Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με βεργα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω ολη την μουσικοφιλη παρεα, θα συστηθω και δεοντως σε αλλο μου post προς το παρον θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με μια ηλ. κιθαρα. Ειναι του κιλου λεγεται BENSON STC-34 και ειναι τυπου strat. Το θεμα της ειναι οτι εχει παρει λιγο προς τα μπρος και ειπα να προσπαθησω να την φερω μονος μου αλλα βλεποντας την βεργα αντικρυσα κατι περιεργο που δεν εχω ξαναδει. Αντι για το κλασικο εξαγωνο σχημα που εχουν οι περισσοτερες βεργες για να μπει το allen σε αυτην ειναι στρογγυλο.. ??? Δεν γινεται να γυρισει η βεργα με κανενα εργαλειο που διαθετω. Δεν εχω σκοπο να την παω σε μαστορα μιας και η κιθαρα κοστιζει λιγοτερα απο οτι θα μου παρει ο μαστορας, αν φτιαχνεται παντα..

Επισυναπτω και μια φωτο μπας και βοηθησει..

 

 

Σορι για το off topic μπερδευτηκα αν μπορει να μετακινηθει... 8)

DSC01793.thumb.JPG.407536939b5d80ef08a3c0bd399f1132.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά νομίζω ότι η υποδοχή για το allen παίζει να είναι λίγο πιο μέσα...Αν σκαλίσεις λίγο το εσωτερικό της βέργας νομίζω θα εμφανιστεί!

 

Αυτό με βάση άλλη μία φορά που μου έχει τύχει αυτό στην κιθάρα ενός φίλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλώς ήλθες jimm@koss.

Από τη φωτογραφία φαίνεται σαν να λείπει τελείως η βέργα και να έχει μείνει μόνο μια μεταλλική ροδέλα.

Επίσης το σκάψιμο φαίνεται ταλαιπωρημένο. Μήπως προσπάθησε κάποιος άλλος να την "φτιάξει" και του έμεινε το trussrod στο χέρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κακοποιηση εχει γινει απο μενα.. 8) Δεν εχω χαλασει κατι, εχω προσπαθησει διαφορα allen γι' αυτο και εσκαψα λιγο για να χωρεσει.

Υπαρχει περιπτωση δλδ να λειπει η βεργα? Πιο πολυ υποψιαζομαι να μην ειχε ποτε και να εχει μονο κολλημενη την ροδελα για το φαινεσθαι.. Πως μπορω να το τσεκαρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν μπορω να καταλαβω. Εχω μια υποψια βεβαια οτι ειναι αυτο που ειπε ο neurotic οτι πρεπει να χωσω λιγο πιο μεσα το allen. Αν δεν εχω καταστρεψει τις βολτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν μπορω να καταλαβω. Εχω μια υποψια βεβαια οτι ειναι αυτο που ειπε ο neurotic οτι πρεπει να χωσω λιγο πιο μεσα το allen. Αν δεν εχω καταστρεψει τις βολτες...

Μου έχει συμβεί σε 2 fender.

Στο πρώτο, ως νιούμπης, την είχα πατήσει με το στρογγυλο εξωτερικά (που νόμιζα ότι είχε φαγωθεί το truss rod nut) και είχα ψιλομπινελικώσει τον πωλητή.

Το κανα γαργάρα  :-[ όταν βρήκα το σωστό allen (ένα περίεργο νούμερο) και τις βόλτες πιο βαθιά και το φερα στα ίσα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό που λέει ο νεαρός από πάνω μου έχει συμβεί και μένα.

Αυτό σyμβαίνει, όπως μου εξήγησε κάποιος, επειδή τα αμερικάνικα allen έχουν άλλα (πολύ παραπλήσια αλλά όχι ίδια) μεγέθη με τα ευρωπαϊκά (metric).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου