Προς το περιεχόμενο

''Διαδρομή Διαρκείας'' προσωπικό κομμάτι gkou


STUDIOM13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους τα καταφέραμε και ανεβάζουμε το ''Διαδρομή Διαρκείας'' που ξεκίνησε από αυτό εδώ το θέμα http://www.noiz.gr/index.php?topic=177572.0

της gkou.

Στίχοι και βασική μελωδία gkou, ενορχήστρωση ο υπογράφων.

Να πούμε ότι τα takes της φωνής τα παρέλαβα on line.

Σχολιάστε άφοβα. :)

Ούτε η gkou έχει ακούσει το τελικό αποτέλεσμα και ξέρω ότι έχει αγωνία. ;D

 

1 YΓ. Κάποιο σφάλμα μου βγάζει το ανέβασμα αλλά το παλεύω

2 ΥΓ. Τελικά το συμπίεσα υπερβολικά για να ανέβει

Διαδρομή_Διαρκείας_demo.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να ευχαριστήσω τον Κυριάκο, για όλο τον κόπο του τόσους μήνες :)

Προσωπικά, μου αρέσει πολύ, αλλά δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική με "δικό μου" κομμάτι :)

Και πάλι ευχαριστώ ,Κυριάκο, που έκανες πραγματικότητα την ιδέα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάθε καλή διάθεση θα σας πω τη γνώμη μου .

Δεν ασχολήθηκα με το στίχο ,οπότε δεν λέω τπτ

Δεν με επηρεάζουν κάποια πράγματα που έχουν σχέση με την ηχογράφηση η οποία -θέλω να πιστεύω έχει βίρτσουαλ όργανα

Η μελωδία του τραγουδιού είναι γλυκιά και συμπαθέστατη

Οι κιθάρες είναι όμορφες μέχρι το τελευταίο μέρος που ακούγονται να ξεφεύγουν σε μεταλ-χαρντ δρόμους που δε μου ταιριάζουν στο αυτί σάυτό το τραγούδι .

Η φωνή στέκεται καλά ,αλλά θα τη προτιμούσα ένα τόνο ψηλώτερα ,δε ξέρω ίσως να φταίει και η χροιά της ,καθαρά στο προσωπικό μου αυτί

Θα προτιμούσα να το άκουγα ζωντανά το τραγούδι ή σε μια καλύτερη παραγωγή

Τα σύνθια στο τέλος μάλλον υπερβολικά , κάτι από αρτ ροκ της δεκαετίας του 70

Συνολικά όμορφο  που κατά τη γνώμη μου χρειάζεται κάποιες βελτιώσεις σε δευτερεύωντες τομείς -κυρίως μέσων εγγραφής και επιρροών παιξίματος εκτός του ήφους του τραγουδιού

Ό

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well, κατ' αρχάς να 'σαι καλά gkou αν και εγώ σε τρέναρα πολύ λόγω φόρτου εργασίας, και καταπιανόμουνα με το κομμάτι όταν λασκάρανε οι άλλες δουλειές.

Ο samy paraga έχει απόλυτο δίκιο για το φινάλε του κομματιού.

Όταν πρωτοέκανα τον midi οδηγό πριν κάποιους μήνες, εκεί προς το τέλος ξαφνικά τρελλάθηκα  ;D μου έστριψε, και ξέφυγα τελείως. Είχα βέβαια υπόψιν μου το κομμάτι να ανεβαίνει σιγά σιγά όσο πάει προς το τέλος, αλλά το παράκανα ...λίγο ::).

Και που 'σαι ακόμα, μου είχε μπει η ιδέα να προσθέσω καμμιά εικοσαριά μέτρα για χωσίδια ακόμα. Σκεφτόμενος ότι στο live θα το εκτιμούσαν δεόντος οι κιθαρωδοί ;D.

Ή ακόμα ακόμα ίσως να το αρχίζανε με το γρήγορο μέρος και μετά από κάποια μέτρα να έμενε μόνη της η ακουστική κιθάρα για να αρχίσει κανονικά το τραγούδι.  8)

Κάτι σαν εισαγωγή συναυλίας δηλαδή  :)

Ευτυχώς με επανέφερε συνάδελφος στην τάξη που έτυχε να το ακούει την ώρα που το έγραφα τότε.

Το άφησα έτσι γιατί συνήθως όταν γράφω κάτι πρώτη φορά και μετά πάω να το αλλάξω τελείως, δεν μου βγαίνει πάντα σε καλό. Είναι σαν τα πρώτα takes ένα πράμα, που είναι πάντα τα καλύτερα.  :). Έμπνευση της στιγμής.

Όλα είναι vsti εκτός φυσικά από τις fendεριές :).

Τα φωνητικά takes της gkou τα πήρα σε mp3 αρχεία.

Προσωπικά μου αρέσει αρκετά ο στίχος της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι σας είχε κάτι που το έκανε συμπαθητικό, δεν μπορώ να το προσδιορίσω. Η φωνή μου άρεσε. Η μελωδία επίσης ενδιαφέρουσα.

 

Συνειρμικά μου ήρθαν δυο εντελώς ετερόκλητα πράματα στο νου: Oldfield (βάζει η κιθάρα το χεράκι της σ' αυτό) και Δεληβοριάς! (το Εκείνη).

 

Αυτά που χαλάν το κομμάτι (και ευτυχώς διορθώνονται εύκολα) είναι οι κιθαρο-συνθο-ταρζανιές του τέλους που είναι όντως υπερβολικές όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω για το ύφος και το στυλ.

 

Καλή προσπάθεια πάντως ... και σ' ανώτερα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αναπνεει δεν εχει ΡΕΦΡΕΝ(Ή κουπλε). Αγχωτικα γρηγορο για τη μελωδια του(μια δια δρομη διαρκειας εχει...διαρκεια στα μετρα ;)) με αποτελεσμα να μη καταλαβαινω τους στοιχους(το νοημα).

Μωρο μου σορυ σ αγαπω και ξερεις οτι κακια δεν εχω ::) :P :-[.

Ξανακαντο απ την αρχη καρατωντας τη μελωδια του που ειναι εξυπνη. :)

 

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BitCollector ,σε ευχαριστούμε πολύ!Και οι δύο που ανέφερες, Olfield και Δεληβοριάς είναι λατρεμένοι μου :)

ELIANIOS, σε ευχαριστούμε για τα σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμ...

Τα θετικα..ωραια,γλυκια,''θηλυκη'' φωνη,αρκετα ενδιαφερον κουπλε αλλα δεν κατεληξε σε ρεφραιν και το περιμενα εναγωνιως...

Στιχοι καλοι.

 

Τωρα...Δε θα μιλησω για το τελειωμα και τις ταρζανιες που δειχνουν ατομο που χει ακουσει

πολυ μεταλ(maiden?)γιατι κατανοω την αναγκη ενος κιθαριστα να τα χωσει ακομα και στις ελληνικες του προσπαθειες.Βεβαια η αναγκη αυτη θελει παραγωγο για να του την γειωσει...

 

Η ενορχηστρωση:

Oι ηχοι που χρησιμοποιηθηκαν δεν ειναι αρκετα πειστικοι σε κανενα οργανο.

Αυτο το ''χαλί'' των στρινγκς(συνθ,μη παει αλλου το μυαλο)

δυστυχως φανερωνει ελλειψη φαντασιας ή εμπειριας στο ντυσιμο ενος ποπ κομματιου.

Η ποπ θελει balls...

Aντ αυτου θα μπορουσε το κομματι να εχει αλλο rhythm section ωστε να υπαρχει το περιθωριο να μπουν αλλα πραγματα,πινελιες απο εγχορδα ή και πνευστα και να παρει τα πανω του.(Τα εχει αυτα αλλα ακουγονται πολυ κονσερβα)

Κατι τελευταιο.Πολυ ακριβες quantize.Το ρομποτιζει το πραμα.

Το πιανο παιζει λες και ο πιανιστας καταπιε χαπι με 16α παρεστιγμενα...

Τα ταμπουρα λες και ο ντραμερ εχει το να χερι στην πριζα κι αμα κανει διακοπη θα σταματησει το κομματι.

Προσωπικα θα το ηθελα πιο απλο,πιο φυσικο κι ας ειναι με virtual οργανα ωστε να αγκαλιασει η μουσικη το στιχο κι οχι ο στιχος τη μουσικη.

 

Ολα αυτα πολυ πολυ ταπεινα και με πολλη αυστηροτητα μιας και η gkou εχει πραγματα να δωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο...διάβασα τις απαντήσεις και των φίλων μας....

Είμαι της άποψης...να ξαναγραψεις ότι έχεις γράψει....βγάλε το quantize...άσε την μίξη...και στείλτο πισω στην Gkou.

Να πατήσει πάνω στην μουσική σου πλεον.Και να ανασαινει καλύτερα το κομμάτι..παρα να τρεχεις τις νότες να ερθουν πριν,πανω και μετα απο την Gkou.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου