Προς το περιεχόμενο

Ποια απο τις 2 λυσεις για ηχο με gain;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα.

το θεμα εχει ως εξης. εχω μια fender stratocaster mexico και εναν 15w fender ενισχυτη.

το προβλημα ειναι οτι επειδη παιζω αρκετα χαμηλα σε ενταση (στο 1 με 2 περιπου) ο ηχος με gain ειναι απαραδεκτος.μου εχουν προτεινει 2 λυσεις.

 

1. να αγορασω ενα μικρο λαμπατο π.χ blackstar. κόστος περίπου στα 180-250 €

2. να αγορασω ενα πεταλι booster και να λυθει το θεμα.

 

επειδη ειμαι αρχαριος σχετικα θα ηθελα τη βοηθεια σας τι απο τα 2 να κανω ή να μου προτεινεται κατι αλλο αν υπαρχει.

 

Υ.Γ: να σημειωθει οτι θελω στο αμεσσο μελλον να προσθεσω και ενα distortion και ενα fuzz πεταλι. και το ειδος που παιζω περισσοτερο ειναι metal/doom/stoner.

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις τον 5άρι Blackstar (που τον έχω και εγώ) κατά 90% δεν θα χρειαστείς distortion, καθώς σε αυτό το θέμα σκίιιιζει! Και μπορώ να σου πω, ότι σε πενιχρές εντάσεις που τον δουλεύω και εγώ ανταποκρίνεται μια χαρά.

 

Ένα fuzz αφού θέλεις πιο βαριά φάση θα πάρεις, εκεί γίνεται χαμός με το τι μπορείς να βρεις, το booster αναλόγως το τι θα διαλέξεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από τους δύο ενισχυτές (τον fender που έχεις και τον blackstar που ενδέχεται να πάρεις).

 

Έχε στο μυαλό σου ότι, για να παίξεις doom/stoner θα πρέπει να κουρδίσεις σε χαμηλότερα κουρδίσματα (D, drop C) ώστε να σου ακουστεί "σωστά" στο αυτί και να πάρεις τα αποτελέσματα που θες. Εγώ όσο και να προσπάθησα να παίξω το Spacelord από Monster Magnet σε standart tuning .. πάντα τραγωδία ακουγόταν.. Οπότε εκτός από gain, γκάζια, παραμορφώσεις κτλ, για τα είδη που θες, τσέκαρε οι μπάντες που ακούς τι κουρδίσματα έχουν.

 

Αλήθεια, ποια strat είπαμε ότι έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις τον 5άρι Blackstar (που τον έχω και εγώ) κατά 90% δεν θα χρειαστείς distortion, καθώς σε αυτό το θέμα σκίιιιζει! Και μπορώ να σου πω, ότι σε πενιχρές εντάσεις που τον δουλεύω και εγώ ανταποκρίνεται μια χαρά.

 

Ένα fuzz αφού θέλεις πιο βαριά φάση θα πάρεις, εκεί γίνεται χαμός με το τι μπορείς να βρεις, το booster αναλόγως το τι θα διαλέξεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από τους δύο ενισχυτές (τον fender που έχεις και τον blackstar που ενδέχεται να πάρεις).

 

Έχε στο μυαλό σου ότι, για να παίξεις doom/stoner θα πρέπει να κουρδίσεις σε χαμηλότερα κουρδίσματα (D, drop C) ώστε να σου ακουστεί "σωστά" στο αυτί και να πάρεις τα αποτελέσματα που θες. Εγώ όσο και να προσπάθησα να παίξω το Spacelord από Monster Magnet σε standart tuning .. πάντα τραγωδία ακουγόταν.. Οπότε εκτός από gain, γκάζια, παραμορφώσεις κτλ, για τα είδη που θες, τσέκαρε οι μπάντες που ακούς τι κουρδίσματα έχουν.

 

Αλήθεια, ποια strat είπαμε ότι έχεις ?

 

 

μια mexico του 94 sss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις διπλούς μαγνήτες.Θα έχεις τρελό θόρυβο.

 

 

σκεφτομαι να βαλω ενα διπλο κατω σε μεγεθος μονου για να μην χρειαστει να σκαψω το σωμα. ειναι καλυτερα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογη λύση.Το χω κάνει και γω στη νεκ θέση όμως.Για τη μουσική σου ένας seymour duncan hotrails ή little 59 ¨η ένας dimarzio tone zone είναι ότι πρέπει.Βεβαια μπορείς να την βγάλεις καθαρή και με έναν μονό stack.Αλλα δεν θα εχεις πολύ gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το είδος που παίζεις η γνώμη μου είναι ότι τελικά θα τα χρειαστείς και τα 2, αν και ο μικρός 1-watt Blackstar (γιατί μάλλον αυτόν εννοείς), τον οποίο έχω θα την κάνει προσώρινά την δουλίτσα του μια χαρα. Ξεκίνα όμως ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ απο τον ανισχυτή. Ο συγκεκριμένος είναι και μια εξαιρετική πλατφόρμα πεταλιών επίσης. Από τις αγγελίες αργότερα θα βρεις κάτι φθηνά.

 

 

 

Επίσης πολύ καλές οι προτάσεις του φίλου για τους μαγνήτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να μη δώσεις τόσα λεφτά για μικρό 1 βατ ενισχυτή, αργότερα θα ψάχνεσαι πάλι.

Δώστα να πάρεις ένα καλό λαμπάτο distortion blackstar HT-Dual ή ΗΤ-Metal να καθαρίσεις μια και καλή απο πετάλι για gain και στην αρχή το κουμπώνεις στον ενισχυτή σου ή στο line in της κάρτας του pc σου για να ηχογραφείς αμα θες και να παίζεις και με ακουστικά με καλό ήχο. Αργότερα κοιτάς για έναν απλό φθηνό καθαρό λαμπάτο τύπου VHT SP6 Ultra και καθάρισες.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά στα λεφτά που θες να ξοδέψεις άνετα χτυπας μια πεταλιέρα.Μία digitech rp355(ή τουλάχιστον μια από αυτή τη σειρά σε αυτήν την τιμή θα κάνει θαύματα).Μόλις πήρα την 1000 εγώ και αν κάτσεις να ασχοληθεις λιγάκι βγάζεις θαυμάσιο ήχο.Λειτουργούν και σαν κάρτες ήχου αν θες να ηχογραφήσεις,έρχονται και με πρόγραμμα ηχογράφησης (cubase le4).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου