Προς το περιεχόμενο

O Gus G στον Chappers για τον νέο του Blackstar sig


HeathenMV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ εν μέρη αλλά δεν δέχομαι ότι αυτός είναι ντε και καλά ο ήχος που πρέπει να έχεις για αυτό το στύλ. Υπάρχουν πολλά high gain κεφάλια στις μέρες μας που μπορείς να βγάλεις ήχο με όγκο που να κόβει στη μίξη και να έχεις ελάχιστο τζιτζίκι, δεν βρισκόμαστε στα 80's που αν ήθελες να πας σε πιο extreme μονοπάτια το τζιτζίκι ήταν μονόδρομος. Μπορεί και ο συγκεκριμένος blackstar να είναι ικανός για κάτι τέτοιο μιας και κρίνουμε μόνο από ένα κλιπ στο youtube.

Όσο για το λάθος που λες ότι κάνουν πολλοί κιθαρίστες, το κάνουν σχεδόν όλοι αλλά εις γνώση τους. Είναι λογικό όταν φτιάχνεις έναν ήχο χωρίς συνοδεία να τον κάνεις πιο στρογγυλό με αρκετά μπάσα αλλά όταν παίζεις με μπάντα το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να κόψεις μπάσα και να ανεβάσεις μεσαία για να μπορέσεις να βγεις μπροστά.

 

Υ.Γ. Ξαναλέω ότι δεν υποστηρίζω ότι είναι κακός ο ήχος, συζήτηση να γίνεται

Απο αυτους που το κανουν "εις γνωσην τους" αντε να ειναι το 5% παραπανω δεν ειναι.....εχουν δει και ακουσει τα αυτια μου και τα  ματια μου τα τερατα......

 

Φυσικα και υπαρχουν πολλα high gain amps αλλα επισης αυτο που ακους στο βιντεο περισσοτερο το μαντευεις παρα το "ακους"....Επισης τι να το κανω το ντεμο ενος ενισχυτη οταν παιζει μονος του με "στρογγυλο ηχο" ?? εγω θελω να ξερω πως θα ακουγεται αν αφαιρεθουν ολα τα οργανα και μηνει μονος του με τις εκαστοτε ρυθμισεις.....αυτο εχει κανει ο Gus (πιστευω) σε αυτο το βιντεο γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ ξερει πως να βγαλει τον "μπασατο" ηχο στα lead και στα ρυθμικα...

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο αυτους που το κανουν "εις γνωσην τους" αντε να ειναι το 5% παραπανω δεν ειναι.....εχουν δει και ακουσει τα αυτια μου και τα  ματια μου τα τερατα......

Lol, τι να σου πω δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το ποσοστό.

Φυσικα και υπαρχουν πολλα high gain amps αλλα επισης αυτο που ακους στο βιντεο περισσοτερο το μαντευεις παρα το "ακους"....

Agreed

Επισης τι να το κανω το ντεμο ενος ενισχυτη οταν παιζει μονος του με "στρογγυλο ηχο" ?? εγω θελω να ξερω πως θα ακουγεται αν αφαιρεθουν ολα τα οργανα και μηνει μονος του με τις εκαστοτε ρυθμισεις.....αυτο εχει κανει ο Gus (πιστευω) σε αυτο το βιντεο γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ ξερει πως να βγαλει τον "μπασατο" ηχο στα lead και στα ρυθμικα...

Κοίτα για μένα ένα καλό ντέμο ενισχυτή πρέπει να τα έχει και τα δύο, και τον ενισχυτή μόνο του με διάφορα eq settings και με backtrack για να δεις πως κάθεται στη μίξη.

Φυσικά και δεν ήταν ο σκοπός του συγκεκριμένου να κάνει ντέμο τον ενισχυτή (αυτό θα το κάνουν φαντάζομαι κάποια στιγμή ο Chappers με τον  Lee), το συγκεκριμένο ήταν παρουσίαση του ενισχυτή με τους ήχους του Gus (και ωραία jam).

Το τελευταίο εννοείται δεν το σχολιάζω  ;)

 

Mη ξεχναμε και τη διαφορα στην ενταση...

Εννοείς σε σχέση μόνο σου και με μπάντα? Ε σίγουρα με μπάντα θα είσαι παραπάνω κι έτσι κι αλλιώς ανοίγει ο ήχος, σου δίνει πιο πολύ high end και παραπάνω gain.  Εγώ standard κατεβάζω gain σε κατάσταση μπάντας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου