Προς το περιεχόμενο

Σπουδές-Γνώσεις μουσικής και οργάνων


spbbassman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει έχετε δίκιο,θα προσπαθώ άλλη φορά να γράφω σωστά,αν αυτό είναι το κριτήριο για να μου απαντάτε με την πρώτη χωρίς να με ειρωνεύεστε....  :-* Πάντως καλά κάνετε και με μαλώνετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Νικόλα τι φοβάσαι μήπως σου κλέψω τις γνώσεις; :D

χαχαχα! Όχι δα! Στο κάτω κάτω επώνυμα είμαι εδώ όπως αρκετοί. Ειδικά για μένα πρέπει να είναι πολύ εύκολο να δεις τι έχω κάνει κλπ (τόσο που το λέω κάθε τόσο... Ειδικά στην αρχή πρέπει να είχα πρήξει όλο το φόρουμ).

 

Και δε σε μαλώνει κανένας... φιλικά σου την "λέμε" όλοι! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τη λέξη γίνεται...και ο Θεός βοηθός!

Μου ξέφυγε αυτό.  ;)

 

Και δε σε μαλώνει κανένας... φιλικά σου την "λέμε" όλοι! ;)

+1  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ξεφύγαμε όμως από το θέμα.Δεν πειράζει θα σας ξανά βάλω πάλι όμως.Εγώ παίζω μπάσο πέντε χρόνια θεωρητικά,αλλά πρακτικά έχω σταματήσει να εξελίσσομαι τα τελευταία τρία χρόνια λόγο στρατού και δουλείας (πολλές οι ώρες παιδιά στο συνεργείο) και γιατί δεν είχα τη δυνατότητα του δασκάλου στα μέρη μου.Επειδή όμως τώρα μου δόθηκε η ευκαιρία να έρθω σε μία μεγαλύτερη πόλη λόγω σπουδών (όχι θεωρητικών απ'ότι καταλάβατε ;) ) με ωδείο και δυνατότητα μελέτης πάνω στο όργανο αυτό,αποφάσισα να ξεκινήσω ωδείο.Είμαι 21 χρονών,μήπως μεγάλωσα για το ωδείο; Νιώθω μειονεκτικά,γι'αυτό ρωτάω.Μην με κοροιδέψετε πάλι.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν αυτο που σε απασχολει ειναι το αν εισαι πολυ μεγαλος για να ασχοληθεις με τη μουσικη σε "ακαδημαϊκο"* επιπεδο στην ηλικα σου (21) θα ελεγα να σταματησεις να ανησυχεις - δεν ειναι καθολου αργα. Αν θελεις να το κανεις και σου δινεται η ευκαιρια, καντο. Ουτε ο πρωτος θα εισαι ουτε ο τελευταιος.

 

 

*Εννοω οργανωμενες σπουδες/μελετη μουσικης σε καποιο ωδειο ή σχολη γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ρε παιδιά ξεφύγαμε όμως από το θέμα.Δεν πειράζει θα σας ξανά βάλω πάλι όμως.Εγώ παίζω μπάσο πέντε χρόνια θεωρητικά,αλλά πρακτικά έχω σταματήσει να εξελίσσομαι τα τελευταία τρία χρόνια λόγο στρατού και δουλείας (πολλές οι ώρες παιδιά στο συνεργείο) και γιατί δεν είχα τη δυνατότητα του δασκάλου στα μέρη μου.Επειδή όμως τώρα μου δόθηκε η ευκαιρία να έρθω σε μία μεγαλύτερη πόλη λόγω σπουδών (όχι θεωρητικών απ'ότι καταλάβατε ;) ) με ωδείο και δυνατότητα μελέτης πάνω στο όργανο αυτό,αποφάσισα να ξεκινήσω ωδείο.Είμαι 21 χρονών,μήπως μεγάλωσα για το ωδείο; Νιώθω μειονεκτικά,γι'αυτό ρωτάω.Μην με κοροιδέψετε πάλι.Ευχαριστώ

Αμ μπράβο! Τώρα μάλιστα! Τώρα έχω τι να πω και τι να γράψω...

 

Όχι δεν είναι πολύ αργά, και όχι δεν είσαι πολύ μεγάλος. Εγώ έχω μαθητές μεγαλύτερους από μένα (στο πιάνο όμως, αφού πιάνο παίζω).

 

Είδικά στο μπάσσο είναι πολύ συνηθισμένο να είναι ενήλικες οι μαθητές, οπότε μη μασάς.

 

Τώρα, βέβαια υπάρχει ένα ζητηματάκι: Δεν σε ξέρουμε (μόνο εσύ σε ξέρεις) το οποίο μπορεί και να σημαίνει ότι δεν έχεις να πας πολύ παραπέρα. Ο καθένας μας έχει τις δυνατότητές του που έχουν άμεση σχέση με 15,000 πράγματα, όχι μόνο την ηλικία σου. Το ότι παίζεις 5 χρόνια μπάσσο, αλλά τα 3 δε νίωθεις ότι προχωράς είναι μάλλον φυσιολογικό, αν δεν είχες κάποιον μαζί σου (έστω και μία μπάντα να παιξεις που να ξέρουν τι να κάνουν και να σε παρασύρουν κι εσένα μαζί τους)... Με στρατό, δουλειά κοκ, δεν είναι εύκολα τα πράγματα.

 

Τώρα που 'ωρίμασες' κάπως, μπορείς να κάνεις μία σοβαρότερη προσπάθεια. Έχε υπόψη σου ότι το ΠΟΥ θες να φτάσεις και το ΠΟΙΟΣ θες να γίνεις παίζει τεράστιο ρόλο. Εγώ πάντως στα 35 μου μια χαρά μαθαίνω ακόμη... Αν και όχι μαθητής ή φοιτητής πλέον.

 

Ελπίζω αυτά να σε βοήθησαν λίγο.

 

EDIT: Ότι λέει ο Odis! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν αυτο που σε απασχολει ειναι το αν εισαι πολυ μεγαλος για να ασχοληθεις με τη μουσικη σε "ακαδημαϊκο"* επιπεδο στην ηλικα σου (21) θα ελεγα να σταματησεις να ανησυχεις - δεν ειναι καθολου αργα. Αν θελεις να το κανεις και σου δινεται η ευκαιρια, καντο. Ουτε ο πρωτος θα εισαι ουτε ο τελευταιος.

 

 

*Εννοω οργανωμενες σπουδες/μελετη μουσικης σε καποιο ωδειο ή σχολη γενικα.

Συμφωνώ απόλυτα.

Εγώ ξεκίνησα στα 26 το ωδείο (παίζω κιθάρα)!

Μη νιώθεις μειονεκτικά καθώς ποτέ δεν είναι αργά να ασχοληθείς με τη μουσική!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Side note που θυμηθηκα μολις τωρα: Χτες τελειωσα ενα ξεφυλλισμα της βιογραφιας του Khachaturian* - ξεκινησε τις "ακαδημαικες" μουσικες του σπουδες στα 20 του, ηλικια που για καποιον που θελει να γινει συνθετης (ειδικα σε εκεινο το περιβαλλον και εποχη) ειναι σχετικα αργα. Ισως παραδειγμα προς μιμηση για την περιπτωση σου.

 

 

* https://en.wikipedia.org/wiki/Aram_Khachaturian

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου