Προς το περιεχόμενο

Την γνωμη σας παρακαλω !! fender vs randall


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα αγορασω εναν απο τους... fender blues junior,randall rg 50 tc

 

απλως θελω να σιγουρευτω πως αν αγορασω τον blues junior θα εχω καλο καθαρο ακομη και σε μεγαλες εντασεις...δηλαδη πιστευω πω αν τον βαλω σε μεγαλη ενταση βρομιζει ο ηχος και παιρνει μια blues χροια...ετσι ωστε να μην εχω καλα καθαρα...οσο για τα drive θα χρισιμοποιω metal zone και mxr zakk wylde overdrive

 

επιπλεον αν παρω τον blues junior δεν ξερω αν θα με καλιπτει πληρως σε live που θα γινει σε πλατεια ή υπαιθριο θεατρο......

 

επισης...τον randall σκεφτομαι να τον παρω μονο και μονο αν διαπιστωσω...οτι ο blues junior δεν εχει καλα καθαρα στισ μεγαλες εντασεις...και γιατι εχουν περιπου και την ιδια τιμη....και γιατι εχει και καλα drive ..

 

να υπενθυμησω...πω η κιθαρα που χρισιμοποιω ειναι gibson les paul bfg... και θελω κυριως να παιξω ελληνικο ροκ...αλλα με heavy παραμορφωσεις...δλδ διασκευες...σε πιο metal-rock μορφη...

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και εχω τον rh50 θα σου ελεγα αφου θες να παιζεις rock/metal να παρεις αυτον . ειναι πολυ καλος ενισχυτης και στα καθαρα του . αλλα εχει ενα modern dist που προσωπικα εμενα μου αρεσει πολυ . το κακο που εχει ειναι οτι δεν βγαζει το dist του πολυ treble . και θα σου ελεγα να χρησιμοποιησεις τα πεταλια που εχεις ειδικα του zakk σαν overdrive και για πολυ dist του ενισχυτη . απο την αλλυ επειδη εχω δοκιμασει τον fender b.j. θα ελεγα οτι δεν κανει γι αυτο που θες . βγαζει πολλα μεσαια και γενικα ειναι πιο πολυ για blues και rock φαση . η επιλογη δικη σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα μπλιμπλίκια (κατά την άποψη μου πάντα) δεν κάνουν για high gain και modern καταστάσεις που αναφέρεις.

Τι τύπου ήχο θέλεις να προσεγγίσεις?πχ,ποιας μπάντας?

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είνα τελείως σχετικά. Full tube [blues Junior] ή Semi Tube [ Randall]?  Αν έχεις σίγουρο ότι θα υπεροδηγήσεις το σήμα με πετάλι μπροστά και με δεδομένο ότι θα παίξεις ελληνικό ροκ -κι όχι hard rock/heavy metal όπου ιδίως στο lead, το heavy gain είναι απαραίτητο] θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πας στη πρώτη λύση. Από την άλλη, από τα συμφραζόμενα δεν σε κόβω για pure rocker, οπότε μάλλον ο ήχος του randall είναι πιο κοντά στα νερά σου. Εν κατακλείδι, πήγαινε σε Randall, μπορεί να το μετανιώσεις μετά από δύο - τρία χρόνια [standard άσος], αλλά τουλάχιστον θα το ευχαριστηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη Les Paul αποκλειεται να βγαλεις καθαρα στον BJ,οποτε προχωρα στο Randall.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη Les Paul αποκλειεται να βγαλεις καθαρα στον BJ,οποτε προχωρα στο Randall.

 

Κοιτα, με τον ΠιΕνενήντα neck κάτι θα βγάλει, αλλά αφου το θέλει για metal hard διασκευές νομίζω ότι ο randall αποτελεί μαι καλύτερη επιλογή, θα σε καλύψει περισσότερο σε αυτά που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοειται πως αν παρω τον randall...δεν θα χρισιμοποιω το metal zone....

και απ' οτι καταλαβα με blues junior τα καθαρα μου θα βρωμιζουν....

 

εχετε να προτεινετε κατι αλλο στα ιδια λεφτα...δλδ εως 550 ?.... αν οχι θα παρω τον randall  ;D

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου