Προς το περιεχόμενο

Studio Monitors με 300 €


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello again! Θα ήθελα να σημειώσω οτι τα Fostex δεν είναι ηχεία στα οποία λείπουν τα μπάσσα, απλα δεν είναι υπερβολικα και εντυπωσιακά. Οτι mix θα κανεις θα δεις ο τι θα μεταφράζεται σωστά σε όλα τα commercial ηχεία απο mp3 μεχρι hi-end. Αν ακούς μπάσσα σημαίνει οτι υπάρχουν αυτά που ακούς. Πιστεύω πως για τα χρήματα και το μέγεθός τους είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις. Παρεπιπτώντος πολύ μαθητές μου, που μου φέρνουν mix απο KRK έχουν πολύ παραπάνω μπασσα και στη σχολή έχουμε ενα ζευγάρι Dunaudio Acoustics το οποίο είναι ένα αξιόλογο ηχέίο. Θα έλεγα ξανα οτι τα ΚΡΚ ειναι υπερβολικά, και απαιτούν περισσότερο χώρο για να παίξουν ουδέτερα (και μπορούν να παίξουν αν έχουν 30% παραπάνω χώρο πχ απο τα Fostex), υπογραμμίζοντας για αλλη μια φορά οτι έχουν πολύ "νεύρο" και "κλωτσάνε". Διάλεξε ένα ηχείο που να έχει πιο πολύ "αέρα" και να ειναι ξεκουραστο. Αυτά για την ώρα. Σου εύχομαι να βρεις αυτο που θα σε βοηθάει να κανεις τη ζωή σου ευκολότερη και να είσαι και χαρουμενος με αυτό που ακους.

George Avramidis

101 Studios http://www.myspace.com/george_avramidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τα fostex, ήταν ότι καλύτερο είχα ακούσει μαζί με ένα φίλο, μια μέρα γυροβολιάς που πήγαμε για να ακούσουμε και να διαλέξουμε Monitor. Είχαμε συγκρίνει με samson (τα παλιά και τα καινούργια μοντέλα) yamaha (τα hs50 τα οποία ήταν χάλια και τα hs80 τα οποία ήταν αρκετά καλά) behringer (τα κανονικά και τα καινούργια με το ribbon tweeter το οποίο έκανε ..Phasing!) tascam όλη την vla σειρά εκτός του 5άιντσου όπου ήταν αδιάφορα στην καλύτερη περίπτωση), krk που χρωμάτιζαν στις χαμηλές και Pmc που ήταν καλά αλλά ακριβά.

 

Τα Fostex είναι φανταστική περίπτωση απόδοσης/τιμής.

Highly recommended! ;)

 

αυτα διαβασα και σε παλιοτερο ποστ του φιλου haryy και τα περιμενω πιθανοτατα αυριο.

οποτε και θα γραψω τις εντυπωσεις μου.

 

παντως -αν αυτο βοηθαει- θα πηγαινα κι εγω για τα krk τα 5αρια , αλλα οντως οπως τα ειχα ακουσει ο ιδιος στον νακα παλιοτερα , ειναι καμποσο μπασσαδουρικα....ειδικα για χωρους 12 m2 οπως ο δικος μου.

 

θα επανελθω.... ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν είναι και τόσο δραματικό το θέμα του χρωματισμού.

Η επίδραση του χρωματισμού ενος ηχείου στην μιξη, μπορεί να αντιμετωπιστεί χρησιμοποιώντας αποσπάσματα επαγγελματικών ηχογραφήσεων που θα λειτουργήσουν ως κομμάτια συγκρισης και αναφοράς.  Επίσης η τονική ισσοροπια ενός κομματιου μπορεί να ελεγχθεί και γραφικά, στην πορεία της μίξης.

 

 

Δεν συζητάμε το αν μπορείς να δουλέψεις ή όχι με τέτοιο ηχείο, διαλέγεις και αγοράζεις άρα παίρνεις κάτι που δεν χρωματίζει στα αυτιά σου.

That simple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα διαβασα και σε παλιοτερο ποστ του φιλου haryy και τα περιμενω πιθανοτατα αυριο.

οποτε και θα γραψω τις εντυπωσεις μου.

 

παντως -αν αυτο βοηθαει- θα πηγαινα κι εγω για τα krk τα 5αρια , αλλα οντως οπως τα ειχα ακουσει ο ιδιος στον νακα παλιοτερα , ειναι καμποσο μπασσαδουρικα....ειδικα για χωρους 12 m2 οπως ο δικος μου.

 

θα επανελθω.... ;D

 

Μεγειές, περιμένουμε review!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...yamaha τα οποια εχουν υποτονικα χαμηλά και ψηλά και εντονα μεσαια (για αυτό υπερίσχησε και το γνωστό smile eq).

Αυτό που λες ισχύει και για τα γνωστά NS-10 ? γιατί έχω την αίσθηση ότι κάποιες μίξεις δεν μου βγήκαν σωστά είτε επειδή ελάττωσα κάποια μεσαία είτε έδωσα παραπάνω σε κάποιες χαμηλές και χρειάστηκε να ακούσω σε άλλα ηχεία (όχι απαραίτητα μόνιτορ) για να διορθώσω.

 

Εκ των υστέρων αγόρασα αυτό το subwoofer.(SAMSON RESOLV SUB 120A)

http://www.thomann.de/gr/samson_resolv_sub_120a_subwoofer.htm

Δεν τα έχω βάλει ακόμα να παίξουν μαζί, για αυτό οποιοδήποτε σχόλιο για το αν αυτά τα δυο "δένουν" μαζί + ιδανική ρύθμιση συχνότητας αποκοπής του crossover του sub σε σχέση με τα NS-10 είναι ευπρόσδεκτα.

Ο χώρος που θα τοποθετηθούν είναι ένα δωμάτιο περίπου 3χ4 μέτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταφερεις να κανεις τη μειξη σου να ακουγεται ωραια στα ns10 κατα 90% μεταφραζεται τελεια στα περισσοτερα συστηματα. βρες ποια συχνοτητα απο τις χαμηλες σου ( < 110 Hz) εχει τη χαμηλοτερη ενταση ή απο ποια συχνοτητα  και μετα φθινουν  αυτες και βαλε εκει το crossover ( τυφλοσουρτης ) ::)

εκτοσ φασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω haryy .

 

μη εχοντας ομως στο παρελθον αλλα μονιτορς -οντας τα πρωτα μου- , θα μου φανουν θεικα.

θα γραψω ομως τις εντυπωσεις συνοδευομενες απο τις απαραιτητες φωτογραφιες.

 

(τα περιμενω ακομα)

;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για την ιστορία, σήμερα ο ευγενέστατος υπάλληλος των ΕΛΤΑ μου έφερα 2 KRK Rokit 5', τα οποία έστησα άμεσα. Κατέληξα σε αυτά λόγω του ότι είναι πλέον κλασσική επιλογή για πολλούς και ελπίζω να με καλύψουν. Τα πρώτα δείγματα είναι άκρως ενθαρρυντικά, μετά το τέλος των ηχογραφήσεων θα έχω μια ολοκληρωμένη άποψη για το πως μεταφράζουν κτλ.

Thanx για τις απαντήσεις, θα έχω στο μυαλό μου τα Fostex για μελλοντικές συγκρίσεις.

 

 

Να θυμάσαι οτι ακόμη και ένα μικρό ηχείο 5 ιντσών πρέπει να απέχει τουλάχιστον 30cm απο τον τοίχο και να απέχει το ένα απο το άλλο τόσο ωστε να έχει ένα ικανοποιητικό stereo image (δηλ το λιγότερο 1,5 μέτρο).

 

 

Cheers!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου