitch? Θα ηθελα να 'ξερα αν μπορει να ακουσει μια νοτα και να την βρει αμεσα στο οργανο του. Μου φαινεται παρα πολυ ωφελιμη αυτη η ικανοτητα. Για παραδειγμα τζαμαροντας μαζι με ενα τραγουδι ή με αλλους μουσικους. Ή για τους ποιο εμπειρους να "σκεφτουν" μια μελωδια στο κεφαλι τους και να την μεταφερουν πιστα στο οργανο τους.

 

Αυτο τον καιρο εξασκουμαι στο να εσωτερικευσω την μι (λογω του οτι ειμαι κιθαριστας) ετσι ωστε να μπορω να βρω ολες τις αλλες νοτες καθως εχω relative pitch οπως ολοι.

 

Επισης να ρωτησω οσοι εχουν την ικανοτητα αυτη αν μπορουν να βρουν και την σωστη οκταβα.

Πραγματικα με μαγευει η προοπτικη να βρισκω οποιαδηποτε νοτα αμεσα στο οργανο μου.

 

Δεν ξερω γιατι σε συγκινει αυτή η ικανοτητα (περα από τα ζογκλερικα, παιξε μου να σε πω ποια νοτα ειναι). Στο τζαμάρισμα εγω προσωπικά είτε κοιτάω το μπασιστα, είτε παίζω μια ντο και καταλαβαινω που είναι οι αλλοι (δεν πειραζει να παιξεις μια ασχετη νοτα σε χαμηλή ένταση σε ενα τζαμαρισμα).

 

Ωστοσο είναι διαδεδομένη η άποψη ότι μπορεις να εξασκηθείς και να αποκτήσεις κάποιου ειδους perfect pitch, κυριως οπως το αναφερεις, με μια συγκεκριμένη νοτα και μετά να το βρισκεις σχετικα με αυτη.

 

Επίσης, προσωπικό παραδειγμα, σε μαθήματα βυζαντινης μουσικής, ξεκινούσα ενα συγκεκριμενο κομματι (υμνο, πως τα λενε) από το ίδιο pitch παντα. Σε σημείο που το χρησιμοποιούσα ως οδηγο. Αλλα δε μου χρειαστηκε πουθενα :P Εκτος αν θες να δωσεις οντισιον ακαπελα και δε θες να το πιασεις απο ψηλα μπροστα στον Χασελχοφ.

 

 

Στο δικό μου ωδείο στο μελωδικό σολφέζ (όχι στο ρυθμικό) αυτά μας μαθαίνουν απ'το πρώτο μάθημα.Φυσκά εμένα δε με ενδιαφέρει να δώσω εξετάσεις αλλά να μάθω κιθάρα οπότε πρέπει να ακουω τη νότα,να την αναγνωρίζω,να τη λέω και στη συνέχεια να τη βρίσκω στην κιθάρα.Και το berklee έτσι το διαβάζω,τραγουδώντας το.(στα ολόκληρα κα στα τεταρτα βέβαια).

 

Ή δεν καταλαβες ακριβως το θεμα ή πηγες σε πολυ παραξενο ωδειο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φα ,απο τον Danny Gaton το ξεσηκωσες fioyze?Εγω σε αυτον το ειδα παντως.

Και όμως ρε Γιώργη δεν είναι Φα.

 

Δεν ήξερα ότι ο Gatton είχε πει κάτι τέτοιο.

Μπορεί στην Αμερική να είναι Φα, αλλά εδώ είναι ........ άντε βρε, σηκώστε κανένα τηλέφωνο. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λα

Yeap! ;)

 

Κάποτες, στα χρόνια τα παλιά, που τα κουρδιστήρια ήταν διαπασών, έτσι κουρδίζαμε!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου ηταν και στο παλιο σπιτι, και τωρα, σε Ab

(τι γινεται? κι αυτο, ημιτονιο κατω κουρδιζει?  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου ηταν και στο παλιο σπιτι, και τωρα, σε Ab

(τι γινεται? κι αυτο, ημιτονιο κατω κουρδιζει?  ;D)

;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Φοβερη ικανοτητα!

 

Σας επαιζε μια νοτα και επρεπε να βρειτε ποια ειναι χωρις αλλη πληροφορηση??

 

Δε μας έπαιξε αλλά θα μας παίξει γιατί τα μαθήματα ξεκίνησαν πρόσφατα.Και πραγματικά μπερδεύτηκα λίγο τώρα αλλά ναι,αυτό μας είπε ότι θα μάθουμε.Να αναγνωρίζουμε με το αυτί νότες,συγχορδίες κλπ.Το παράδειγμα με το λα του τηλεφώνου με έπεισε ότι έχω καταλάβει σωστά.Τώρα αν το πράγμα είναι πιο πολύπλοκο δεν ξέρω.Αυτά μου έταξαν,αυτά λέω  ;D

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας έπαιξε αλλά θα μας παίξει γιατί τα μαθήματα ξεκίνησαν πρόσφατα.Και πραγματικά μπερδεύτηκα λίγο τώρα αλλά ναι,αυτό μας είπε ότι θα μάθουμε.Να αναγνωρίζουμε με το αυτί νότες,συγχορδίες κλπ.Το παράδειγμα με το λα του τηλεφώνου με έπεισε ότι έχω καταλάβει σωστά.Τώρα αν το πράγμα είναι πιο πολύπλοκο δεν ξέρω.Αυτά μου έταξαν,αυτά λέω  ;D

 

Δεν είναι πιο πολύπλοκο είναι πιο απλό. Οταν λεει οτι θα αναγνωρίζετε νοτες και συγχορδίες με το αυτί, εννοεί ΑΦΟΥ σας δώσει πρώτα κάποια άλλη νότα για αναφορα.

 

Πχ, θα σας παιξει μια ντο και μια αλλη. Και θα πρεπει να βρείτε την άλλη σε σχεση με τη ντο. Για την ακριβεια θα σας μάθουν να ξεχωρίζετε με το αυτί τα διαστήματα. Κατι παρόμοιο και με τις συγχορδίες (ή εκει μπορει απλά να λέτε αν ειναι μείζονα-ελασσονα κτλ).

 

Εδω λέμε για να βρίσκεις ποια νότα ΧΩΡΙΣ να ακουσεις κάποια άλλη πριν. Αυτό δε θα σας το διδάξουν, εκτός αν δεις και φορανε ασπρες ποδιες οι καθηγητες και αναμειγνυουν παραξενα υγρα σε δοκιμαστικους σωληνες, οπότε μαλλον θα σας εχουν για πείραμα :P

 

Η συγκεκριμένη ικανότητα, είτε υπάρχει είτε όχι, και στο παρόν θεμα συζητιέται το αν μπορει κάποιος να την αποκτησει. Παρα πολλοί (θα τολμησω να πω οι περισσότεροι) μουσικοί, σε όλα τα επίπεδα, δεν την έχουν αυτη την ικανότητα, που δε βοηθάει πλεον σε πολλά πραγματα πρακτικα (περα απο επίδειξη και ισως cheating στις εξετασεις του ντικτε :P )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου