Προς το περιεχόμενο

''Διαδρομή Διαρκείας'' προσωπικό κομμάτι gkou


STUDIOM13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουφ επιτέλους τέλειωσα τις υποχρεώσεις της μέρας  :) και μπορώ να επισημάνω μερικά πράγματα που κακώς δεν τα ανέφερα από την αρχή.

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για τα σχόλια τους.

Πριν κάτι μήνες όταν ανάρτησε η gkou τους στίχους και την μελωδική γραμμή (υπάρχει σε αυτό εδώ το θέμα http://www.noiz.gr/index.php?topic=177572.10), συμφωνήσαμε, με πρωτοβουλία δικιά μου βέβαια, να αφήσουμε την μελωδία ακριβώς όπως έχει, όπως επίσης και τον τόνο, αλλά και το μέτρημα (8/8).

Δηλαδή ακριβώς όπως το πρωτοτραγούδησε acapella και το πόσταρε. Αν και είχε επισημανθεί και από εμένα και από άλλα παιδιά η έλλειψη ρεφρέν και η διαφαινόμενη μονοτονία . Σαφώς πιστεύω ότι η gkou θα συμφωνούσε αν της πρότεινα μερικές αλλαγές στην μελωδία και στον ρυθμό. Αλλά καλώς ή κακώς πιστεύω στην ψυχή του κάθε καλλιτέχνη (που αξίζει προσοχής) και πως του πρωτοβγαίνει μια δημιουργία, είτε έχει θεωρητικό υπόβαθρο είτε όχι. Κοντολογίς προσπαθώ να υποστηρίξω το, ας το πούμε, όραμα του. Το θεώρησα και  λίγο ως πρόκληση. Στην ουσία έντυσα την ιδέα της. Βέβαια έκανα την midi ενορχήστρωση, και την πόσταρα στο εν λόγω θέμα, για να πατήσει πάνω της και να έχουμε καλύτερα μετρημένα takes  φωνής, καθώς και την πάρτη.

Πολύ εύστοχα τα σχόλια για υπερβολικό quantize το ταρζανικό φινάλε και το χάπι 16ων παρεστιγμένων ;D

Ε! ναι το παραδέχομαι, το παράκανα  ::).

Α! Και καμία σχέση δεν είχα ουδέποτε με μέταλ παιδιά.  

Είμαι πολύ κουλός για να φτάσω κάποιους εκεί έξω (αλλά και πολλούς εδώ μέσα) κιθαρικά. :) Ούτε ήταν ιδιαίτερα στα ακούσματα μου ακόμα και στην εφηβεία. Olfield ναι, από τους πολύ αγαπημένους μου.

Αν και αυτό είναι μάλλον θέμα των session  topics, όποιος έχει κάποια διαφορετική ρυθμική ιδέα (τύμπανα) αν δεν βαριέται, για το συγκεκριμένο οχτάρι ας την ρίξει να δούμε τι θα κάνουμ.. ;D

Όπως και να ‘ναι audio ή πάρτα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε STUDIOM13 ξαναδιαβασα το ποστ μου μολις τωρα και ειδα οτι ημουν πολυ σκληρος για τα δικα μου δεδομενα σε ορισμενα σχολια με την εννοια οτι θα μπορουσα να παρεξηγηθω.Aκομα και με τα ειπωθεντα αστειακια.

Θελω να διευκρινησω πως ο,τι ειπα ειχε ως υποβαθρο τον απεραντο σεβασμο μου για τη δουλεια που εριξες για το κομματι καθως και δεδομενη την αποψη οτι αυτο που ακουσα

αξιζει προσοχης.

Γιατι τα λεω αυτα?Για να σου πω και γω αυτο που ειπε ο Korgius οτι εισαι σε πολυ καλο

δρομο.

Για μενα μονο και μονο η διαθεση για δημιουργια και αυτενεργεια ειναι αξιοθαυμαστες!

Go on!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που γούσταρα πάντα στο ΝΟΙΖ είναι ακριβώς αυτά τα αστειάκια.

Δίνουν μια ζωντάνια βρε παιδί μου, και μια πως να το πω..αμεσότητα.

Μην φοβάσαι φίλε freerock1974 δεν παρεξηγούμαι εύκολα.

Αν μη τι άλλο μπορώ να πω ότι ήταν χιουμουριστικά εύστοχα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χαίρομαι πάρα πολύ που κάποια μέλη μπαίνουν στον κόπο να μας ακούσουν, να μας σχολιάσουν και να μας βοηθήσουν έτσι  να γίνουμε καλύτεροι. Άλλωστε, αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο τα ποστάρουμε και όχι για να αλληλοκολακευτούμε με κάποιους. Τα σχόλια που έχετε ήδη κάνει, έχουν ληφθεί σοβαρά υπ' όψιν μας και το κομμάτι ίσως να αλλάξει σε κάποια σημεία. Εγω πάντως χάρηκα πολύ που ο Κυριάκος προσπάθησε να σεβαστεί τη δική μου αρχική ιδέα και απλά να τη ντύσει μουσικά. Παρόλα αυτά, είμαστε ανοιχτοί και σε νέες ιδέες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα κάνοντας λίγο φασίνα στα pc, ανακάλυψα ότι δεν ανέβασα ποτέ την αναθεωρημένη version του κομματιού. Θυμάμαι ότι έστειλα κάποια στιγμή την μουσική στην gkou, αλλά μετά ξέχασα να το ανεβάσω εδώ. Πάλι καλά, το κατάλαβα 1,5 χρόνο μετά...γεράματα. Μου θυμίζω τα ανέκδοτα με τις χελώνες. :) Λίγο ακόμα και θα το ανέβαζε ο γιός μου.

Anyway κάλιο αργά παρά ποτέ. Το ανεβάζω τώρα γιατί μου πάει άσχημα που έχω αφήσει εκκρεμότητα για την gkou.

Diadromi_Diarkeias_update.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το κομμάτι σας μ' άρεσε (και μάλιστα πολύ). Αν σας πω ότι μου θύμησε κάτι από την Ρένα Κουμιώτη,αλλά και την Ελένη Ροδά θα γελάσετε;

Και ο στίχος μ' άρεσε. Στη θέση σας θα το "ηχογραφούσα" κανονικά, έχει τα φόντα ν' ακουστεί παραπέρα. Έχει δε πολλά ενορχηστρωτικά τερτίπια που είναι έξυπνα, (τα 2α φωνητικά π.χ., η οπερατική φωνούλα, τα πιανάκια). Έχω μιά ένσταση για τη κιθάρα λίγο προ του τέλους (2.10-2.19). Πάντως θαυμάσια μελωδική γραμμή. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Gkou φωνάρα  ;) μπράβο... είμαι σίγουρος ότι το ευχαριστήθηκες!!!

 

Το ότι το  ευχαριστήθηκα, είναι το μόνο σίγουρο Κωνσταντίνε!σε ευχαριστούμε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου