Προς το περιεχόμενο

Test : 52 Reissue Tele + Toadworks Leo Jr / Boss SD-1 / Xotic BB / TC Vintage OD


Silot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα πως τα επόμενα Testing threads θα έχουν καλύτερη ποιότητα, αλλά τελικά δεν έχω τον χρόνο που θα ήθελα για να τα γυαλίσω πρέπει,επομένως συνεχίζουμε στην ίδια trashy ποιότητα  ;D

Η Tele είναι τελικά η κατάληξη για μένα. Κάθε φορά που τη χρησιμοποιώ έχω την αίσθηση πως όλα είναι στη θέση τους, πως ο χρόνος προσαρμογής μου πάνω της είναι μηδενικός. Με τις Tele ποτέ δεν με ενόχλησαν το vintage radius και τα ..ανύπαρκτα τάστα και το δεξί χέρι έχει όσο χώρο θέλω δίχως μεσαίους μαγνήτες κτλ. Η συγκεκριμένη  52 είναι του 1996, αρκετά ελαφριά και resonant και μια που η Gretsch παροπλίστηκε λόγω τάστων (2 χρόνια τώρα έβγαλε όλα τα live και άπειρες ώρες στο studio) έχει γίνει η κύρια κιθάρα που χρησιμοποιώ.

Τα 4 overdrives που θα ακούσετε είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους. Τα Leo Jr (άκρη αριστερά) και TC Vintage Overdrive (άκρη δεξιά) είναι updates του TS 808 με το TC λίγο πιο modern. Το SD-1 παραμένει για μένα το καλύτερο Value For Money Overdrive της αγοράς, ενώ το Xotic BB Preamp είναι στην άλλη άκρη της αγοράς καθότι χειροποίητο και αρκετά ακριβό.

Στην αρχή κλείνω το Boss που πρίν λίγο χρησιμοποιούσα και ξεκινάω με τον καθαρό ήχο της Tele στον DC-3.Προς το τέλος του video τα κάνω cascade ανα ζευγάρια, και τέλος τα ανοίγω όλα μαζί : Smashy babe !!

 

 

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερός..

 

Πολύ με άρεσε το Βοss με το TC μαζί.

 

By the way ,η σειρά vintage της tc electronics έχει βγεί εκτός παραγωγης εδω και λίγο λιγότερο απο ένα μήνα.

Οσοι προλάβετε λοιπον.

Ο thomann δίνει το overdrive και το distorsion 99 ευρά .

 

 

 

Υ.Γ.

Προτείνω να δοθει στον silot το αξίωμα του master tester.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Tele είναι τελικά η κατάληξη για μένα.

 

Μα ΦΥΣΙΚΑ και ειναι αλλωστε εισαι ΣΟΒΑΡΟΣ ανθρωπος ΠΟΥ αλλου περιμενες να καταληξεις?... :) :) :) :) :) :)

 

Κάθε φορά που τη χρησιμοποιώ έχω την αίσθηση πως όλα είναι στη θέση τους,

 

 

ειπαμε...Leo did it RIGHT the FIRST time... :) :)

 

(τωρα πια δεν υπαρχει γυρισμος..ετοιμασου και για ΠΟΛΛΕΣ αλλες... :) :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου