Προς το περιεχόμενο

Πτώση τιμής σε Les Paul Classic Custom


stepar10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι για την αγορα μιας κιθάρας, οταν με το καλο μαζέψω τα χρήματα.  Ποια η γνώμη σας για την παρακατω κιθαρα??

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_classic_custom_an.htm

 

Αυτο  που με παραξενευει ειναι οτι εδω και τοσο καιρο κοστιζε 1600 και σημερα μπαίνω να την δω και έχει 1300... Μπορει καπως να εξηγηθεί τετοια πτώση?

 

Η κιθάρα και οι μαγνήτες της πως είναι? Για κλασικ ροκ, blues? 

 

Ευχαριστω προκαταβολικά.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθάρα αυτή παίζει τα πάντα μην αγχώνεσαι και είναι άψογη κατασκευαστκά.Το μόνο που έχει να ζηλέψει από τη στάνταρντ είναι τα εξτρά μπιχλιμπιδια.Σε ενα βιντεο στο youtube ο rob chappers κάνει review.Φυσικά και αγνοείς το γελοίο αυτό χρώμα και πας σφαίρα για τη μαύρη (ebony).  ;D Oι μαγνήτες είναι οι ίδιοι που φοράνε και οι πιο ακριβες gibson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αυτή η κιθάρα είναι πραγματικά εντυπωσιακή για την τιμή της.

Δεν παίζεται. Τρέξε πριν εξαφανιστεί. Το χρώμα είναι θέμα γούστου, εγώ έχω πάρει τη μαύρη. Οι μαγνήτες που φοράει είναι καλύτεροι και από της custom.

Η μείωση τιμών σε Thomann (και αλλού) δεν είναι μόνο σε αυτό το μοντέλο αλλά σε πάρα πολλά της Gibson. Για παράδειγμα την custom πριν ένα μήνα την είχε 3400 και τώρα 2790.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα μιλάς??? Δεν ξέρεις ποσο χαίρομαι!

 

Δεν με νοιάζουν τα μπιχλιμπίδια αφου την θεωρω πανεμορφη ετσι οπως είναι. Πιο πολύ με ενοιαζε να μαθω πληροφοριες για τα ξυλα και τους μαγνητες αφου δεν εχω πολλές γνωσεις. Επαιξα με μια custom και ηταν υπέροχη αλλα αποκλείεται να μαζέψω 2900 Ε ποτε μου...

 

Αλλά η πτωση τιμης σε τοσο μεγάλο βαθμο πως εξηγείται?

 

Οσο για το χρώμα  δεν ξέρω γιατι το υποτιμάς τοσο αλλα μ αρεσει πιο πολύ απο την μαυρη!! χχαχα  :-\  ;D

 

ΥΓ Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tσίμπα και το βιντεακι

 

 

Τα ξύλα είναι τα ίδια με τις στανταρ με τη διαφορά του baked maple που τις κάνει λιγάκι πιο bright στον ήχο όπως θα διαπιστώσεις και από το βίντεο.Κανουν συγκριτικό τεστ οι κερατάδες.Νομίζω ότι είναι chambered το σώμα το οποίο το θεωρώ μεγάλο συν επισης.You can't go wrong φίλε μου με αυτην την κιθάρα.Και το λέει καποιος που δε συμπαθεί τις gibson με την καμία :P

 

To μαυρο ειναι ΘΕΙΚΟ!!!! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα τα κανει ολα και συμφερει.Οι μαγνητες της κατα την γνωμη μου ειναι οι καλυτεροι για blues-classic rock μονο οι paf vintage και οι t-tops της 10ετιας 70 ειναι καλυτεροι αλλα κοστιζουν 3-4 φορες παραπανω.Η τιμη τωρα τι να πει κανεις?σημεια των καιρων η παιχνιδια markrting?αλλα αφου ειναι προς τα κατω τι σε νοιαζει?

go 4 it και καλοπαιχτη.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βασική της κατασκευαστική "διαφορά" είναι στο ξύλο της ταστιέρας που είναι maple (Ας είναι καλά το...FBI.  ;D).

Δεν ξέρω επίσης αν έχει nitro finish, υποθέτω πως όχι, not sure though...

 

Επίσης συνήθως τα πιο ελαφρά μαόνια κρατιούνται για τις ακριβότερες, άρα υπάρχει μεγαλύτερη  πιθανότητα να σου τύχει κιθάρα-άγκυρα απο πλευράς βάρους.

Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο μοντέλο είναι champered (δεν αναφέρει κάτι η περιγραφή του thomann)...

Αν είναι μάλλον καλό το βρίσκω.

Αν δεν είναι, η πιθανότητα να είναι βαριά αυξάνεται παραπάνω.

 

Τώρα αν θα μπορείς να παίξεις classic rock και blues με την κιθάρα?

Και το ρωτάς?...Εννοείται πως ναι... ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι '57 classics είναι οι καλύτεροι μαγνήτες της Gibson (τουλάχιστον για μένα) και η κιθάρα είναι καλή ευκαιρία. Επίσης το natural finish είναι πολύ όμορφο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους σας παίδες! Να στε καλά!  Φυσικά αν εχει και καποιος αλλος καποια γνώμη ευπροσδεκτη!

 

Επισης ακουω και αλλες προτασεις σε αυτην την τιμή απο gibson LP.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου