Προς το περιεχόμενο

Potentiometers,Capacitor,5-Way Switches ΕΠΙΛΟΓΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα NOIZ.

 

Θελω να φτιαξω μια παλια κιθαρα που εχω (yamaha eg112)

 

H κιθαρα φοραει 2 μονους μαγνητες και 1 διπλο και θελω να της αλλαξω τα ποτενσιομετρα και το switches που αλλαζει τους μαγνητες.

επειδη ειμαι λιγο ασχετος με αυτα, θα μπορουσα να ειχα μια βοηθεια?

 

για ποτενσιομετρα λεω να παρω δυο Göldo EL250 250kOhm

για switch ενα Fender 5way.

 

επισεις θελω να ρωτησω τι ειναι/κανει το Capacitor?σε καποια σχεδιαγραμματα της seymour duncan ειδα οτι θα χρειαστω και ενα Capacitor 0,47

 

τα φωτα σας παρακαλω.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτό είδες γιατί αυτό είναι για την περιπτωσή σου

 

http://www.seymourduncan.com/pdfs/support/schematics/1hum_2sing_1vol_1tone_5way.pdf

 

Το Capacitor 0,47 είναι ο πυκνωτής που χρειάζεσαι για να σου μουντένει τον ήχο,στην ουσία φιλτράρει,όσο πιο μεγάλος τόσο πιό πολύ μουντίλα

 

Εγώ έχω 3way switch της fender και είμια πολύ ικανοποιημένος,τα ποτς που θέλεις δεν τα γνωρίζω.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό το σχέδιο, τροποποιώντας κατάλληλα τα χρώματα των καλωδίων που φεύγουν από τους μαγνήτες της Yamaha σου (νομίζω ότι οι μονοί έχουν κόκκινο και μπλέ καλώδιο και ο διπλός κίτρινο)

 

http://cdn.seymourduncan.com/images/support/schematics/HSS_1v_1t_5w.jpg

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις 250k potentiometer για volume αν ο διπλός στην γέφυρα είναι πριμαριστός, αλλιώς καλύτερα να βάλεις 500ρι (αλλά μετά ίσως πριμάρουν παραπάνω από όσο θες οι μονοί).

 

Όπως προαναφέρθηκε, όσο πιό μεγάλο πυκνωτή βάλεις, τόσο μεγαλύτερο και το roll-off των πρίμων, ειδικά όταν το tone είναι εντελώς κλειστό (στο 0 δηλαδή).

 

Έχω την εντύπωση ότι η Yamaha χρησιμοποιεί 500ρι για volume, 250ρι για tone και 0.022 πυκνωτή. Και τα δύο (ποτεσιόμετρο/πυκνωτής) είναι θέμα προσωπικής προτίμησης πάντως.

 

Επίσης, μιάς και είσαι αρχάριος όπως λες, πριν ξεκινήσεις να κολλάς/ξεκολλάς με το κολλητήρι, σε συμβουλεύω να ρίξεις διάβασμα και εξάσκηση, γιατί το άθλημα μπορεί να φαίνεται εύκολο, αλλά δεν είναι, ειδικά αν ο σκοπός σου είναι η αξιοπιστία των κολλήσεων που θα κάνεις και η αντοχή τους στο χρόνο.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτενσιομετρα CTS250k log για volume και tone. Πυκνωτες θα επαιρνα 2 εναν .047uf και εναν .022uf για να δοκιμασω και να κρατησω αυτον που μου ακουγεται καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτενσιομετρα CTS250k log για volume και tone. Πυκνωτες θα επαιρνα 2 εναν .047uf και εναν .022uf για να δοκιμασω και να κρατησω αυτον που μου ακουγεται καλυτερα.

 

+1

 

Και για να μην κάνεις απανοτές κολλίσεις με τους πυκνωτές πάρε ένα σετ κροκοδειλάκια (ούτε  ένα ευρό δεν πρέπει να κάνουν)

 

images?q=tbn:ANd9GcTbDG5F4aWGAlbAyMYyAsVY6pogEZgTQd_Q16G4Sh4KrrxQX6lM

 

δοκίμασε και όποιο σου αρέσει το κολλάς και ησύχασες

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην  ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

να πω οτι η κιθαρα και οι μαγνητες ειναι της πλακας,απλα αφου υπαρχει το οργανακι λεω να το φτιαξω λιγο.

η αγορα θα γινει απο Θωμα μαζι με κατι αλλα πραγματα.

 

αναμεσα σε fender και goldo πια να πορτιμησω?

 

Επίσης, μιάς και είσαι αρχάριος όπως λες, πριν ξεκινήσεις να κολλάς/ξεκολλάς με το κολλητήρι, σε συμβουλεύω να ρίξεις διάβασμα και εξάσκηση, γιατί το άθλημα μπορεί να φαίνεται εύκολο, αλλά δεν είναι, ειδικά αν ο σκοπός σου είναι η αξιοπιστία των κολλήσεων που θα κάνεις και η αντοχή τους στο χρόνο.

 

απο κολλίσεις κατι κανω  ;)

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτενσιομετρα CTS250k log για volume και tone. Πυκνωτες θα επαιρνα 2 εναν .047uf και εναν .022uf για να δοκιμασω και να κρατησω αυτον που μου ακουγεται καλυτερα.

 

φιλε harrisxr650 τα CTS ειναι λιγο τσιμπημενα στην τιμη και δεν νομιζω να αξιζει να τα βαλω σε μια τετοια κιθαρα, πυκνωτες θα παρω δυο.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε harrisxr650 τα CTS ειναι λιγο τσιμπημενα στην τιμη και δεν νομιζω να αξιζει να τα βαλω σε μια τετοια κιθαρα, πυκνωτες θα παρω δυο.

 

Δεν σε πιανω εδω... :D . 4.22 εχουν τα Goldo, 4.90 τα CTS. Και επειδη τα εχω δοκιμασει και τα δυο τα CTS ειναι πιο smooth στο χειρισμο τους ( οχι οτι τα Goldo ειναι μαπα), το αν αξιζει η οχι να τα βαλεις στην κιθαρα σου ειναι λιγο υποκειμενικο καθως και να την πουλησεις μπορεις να τα βγαλεις και να τα κρατησεις ή αν την αναβαθμισεις ειναι το πρωτο που θα πρεπει να αλλαξεις. Προταση μου...το music accessories (ο μικρος Καγμακης) στην Σολωνος εχει τα CTS αν θυμαμαι καλα στα 4.50 ευρουλια (μπορεις ενα εκ των τριων να τα βαλεις Push pull για να σπλιταρεις τον bridge μαγνητη), μπορεις να παρεις και καλο καλωδιο για τα ηλεκτρονικα της κιθαρας σου ( αυτο παιζει να ειναι λιγο ακριβο) + 1 Goldo 5-way switch και αρχικα 2 φθηνους πυκνωτες που ανεφερα πριν (για να δεις πως επιρεαζουν τον ηχο και να διαλεξεις κατι καλυτερο μετα). Θα δεις ποσο προς το καλυτερο θα αλλαξει ο ηχος της κιθαρα σου χωρις να αλλαξεις μαγνητες αρχικα. Τωρα το αν αξιζει αυτα να τα κανεις στην κιθαρα σου αυτο ειναι περισσοτερο δικο σου θεμα,  εαν θες να κανεις μια αναβαθμιση απλα για να κανεις μια αναβαθμιση χωρις ουσια τοτε ειναι πεταμενα χρηματα...απο την αλλη αν θες να βελτιωσεις την κιθαρα σου για να σου δωσει το κατι παραπανω ασχετα απο το αν ειναι φθηνη η οχι τοτε καλο θα ηταν να της αγορασεις και κατι πιο ποιοτικο και νομιζω αρχιζοντας απο ποτενσιομετρα, πυκνωτες καλωδιο (εντος cavity) ειναι οτι πιο απλο μπορεις να κανεις και μικρο κοστος (20-25 ευρω) ετσι ωστε και να μην σου αρεσει το τελικο αποτελεσμα δεν θα εχεις δωσει ενα σκασμο χρηματα για τους σουπερ ντουπερ μαγνητες συνεπαγεται κλαψεις τα χρηματα σου επειδη οι μαγνητες δεν ταιριαζουν με την κιθαρα η γιατι δεν απογειωθηκε τα οργανακι :)

φιλικα

Χαρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε πιανω εδω... :D . 4.22 εχουν τα Goldo, 4.90 τα CTS.

 

Λαθος μου,ειδα τιμες απο Θωμα και το μονο CTS που εχει κανει 12,60.

 

η κιθαρα ειναι η πρωτη μου και ειναι αρκετα χρονια σε απραξια,τα ποτενσιομετρα της δεν παιξουν σχεδον καθολου,οι μαγνητες ειναι αρκετα μαπα και θελω να της βαλω δυο πραγματακια ισα ισα να παιζει χωρις προβλημα.

 

ευχαριστω για τις απαντησεις.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

καλησπερα.

επειδη λεω να παραγγειλω κατι πραγματα απο banzai θα ηθελα για αλλη μια φορα τα φωτα σας

 

1.με τι καλωδιο να κανω το wiring?

 

με αυτο θα ειμαι οκ?http://www.banzaimusic.com/Wire-0-75mm-black-10m.html

 

2.για αρχη θελω να παρα 2 capacitors. ενα 0,022uF και ενα 0,047uF αλλα εχω μπερδευτει λιγο με τα volt γιατι δεν ξερω αν παιζουν ρολο για την κιθαρα.

 

με αυτα ειμαι οκ? http://www.banzaimusic.com/Nichicon-YX-0-022uF-100V.html

 

ποτενσιομετρα λεω να παρω αυτα http://www.banzaimusic.com/CTS-MTL-STD-250k-log.html

 

επισεις απο jack τι να διαλεξω?εχει αυτα http://www.banzaimusic.com/6-3mm-Open/

 

ευχαριστω για το χρονο σας

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου