Προς το περιεχόμενο

Thinline μετατροπή by argytar


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ παίδες!!

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να απαγορευτούν τα ποστ  ;D ;D ;D  νομίζω το αντίθετο γιατί βλέπω ότι ο ένας μπριζώνει τον άλλο και προχωρούμε σε δημιουργικά πράγματα.... και λόγω του πρόσφατου θλιβερού γεγονότος είναι και ένας μικρός φόρος τιμής στον Ηλία....

 

Λεπτομέρειες για το χρώμα.

 

1. Δεν ήθελα να φαίνονται τα νερά πολύ προτιμούσα να φαίνεται πιο πολύ σαν σόλιντ χρώμα. Για αυτό και...

 

2.Πριν sealαρω έριξα μια ανιίνη νερού κόκκινη την οποία πήραν και οι πόροι στα νερά.

 

3.Μετά αντί να τρίψω έριξα λαδάκι πάνω ,ΑΥΤΟ είναι που φαίνεται στις πρώτες πρώτες φωτογραφίες και η κιθάρα εκεί είναι matte.

 

4.Επειδή όμως οι τεράστιοι πόροι του Ash δεν καλύπτονται όυτε σε ένα μήνα με το λάδι είπα να ρίξω sealer πολυουρεθάνης. Ως γνωστόν μπορείς  να το κάνεις ,το ανάποδο όμως δεν γίνεται.

 

5. Λεπτό στρώμα διαφανούς βερνικιού και τρίψιμο μέχρι 2500 ντουκόχαρτο ΧΩΡΙΣ buffer γιατί ήθελα vintage look και όσο γυάλλιζε τόσο ξεχώριζαν πάλι τα νερά....

 

Από κοντά το χρωματάκι μια χαρά είναι θα προσπαθήσω αύριο να το ξαναφωτογραφήσω.....

 

Νάσο περιμένω παραινέσεις!!!

 

O  Ε.G. είναι δυστυχώς ο μεγάλος απών...    :'(

 

Eυχαριστώ όλους τους φίλους που ασχολήθηκαν! Προς το παρόν η κιθάρα αυτή έχει αντικαταστήσει τη Gretsch  σε live που κινδυνεύει από τις καιρικές συνθήκες στη μεταφορά (πολύ κρύο - πολύ ζέστη) και οι ΕΚΜΕΚ τη δέχτηκαν με ενθουσιασμό!!

 

Θα συμφωνήσω με τον blue για το rosewood μανίκι αλλά είμαι από δαύτους που πιστεύουν ότι το maple έχει άλλο σκάσιμο.... (αν και ο SF μου δωσε κιθάρα με RW και super σκάσιμο τες παντων...) Ίσως στο μέλλον πετάξω κανα τριαντάφυλλο επάνω....

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτευτηκα bridge και neck θεση.....απιστευτος bright ηχος οπως ακριβως μου αρεσει στον bridge και ΓΕΜΑΤΟΣ blues (χωρις να λασπωνει οπως αλλοι) ηχος στον neck....

 

Ειναι και ο παιχτης βεβαια  ;)

 

Καλοπαιχτη και καλοταξιδη Αργηρη

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παίδες!!

Νάσο περιμένω παραινέσεις!!!

O  Ε.G. είναι δυστυχώς ο μεγάλος απών

Θα συμφωνήσω με τον blue για το rosewood μανίκι αλλά είμαι από δαύτους που πιστεύουν ότι το maple έχει άλλο σκάσιμο.... (αν και ο SF μου δωσε κιθάρα με RW και super σκάσιμο τες παντων...) Ίσως στο μέλλον πετάξω κανα τριαντάφυλλο επάνω....

Εχω δύο σχόλια για τη PRS style

1.φαίνεται απο το λούκι που έχεις ανοίξει οτι θα βάλεις truss rod το μεγάλο αλουμινένιο σε σχήμα Π , εγώ το αποφεύγω γιατί  έχει πολύ μάζα και λόγω του αλουμινίου προτιμώ τα ατσάλινα.

2.βάλε κλειδιά μικρά σε μέγεθος γιατί το headstock ειναι μικρό και τα μεγάλα δεν ταιριάζουν

 

Ο Λιάκος ειναι απών φτώχυνε η παρέα :'(

 

Πρόσφατα έφτιαξα μανίκι strat με ταστιέρα απο bumbiga και είχε πιο πολύ σκάσιμο απο RW

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δύο σχόλια για τη PRS style

1.φαίνεται απο το λούκι που έχεις ανοίξει οτι θα βάλεις truss rod το μεγάλο αλουμινένιο σε σχήμα Π , εγώ το αποφεύγω γιατί  έχει πολύ μάζα και λόγω του αλουμινίου προτιμώ τα ατσάλινα.

2.βάλε κλειδιά μικρά σε μέγεθος γιατί το headstock ειναι μικρό και τα μεγάλα δεν ταιριάζουν

 

Ο Λιάκος ειναι απών φτώχυνε η παρέα :'(

 

Πρόσφατα έφτιαξα μανίκι strat με ταστιέρα απο bumbiga και είχε πιο πολύ σκάσιμο απο RW

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ Νάσο!!!

 

Και μένα κάτι με χαλούσε με τα κουρδιστήρια (είναι από άλλο πρότζεκτ) ήταν και λίγο βαριά.

 

Θα βάλω γκροβεράκια να είμαι κομπλέ.

 

Όσο για το τruss rod ξέρω ακριβώς τι εννοείς απλά το είχα πρόχειρο και το έβαλα έχει πολύ καιρό που το είχα αγοράσει γιατί είχαν τελειώσει τα υπόλοιπα μια μέρα που κατέβηκα κέντρο. Και εγώ ψηφίζω λεπτά ατσάλινα....

 

Να 'σαι καλά, ήταν χρήσιμες συμβουλές!!  :) :)

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου