Προς το περιεχόμενο

Studio Monitors με 300 €


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά active studio monitors και θα ήθελα να με βοηθήσετε να αποφασίσω ποια είναι η ποιοτικότερη λύση στο budget μου (max 300 € ζευγάρι).

 

Ο χώρος στον οποίο θα γίνονται οι μίξεις είναι αρκετά μικρός, οπότε προσανατολίζομαι για 5άρια ή 6άρια, ενώ η μίξη θα γίνει για thrash metal συγκρότημα, και γενικά θα χρησιμοποιούνται για σκληρή μουσική.

 

Από διάφορες κριτικές στο Internet έχω ακούσει καλά λόγια για τα Yamaha SH50M και τα KRK RP5 Rokit, των οποίων τα bundles στον Θωμά είναι ακριβώς μέσα στο budget μου. Τι προτείνετε μεταξύ των 2; Υπάρχουν ποιοτικότερες λύσεις που έχετε δοκιμάσει;

 

PS. Η αγορά θα γίνει τη Δευτέρα!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Vaggelis_Revolt αν δεις απο κατω απο το τοπικ σου στα παλιά τοπικ ΠΟΣΑ θεματα υπαρχουν ακριβώς με αυτά τα στοιχεία που ζητάς.. άπειρα. Θα σου απαντήσω κοφτά την γνώμη μου, KRK. Γενικά ο κόσμος είναι ανάμεσα σε αυτά τα δυο που αναφέρεις, μπορείς να ψάξεις reviews επίσης για να καταλήξεις σε επιλογή.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, ήλπιζα πως θα υπάρχουν κάποιοι που να έχουν εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο είδος και να χρησιμοποιούν Monitors τέτοιας κατηγορίας. Thanx.

 

By the way, είχα βρει 6άρια KRK στα 3 κατοστάρικα από τις αγγελίες του  Noiz πριν κανα 2-3 βδομάδες, αλλά παρόλο που την κατοχύρωσα άμεσα και έστειλα 1-2 μηνύματα στον πωλητή, ο τελευταίος δεν απάντησε ποτέ!!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, αν έχεις πραγματικά μικρό χώρο, δοκίμασε τα KRK τα 5αρια. Έχε υπόψη σου οτι τα KRK έχουν γενικά εντυπωσιακό ήχό, με πλούσια χαμηλά κλπ, και σου δίνουν την αίσθηση ενός μεγάλου ηχείου. Αυτό είναι θετικό αν τα θές για να ακούς μουσική αλλα όχι πολύ καλό αν θες να κάνεις ισορροπημένα mix. Στα ίδια χρήματα υπάρχουν τα FOSTEX τα PM0.5 ΜΚΙΙ τα οποία έχουν πολύ ισορροπημένο ήχο, χωρίς υπερβολές, και είναι πολύ μα πολύ ξεκούραστα για πολύωρα sessions. Αν θές κάτι καλύτερο θα πρέπει να δώσεις πάνω απ΄ τα διπλά χρήματα και να πάς σε ηχείο πάνω απο 6 ιντσες, το οποίο είναι απαγορευτικό σε μικρούς χώρους. Να θυμάσαι οτι ακόμη και ένα μικρό ηχείο 5 ιντσών πρέπει να απέχει τουλάχιστον 30cm απο τον τοίχο και να απέχει το ένα απο το άλλο τόσο ωστε να έχει ένα ικανοποιητικό stereo image (δηλ το λιγότερο 1,5 μέτρο).

George Avramidis

101 Studios http://www.myspace.com/george_avramidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως να πω ότι αυτο για τα krk δεν ισχυει και δεν το εχω διαβασει σε κανένα σοβαρό review. Υπαρχει η εντυπωση και η "βρωμα" για πλουσια χαμηλά απλα γιατι τα συγκρίνουν με τα yamaha τα οποια εχουν υποτονικα χαμηλά και ψηλά και εντονα μεσαια (για αυτό υπερίσχησε και το γνωστό smile eq).

Μπορειτε να βρείτε και τα επίσημα frequency specs απο τα ηχεια πριν τα αγορασετε, να δειτε αποκριση στις συχνοτητες και να αποφασιστε. Παντως ότι μίξη εχει γινει σε krk ακριβως την ιδια μιξη με τα ιδια μπασα ακους παντου. Θεωρω οτι σε επιπεδο μεταφορας και μεταφρασης μιξης αποτελουν μεγάλο κεφάλαιο σταθερότητας, εχω τα 8άρια και μιλάω από προσωπική εμπειρία. Τωρα στα 5άρια δεν ξερω.

 

http://www.soundonsound.com/sos/aug04/articles/krkrokit.htm

http://mixguides.com/studiomonitors/Reviews/krk-rokit-monitors-604/

http://hdgear.highdefdigest.com/2085/Rokit5speakers.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τα fostex, ήταν ότι καλύτερο είχα ακούσει μαζί με ένα φίλο, μια μέρα γυροβολιάς που πήγαμε για να ακούσουμε και να διαλέξουμε Monitor. Είχαμε συγκρίνει με samson (τα παλιά και τα καινούργια μοντέλα) yamaha (τα hs50 τα οποία ήταν χάλια και τα hs80 τα οποία ήταν αρκετά καλά) behringer (τα κανονικά και τα καινούργια με το ribbon tweeter το οποίο έκανε ..Phasing!) tascam όλη την vla σειρά εκτός του 5άιντσου όπου ήταν αδιάφορα στην καλύτερη περίπτωση), krk που χρωμάτιζαν στις χαμηλές και Pmc που ήταν καλά αλλά ακριβά.

 

Τα Fostex είναι φανταστική περίπτωση απόδοσης/τιμής.

Highly recommended! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για τις απόψεις, είμαι μεταξύ Krk και Fostex. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο: να μην αποδίδει το ηχείο ΚΑΘΟΛΟΥ τις μπάσες συχνότητες, ή να τις αποδίδει έστω και χρωματισμένες/αλλοιωμένες. Μάλλον εξίσου αρνητικά και τα 2.

 

Το ενοχλητικό με την αγορά Monitors, είναι πως για να καταλάβεις την πραγματική απόδοση του ηχείου πρέπει να τα δοκιμάσεις με την ακουστική του χώρου σου, για αρκετό χρονικό διάστημα. Τουλάχιστον, η λογική αυτό λέει! Επομένως, είναι σχεδόν αδύνατο να βγάλεις άκρη, και ορισμένες φορές παραπλανητικό, το να πας σε ένα μαγαζί και να ακούσεις ένα ηχείο για 4-5 λεπτά.

 

Γι'αυτό βασίζομαι πολύ σε απόψεις/reviews, αφού δεν έχω την δυνατότητα να έχω 4-5 monitors για δοκιμή κάποιων ημερών στο σπίτι μου!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για τους διάφορους χώρους ακρόασης. Πάντως όποτε ακούω κάποιο ηχείο έξω, φροντίζω να είναι μακριά από τοίχους και αν ο χώρος έχει αντήχηση, πάω κοντά στο ηχείο ώστε να τσεκάρω τον direct ήχο χωρίς ανακλάσεις.

Το σωστό είναι το ηχείο να αναπαράγει σωστά όσες συχνότητες μπορεί. Όσο πιο χαμηλά κατεβαίνει βεβαίως, τόσο το καλύτερο.

Ο υπερβολικός χρωματισμός σε κάποιες συχνότητες θα σε κάνει να τις χαμηλώνεις περισσότερο από όσο πρέπει για τις ακούς σωστά στο συγκεκριμένο ηχείο, αλλά δεν θα ακούγονται καλά στα υπόλοιπα συστήματα. Αντίθετα, η απουσία συχνοτήτων θα σε κάνει να υπερτονίζεις και θα ακούγονται τονισμένες εκεί οι μίξεις σου σε άλλα συστήματα.

Έχοντας πάντως ακούσει και τα 2 ζευγάρια την ίδια μέρα με την ίδια μουσική σου προτείνω τα fostex σαν εργαλεία δουλειάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για τους διάφορους χώρους ακρόασης. Πάντως όποτε ακούω κάποιο ηχείο έξω, φροντίζω να είναι μακριά από τοίχους και αν ο χώρος έχει αντήχηση, πάω κοντά στο ηχείο ώστε να τσεκάρω τον direct ήχο χωρίς ανακλάσεις.

Το σωστό είναι το ηχείο να αναπαράγει σωστά όσες συχνότητες μπορεί. Όσο πιο χαμηλά κατεβαίνει βεβαίως, τόσο το καλύτερο.

Ο υπερβολικός χρωματισμός σε κάποιες συχνότητες θα σε κάνει να τις χαμηλώνεις περισσότερο από όσο πρέπει για τις ακούς σωστά στο συγκεκριμένο ηχείο, αλλά δεν θα ακούγονται καλά στα υπόλοιπα συστήματα. Αντίθετα, η απουσία συχνοτήτων θα σε κάνει να υπερτονίζεις και θα ακούγονται τονισμένες εκεί οι μίξεις σου σε άλλα συστήματα.

Έχοντας πάντως ακούσει και τα 2 ζευγάρια την ίδια μέρα με την ίδια μουσική σου προτείνω τα fostex σαν εργαλεία δουλειάς.

 

Thanx

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν είναι και τόσο δραματικό το θέμα του χρωματισμού.

Η επίδραση του χρωματισμού ενος ηχείου στην μιξη, μπορεί να αντιμετωπιστεί χρησιμοποιώντας αποσπάσματα επαγγελματικών ηχογραφήσεων που θα λειτουργήσουν ως κομμάτια συγκρισης και αναφοράς.  Επίσης η τονική ισσοροπια ενός κομματιου μπορεί να ελεγχθεί και γραφικά, στην πορεία της μίξης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου