Προς το περιεχόμενο

προβλημα σε συνδεσμολογια μαγνητων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους.θα ηθελα τη βοηθεια σας.εχω τους παρακατω μαγνητες:

neck:seymour duncan lil'59

middle:seymour duncan hot stack

bridge:seymour duncan sh4 jb

θελω να κανω τη συνδεσμολογια της εικονας αλλα εχω το εξης προβλημα:στις θεσεις middle+neck και neck μονο το tone του neck μαγνητη λειτουργει σαν volume (στο σχεδιαγραμμα ειναι αυτο που εχει πανω του τον πυκνωτη).το tone του middle δουλευει κανονικα οπως και ο 5θεσιος επιλογεας.

τι θα μπορουσε να ειναι λαθος?το σχεδιο το εχω τσεκαρει πολλες φορες ενα-ενα τα καλωδια αλλα δε βρισκω κατι.

ευχαριστω για οποαδηποτε βοηθεια.

everythingaxe_1v_2t_5w.thumb.jpg.5d006c9101caebd9d60ace05d1ef2a00.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω να κανω auto-split.απλα το tone του neck μαγνητη λειτουργει σαν ποτενσιομετρο εντασης και δε μπορω να καταλαβω το γιατι (εφοσον εχω συνδεσει τον πυκνωτη επανω του).

ευχαριστω για τον χρονο σου παντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κοιταξεις τοτε τις κολησεις σου αν εχεις cold joins οπως και αν λειτουργει ο πυκνωτης!

Χωρις πυκνωτη το pot λειτουργει σαν volume.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κοιταξεις τοτε τις κολησεις σου αν εχεις cold joins οπως και αν λειτουργει ο πυκνωτης!

Χωρις πυκνωτη το pot λειτουργει σαν volume.

 

+1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

ο πυκνωτης δουλευει (αφου το αλλο tone  δουλευει κανονικα και ο πυκνωτης ειναι κοινος και για τα δυο tone) .

μια ψυχρη κολληση μπορει να εχει τετοιο αποτελεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πυκνωτης δουλευει (αφου το αλλο tone  δουλευει κανονικα και ο πυκνωτης ειναι κοινος και για τα δυο tone) .

μια ψυχρη κολληση μπορει να εχει τετοιο αποτελεσμα?

 

ναι μπορεί να έχει τέτοια αποτελέσματα,εμένα δεν δούλευε ένα πετάλι που είχα φτιάξει.

Και ενώ το δοκίμαζα με το μπίπερ του πολυμέτρου και μου έδειχνε πως ήταν ΟΚ η κόλιση τελικά ήταν ψυχρή.

 

Ο πυκνωτής είναι κοινός αλλά για να πάρει και το ποτενσιόμετρο του neck χρειάζεται κόλλιση η οποία να είναι ψυχρή,η διαδρομή του πυκνωτή από το mid tone μέχρι την γείωση που είναι στο neck tone να είναι σωστή αλλά το "σταυροδρόμι-κόλλιση" για να πάρει και του neck να έχει πρόβλημα με αποτέλεσμα να δουλεύει μόνο του mid το tone.

 

 

Δοκίμασε και αν δεν εδώ είμαστε

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου