Προς το περιεχόμενο

κονσολα για live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια,

ενδιαφερομαι να αγορασω μια κονσολα μεχρι 300-400 ευρω το πολυ για να βαλω πανω αρμονιο κιθαρα μπασο και 3-4 μικροφωνα.εχω μια κονσοιτσ των 140 ευρω αλλα δεν με ικανοποιει ο ηχος που βγαινει συνολικα.καμια προταση?(απο thomann σκεφτομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τις καλυτερες επιλογες σε αυτα τα λευτα ειναι η SOUNDCRAFT EFX 12

με ενσοματομενο εφε Lexicon. καλη προενυσχηση και ωραιο eq + παραμετρικο.

στην προτεινω ανεπιφυλακτα.

http://www.thomann.de/gr/soundcraft_efx_12.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μια αλλη ιδεα ειναι η YAMAHA MG 124 CX. εχω δουλεψει πολλες φορες με τη μεγαλη της αδελφη (την ΕΜΧ 5016 CF) και εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο τον ηχο,τα εφφε και τους κομπρεσορες. Η 124 cx εχει απο ενα one knob κομπρεσορα στα πρωτα τεσσερα καναλια που εχει εξαιρετικα αποτελεσματα χωρις πολυ κοπο,και ειδικα στα φωνητικα και στην ακουστικη κιθαρα σκιζει.

 

  298 ευρω στο Θωμα....Εγω παντως ηδη ετοιμαζομαι να την παραγειλλω.... 8)

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_mg_124_cx.htm

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τις καλυτερες επιλογες σε αυτα τα λευτα ειναι η SOUNDCRAFT EFX 12

με ενσοματομενο εφε Lexicon. καλη προενυσχηση και ωραιο eq + παραμετρικο.

στην προτεινω ανεπιφυλακτα.

http://www.thomann.de/gr/soundcraft_efx_12.htm

 

 

πολυ καλη μου φαινεται  αν και δεν εχω ιδεα τι ιδιαιτερο ειναι τα εφε lexicon. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μια αλλη ιδεα ειναι η YAMAHA MG 124 CX. εχω δουλεψει πολλες φορες με τη μεγαλη της αδελφη (την ΕΜΧ 5016 CF) και εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο τον ηχο,τα εφφε και τους κομπρεσορες. Η 124 cx εχει απο ενα one knob κομπρεσορα στα πρωτα τεσσερα καναλια που εχει εξαιρετικα αποτελεσματα χωρις πολυ κοπο,και ειδικα στα φωνητικα και στην ακουστικη κιθαρα σκιζει.

 

  298 ευρω στο Θωμα....Εγω παντως ηδη ετοιμαζομαι να την παραγειλλω.... 8)

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_mg_124_cx.htm

 

Αυτη που εχεις δουλεψει ειναι κατα 600 ευρω ακριβοτερη.μηπως γι αυτο εμεινες πολυ ικανοποιημενος.αυτη λες να ειναι εξισου καλη?επεισης δεν βλεπω αρκετα καναλια για 3-4 mic και 3-4 οργανα.αν και για να σου πω την αληθεια δεν ξερω ακριβως γιατι καποια καναλια ειναι διπλά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τα κυκλωματα ειναι ιδια. Απλα η 5016 CF εχει επιπλεον τεσσερα διπλα καναλια, 2 aux αντι για ενα,2 εφφε (και καναλια εφφε) αντι για ενα,low mid και high mid αντι για σκετο mid σε καθε καναλι, master equilizer, καμποσα αλλα καλουδια και επιπλεον.... ειναι αυτοενισχυομενη. 2x500W.... Η διαφορα στην τιμη δηλαδη εχει να κανει με επιπλεον καλουδια( συν το οτι ειναι και ενισχυτης ταυτοχρονα) και οχι με διαφορα στον ηχο.

 

  Πως δε βλεπεις αρκετα καναλια? Τα διπλα καναλια τα χρησιμοποιεις σα μονα αν θες! Δηλαδη τα 1 - 4 για μικροφωνα με χωριστο κομπρεσορα το καθενα (ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα σου χρειαστει) και τα επομενα 4 (αυτα που λεει 5/6,7/8,9/10,11/12) για τα οργανα. βεβαια τα δυο τελευταια δεν εχουν mid και gain....

  Αλλιως αν θες δες και τη YAMAHA MG 166CX στα 395 ευρω. 12 Πραγματικα καναλια. Ειμαι σιγουρος ομως οτι ηχητικα η μια yamaha δεν διαφερει απ΄την αλλη.... Εχεις λογους να πιστευεις το αντιθετο?

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε santso μη το μπερδυεις το παιδι ολα αυτα που του λες τα εχει το μοντελο YAMAHA EMX 5016CF που κανει 939 ευρα http://www.thomann.de/gr/yamaha_emx_5016cf.htm

και δεν εχει καμια σχεση με τη κονσολα που το προτηνες στο πρωτο σου ποστ που ειναι η YAMAHA MG 124 CX κανει 298 ευρα http://www.thomann.de/gr/yamaha_mg_124_cx.htm

δεν εχει παραμετρικο δεν ειναι αυτοενυσχιομενη δεν εχει 2aux και το χειροτερο περνει μονο 6 καναλια με xlr. και 2 stereo που δεν εχουν ρυθμιση gain ουτε mid στο EQ. Ξεκαθαρισε τα πραγματα στο παιδι να το βοηθησουμε ειπαμε  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εισαι σιγουρος οτι πρεπει να ξεκαθαρισω εγω τα πραματα? Δεν καταλαβαινω γιατι μου τη λες. Αυτα που εχει η 5016cf τα ανεφερα για να του πω ακριβως γιατι κανει 600 ευρα παραπανω. Απο κει και περα:

 

  1) η soundcraft επισης ΔΕΝ ειναι αυτοενισχυομενη

 

  2 ) δεν εχει δυο aux,εχει ενα οπως και η yamaha.

 

  3 ) δεν εχει κομπρεσορα στα καναλια. Επιμενω οτι ειναι σημαντικο.Ας κρινει ο ιδιος.

 

  4)  Κοστιζει 70 ευρα παραπανω.Πιστευεις οτι χρειαζεται τοσα καναλια? Εγω νομιζω πως οχι συμφωνα με οσα μας ειπε. Αμα θελει να ανεβει σε τιμη μπορει να δει αν θελει και την mg 166cx.

 

  Λεω απλα μια γνωμη,δεν εχω κανενα προσωπικο οφελος αν θα πουλησει ενα κομματι παραπανω η soundcraft ή η yamaha.

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε santso κουλαρισε αγορι μου  8)

Εγω δεν ειπα πως εχεις κανενα οφελος, απλα ειπα να ξεκαθαρισεις στο παλικαρι οτι ολα αυτα που του λες τα εχει η μεγαλη και οχι η μικρη κονσολα.

Εγω δεν ειπα οτι η soundcraft εχει 2aux , ουτε οτι εχει compresor (ασχετα αυτο που εχει η yamaha μονο compressor δεν ειναι, δικη μου αποψη ομως αυτο)

και μη ξεχνας οτι ολοι ειμαστε εδω για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο και οχι για να μαλωνουμε μεταξυ μας. piece ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια συγνωμη για το μπερδεμα αλλα ρωταω συνεχεια γιατι θελω να παρω κατι και να με ικανοποιει πληρως(αν γινεται βεβαια με αυτα τα λεφτα :P) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου